Czerwone ucho u dziecka – przyczyny dolegliwości
Co powoduje czerwone ucho u dziecka? U wielu małych pacjentów to objaw zapalenia ucha zewnętrznego lub środkowego. Inną przyczyną czerwonego ucha u dziecka jest uraz mechaniczny, do którego doszło podczas aktywności fizycznej, zabawy czy nauki chodzenia (w przypadku mniejszych dzieci). Warto mieć świadomość, że zmiana koloru małżowiny usznej nie zawsze jest oznaką problemów zdrowotnych, a może świadczyć np. o przeżywaniu silnych emocji. Uszy dziecka mogą zaczerwić się na skutek wzburzonego płaczu, doświadczania stresu czy wstydu.
Kolejna potencjalna przyczyna to narażenie skóry na drastyczne zmiany temperatury (np. wyjście z nagrzanego pomieszczenia na mróz i na odwrót). Czerwone ucho latem może sygnalizować poparzenie słoneczne. Niestety część rodziców zapomina o tym lub nie wie, że małżowiny uszne (podobnie jak reszta ciała) również wymagają ochrony przeciwsłonecznej. Zbyt długa ekspozycja na promieniowanie UV, bez zastosowania kremu z wysokim filtrem SPF, prowadzi nie tylko do zaczerwienienia, lecz także bolesnych uszkodzeń skóry.
Jak pokazuje praktyka lekarska, zdarza się, że czerwone ucho jest objawem reakcji alergicznej (zarówno wziewnej, jak i pokarmowej) na dany czynnik alergizujący. Przykładowo, reakcję alergiczną może wywołać nikiel obecny w biżuterii czy kosmetyki pielęgnacyjne. Uczulać może też sierść zwierząt domowych (psa, kota), roztocza kurzu domowego czy pyłki traw. Czynnikiem sprawczym mogą być też zakażenia grzybicze, schorzenia dermatologiczne, np. łojotokowe zapalenie skóry małżowiny usznej. W nielicznych przypadkach lekarze diagnozują tzw. zespół czerwonego ucha, który jest bardzo rzadko występującym schorzeniem. Pierwszy pacjent z tą chorobą został opisany w 1994 roku.
Czerwone ucho u dziecka – objawy towarzyszące
Zastanawiasz się, jakie objawy mogą współwystępować z zaczerwienieniem ucha dziecka? Do możliwych dolegliwości towarzyszących zaliczamy:
- świąd ucha,
- ból ucha,
- wyciek z ucha,
- szorstka skóra,
- nieżyt nosa,
- tkliwość małżowiny usznej,
- łzawienie oczu,
- zmiany złuszczająco-rumieniowe.
Co pomaga na czerwone ucho u dziecka? Metody leczenia
Jak złagodzić zaczerwienienia, które objęły małżowinę uszną? Wszystko zależy od przyczyny tego problemu. Z pewnością warto skonsultować się z lekarzem laryngologiem, który ustali najlepszy plan leczenia. W przypadku infekcji pomocne będą leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe.
Jeśli czerwone ucho u dziecka jest objawem zakażenia bakteryjnego, niezbędna będzie antybiotykoterapia. Jeżeli mamy do czynienia z alergią u pociechy, konieczna jest wizyta u alergologa, wykonanie konkretnych testów alergicznych i unikanie kontaktu z danymi alergenami. By zmniejszyć uciążliwe objawy alergii, specjalista prawdopodobnie przepisze leki przeciwhistaminowe.
Nie wiesz, co zrobić, gdy pociechę boli ucho przez nadmiar woskowiny? Sięgaj po bezpieczne wyroby medyczne jak krople do uszu dla dzieci, np. LIX. Preparat zawiera m.in. glicerynę, która zmiękcza woskowinę, ułatwiając jej usunięcie. Natomiast obecność lidokainy łagodzi dolegliwości bólowe, przynosząc małemu pacjentowi szybką ulgę w dolegliwościach.
Źródła:
Lepka P., Katkowska A., Barnaś Sz., Złośliwe zapalenie ucha zewnętrznego – opis przypadku, „Otorynolaryngologia” 2018, 17(3), s. 118-123.
Jankowska A., Pośpiech L., Jankowski A., Rola alergii w wysiękowym zapaleniu ucha środkowego u dzieci, „Adv Clin Exp Med” 2004, 13, 3, s. 491–496.
Stępień A., Brodacki B., Staszewski J., Zespół czerwonego ucha – opis przypadku, „Neurologia i Neurochirurgia Polska” 2010; 44, 4, s. 412-414.
LIX/12042/11/22