Czy dołączymy do Uniejowa i Poddębic? Geotermia w Piotrkowie?

Strefa FM Piątek, 26 lipca 202448
Czy w Piotrkowie będziemy korzystali z energii geotermalnej? Zdaniem wiceprzewodniczącego Rady Miasta Mariusza Maciołka taka szansa istnieje.
fot. Gretar Ivarsson/wikipedia fot. Gretar Ivarsson/wikipedia

- Są osoby, które w Piotrkowie bardzo kibicują geotermii. W 2014 roku powiat piotrkowski zlecił Akademii Górniczo – Hutniczej przeprowadzenie analizy. Okazało się, że w całym powiecie są te źródła geotermalne. A Piotrków nie ma takiej analizy. Dlaczego? To już pytanie do wcześniejszej władzy. Chodzi o to, aby zbadać czy Piotrków nadaje się do tego, aby wykorzystać geotermię – powiedział na antenie Radia Strefa FM.

Jak zapowiedział Mariusz Maciołek jeszcze w sierpniu delegacja z Piotrkowa spotka się w tej sprawie z fachowcami z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie.

 
Ciepłownie geotermalne w województwie łódzkim znajdują się w Uniejowie i Poddębicach.

 

Energia geotermalna (energia geotermiczna, geotermia) – energia cieplna skał, wody i gruntu pod powierzchnią Ziemi, zaliczana do odnawialnych źródeł energii. Proces odnawiania źródeł geotermalnych jest jednak powolny, stąd przy małym strumieniu ciepła geotermalnego pobieranie dużej ilości ciepła może doprowadzić do wychłodzenia skał lub spadku ciśnienia w zbiorniku. Energia geotermalna jest udostępniana za pomocą wierceń zbliżonych technologią wykonania do odwiertów naftowych, jednak odbiegających od nich w szczegółach wykonania i umiejscowienia. Energia geotermalna może być pobierana za pomocą gruntowych pomp ciepła lub głębszych odwiertów, które z reguły służą eksploatacji głęboko położonych warstw wodonośnych z gorącą wodą. Alternatywnie, możliwe jest wykorzystanie energii cieplnej skał nieprzepuszczalnych lub słabo zawodnionych, do których wtłaczana jest chłodna woda i po nagrzaniu odbierana gorąca. Jednym z przejawów obecności energii geotermalnej są źródła termalne.

Energię geotermalną wykorzystuje się w 64 krajach, a łączna moc działających elektrowni geotermalnych wynosi 11,4 GW (2012 rok).


Zainteresował temat?

5

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (48)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

obiektywny ~obiektywny (Gość)26.07.2024 11:51

Geotermia czyli odgrzewane "stare kotlety" od lat a pytanie aktualne winno brzmieć - kiedy powstanie, jeżeli w ogóle powstanie nowa hala sportowo-widowiskowa na Bugaju??????????????

51


Moonlight ~Moonlight (Gość)26.07.2024 09:45

Ci ludzie w tej "Radzie" nie mają żadnego pojęcia o zarządzaniu tym miastem. Były prowadzone odwierty w Moszczenicy i wykazały temperaturę ok. 30 stopni. Do czego ta woda się nada? Bo chyba nie do ogrzewania domów. Ci Państwo od Hołowni totalnie odjechali.

52


Wyborca ~Wyborca (Gość)26.07.2024 11:08

Mądrość i wiedzą tego pana jest pliska zeru?

32


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)26.07.2024 10:59

Trzeba zasięgnąć informacji u fachowców. Nikt przecież nie przesądza sprawy, trzeba poszukiwać, bo gazowe mamy tylko do 2050 roku i co dalej? Zawsze warto wiedzieć na czym się siedzi.
Do wszystkich malkontentów, więc co lepiej siedzieć i nic nie robić?

40


Płocki talent ~Płocki talent (Gość)26.07.2024 10:47

Panie radny może trzeba założyć fundacje. Pozdrawiam i do zobaczenia.

22


PSM ~PSM (Gość)26.07.2024 10:45

Już mieszkańcy Piotrkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej pokazali co myślą o panu Maciołek. Czasy populizmu i krzykactwa się skończyły wraz PISem. Do roboty Maciołek A nie do gadania.

33


Żyro ~Żyro (Gość)26.07.2024 10:40

Pan Maciołek to nawet poprawnie podpisów nie umie zebrać A chce szklane domy budować.

52


Hmmm ~Hmmm (Gość)26.07.2024 09:42

Serio? Jak był budowany Nord Stream1 i NS2, to gaz był wpisany jako paliwo ekologiczne. Teraz, gdy z towarzyszami że wschodu już się nie lubimy, to gaz jest bleee. Czysty biznes i tyle. Ludzie i gminy zainwestowaly w ogrzewanie gazowe, to teraz trzeba znów napędzić rynek geotermią i pompami ciepła. Rynek lotniczy kwitnie, a ludziom wprowadza się strefy czystego transportu i straszy wymogiem posiadania aut elektrycznych. Wprowadza się system kaucyjny, żeby zwiększyć poziom recyklingu, a i tak nadmiar śmieci płonie na wysypiskach... Wycofuje się z UE przemysł ciężki, żeby być eko, a kupuje się stał z dalekiego Wschodu... To już nie ekologia, to parodia...

61


wojciech ~wojciech (Gość)26.07.2024 10:15

Panie Maciołek, przestań pan żyć marzeniami i bredniami, a zajmij się pan jak i cała reszta ostatnim zakładem przemysłowym. Bo jak Haering przeniesie się do Rumunii ii zamkną zakład w Piotrkowie to ponad 3 tys ludzi trafi na bezrobocie. A wtedy nie będzie potrzeba żadnego ogrzewania tylko buldożery i pługi aby zaorać miasto.

84


Piłkarz ~Piłkarz (Gość)26.07.2024 09:40

A kiedy remonty orlików?? Zrobili boiska dla dzieci to stare chłopy grają i dzieci przeganiają

41


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat