„Harmonia” – to ludzie umiejący pracować wspólnie dla celu, który sobie w różnych latach swego istnienia wyznaczali. Jako Towarzystwo Śpiewu po raz pierwszy zarejestrowane zostało 2 maja 1908 r., ponownie w 1945 r. i ostatnio 20 stycznia 1999 r. Przetrwało dwie zmiany ustroju w naszym kraju, obie wojny światowe i powstania. „Przetrwaliśmy, piszą o sobie, dzięki temu, że mieliśmy wspaniałego dyrygenta – Mieczysława Dzieńdziela, który potrafił swoim uśmiechem zjednywać sobie ludzi, a szczególnie rządzących. Rozumiał, przewidywał i tłumaczył. Nieważne, co nam każą śpiewać, liczy się wykonanie – musi być doskonałe. Następny cel – to coraz lepiej. Każdego roku lepiej i lepsze, trudniejsze utwory, i śpiewanie wielkich dzieł muzycznych z orkiestrą”.
W repertuarze muzyków znajdują się zarówno utwory świeckie, jak i sakralne: wielkie dzieła oratoryjne, msze na chór i orkiestrę oraz a cappella, pieśni i utwory różnych epok (m. in. renesansu, baroku, romantyzmu), kantony, kolędy, pieśni sakralne, a także przeboje muzyki operowej i operetkowej, pieśni ludowe, patriotyczne, miłosne, polskie, a także pochodzące z Czech, Niemiec, Francji, Hiszpanii i Włoch. Harmoniści nie boją się również lżejszego repertuaru, sięgając do utworów legendarnych i współczesnych zespołów muzycznych.
- W związku z powrotem do Piotrkowa Bernardyna ojca Gracjana Kubicy, wracamy do tradycji organizowania tutaj koncertów – mówi Jacek Sokalski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury. - W planach mamy już kolejne koncerty, wystawy oraz inne wydarzenia kulturalne. Chciałbym pokazać w tym miejscu najciekawsze projekty, które pokazujemy w Łodzi i regionie.
Zespół weźmie udział także w tegorocznym Festiwalu Cantio Lodziensis, który od 17 lat organizuje Łódzki Dom Kultury. Festiwal to doskonała okazja do poznawania bogatej literatury chóralnej polskiej i zagranicznej obejmującej zarówno utwory dawnych mistrzów jak i kompozycje współczesne. Cantio Lodziensis jest tym festiwalem, gdzie występujące chóry prezentują również prawykonania utworów współczesnych łódzkich kompozytorów.
W najbliższy weekend województwo łódzkie stanie się zatem „świętem chóralistyki” dla melomanów, chórów oraz ich dyrygentów mogących zaprezentować swoje osiągnięcia artystyczne. Występ chóru Harmonia w Piotrkowie Trybunalskim jest dodatkową atrakcją tegorocznego festiwalu.
Na wszystkie koncerty odbywające się w ramach festiwalu wstęp jest wolny.