Chcą własnego ośrodka egzaminowania kierowców

Tydzień Trybunalski Piątek, 31 maja 20139
Szczepan Chrzęst, starosta bełchatowski, spotkał się w piątek (24 maja) z przedstawicielami bełchatowskich szkół nauki jazdy zrzeszonych w Stowarzyszeniu Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów Regionu Piotrkowskiego. Tematem spotkania było kwietniowe wystąpienie starosty do marszałka województwa z wnioskiem o utworzenie w Bełchatowie punktu egzaminacyjnego dla kierowców na kategorie A oraz B.
Chcą własnego ośrodka egzaminowania kierowców

- Póki co do marszałka wysłałem intencyjne pismo informujące o naszej inicjatywie utworzenia w Bełchatowie filii ośrodka egzaminowania kierowców – mówi starosta. - Czekamy teraz, aż zacznie obowiązywać ustawa pozwalająca na przeprowadzanie egzaminów na prawo jazdy kategorii A i B w czterdziestu miastach prezydenckich, w tym między innymi w Bełchatowie. Wtedy osobiście udam się do marszałka województwa łódzkiego rozmawiać o WORD-zie w Bełchatowie.


- Zdecydowanie popieramy tworzenie nowych ośrodków egzaminowania – mówi Janusz Kuśmierek, prezes Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów Regionu Piotrkowskiego. - Przemawiają za tym względy społeczno-ekonomiczne. Mamy już przygotowane stanowisko popierające działania starosty bełchatowskiego w tym zakresie, w którym wymieniamy wiele argumentów wspierających ten pomysł. Najważniejszym jest większa dostępność ośrodka egzaminowania dla społeczeństwa. Gdyby taki punkt powstał w Bełchatowie, mieszkańcy powiatu bełchatowskiego nie musieliby egzaminu na prawo jazdy zdawać w odległym o ponad 20 km Piotrkowie Trybunalskim lub Łodzi czy Sieradzu. Ponadto wiele osób z gmin sąsiadujących z nami powiatów zapewne wybrałoby Bełchatów na miejsce egzaminu.


W kwietniu Sejm uchwalił ustawę, która pozwala na przeprowadzanie egzaminów na prawo jazdy kategorii A i B w czterdziestu miastach prezydenckich, w tym między innymi w Bełchatowie. Po przyjętych poprawkach Senatu, ustawa czeka na podpis prezydenta RP. O lokalizacji nowych WORD-ów będą decydować marszałkowie.


- W naszym powiecie rocznie około 5 tys. osób zdobywa uprawnienia do kierowania pojazdami – mówi Szczepan Chrzęst. - Tak duża liczba jest dobrym argumentem do utworzenia ośrodka egzaminowania w Bełchatowie. Kandydatom na kierowców zaoszczędzi czas, bo na jazdy szkoleniowe i sam egzamin nie trzeba będzie już jeździć do Piotrkowa czy innych miast, gdzie obecnie znajdują się Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.


Na terenie powiatu bełchatowskiego działają 24 ośrodki nauki jazdy. Każdego roku Wydział Komunikacji bełchatowskiego Starostwa wydaje około5 tys. praw jazdy i rejestruje około 10 tys. pojazdów.


- Bełchatów jest dobrym miastem do egzaminowania. Można tu wykonywać wszystkie zadania egzaminacyjne - dodaje Józef Kowalski, właściciel szkoły nauki jazdy. - Wiele lat temu to właśnie w Bełchatowie zdawało się egzamin, mimo że miasto było dużo mniejsze. Należy pamiętać, że na jazdę szkoleniową zawsze można wyjechać do Łodzi i tam oswoić się na przykład ze zwiększonym ruchem i dużymi skrzyżowaniami z torowiskami tramwajów. - A po Bełchatowie wbrew pozorom łatwo się nie jeździ – dodaje z kolei Zbigniew Hyży, właściciel szkoły nauki jazdy. - Infrastruktura drogowa i natężenie ruchu jest wystarczające do nabycia odpowiednich umiejętności kierowcy.
Nowa ustawa nie zakłada tworzenia nowych WORD-ów, a jedynie punktów egzaminacyjnych niezbędnych do zdawania egzaminów. W Polsce jak na razie jeden punkt egzaminacyjny obsługuje 700 tysięcy mieszkańców, podczas gdy na przykład w Irlandii na jeden ośrodek przypada 90 tysięcy mieszkańców, a w Wielkiej Brytanii przypada 150 tysięcy mieszkańców.



Stanowisko ośrodków
“Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów Regionu Piotrkowskiego z siedzibą w Bełchatowie zrzesza ośrodki szkolenia kierowców i instruktorów z powiatów bełchatowskiego, opoczyńskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego, tomaszowskiego. Naszym nadrzędnym celem jest wpływanie na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na naszych drogach poprzez podnoszenie poziomu szkolenia, organizowanie konkursów, szkoleń dla instruktorów oraz młodzieży szkolnej i lokalnej społeczności. W wielu przedsięwzięciach współpracujemy z WORD-em w Piotrkowie oraz z samorządami na szczeblu powiatowym. Na szczególną uwagę zasługuje współpraca ze Starostwem Powiatowym w Bełchatowie. Starosta bełchatowski chętnie angażuje się w przedsięwzięcia, których organizatorem jest SOSKI. Przejawia się to w konkretnych działaniach. Od dwóch lat wspólnie ze Starostwem organizowany jest konkurs z wiedzy o przepisach ruchu drogowego dla młodzieży ponadgimnazjalnej. Cenne nagrody w postaci nieodpłatnych kursów na prawo jazdy fundują OSK zrzeszone w SOSKI. Starosta angażuje się również w organizacje konkursu dla instruktorów poprzez ufundowanie pucharów i nagród dla najlepszych instruktorów z regionu. Ustawa z dnia 5 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami wprowadza możliwość egzaminowania w miastach powiatowych, w których organem wykonawczym jest prezydent miasta.
SOSKI RP jest za utworzeniem punktów egzaminowania w miastach powiatowych
Poniżej przedstawiamy argumenty za utworzeniem takiej filii/punktu.

Szkolenie i egzaminowanie:
- egzaminowanie kandydatów na kategorię AM, wyjazdy z 14-letnimi dziećmi na jazdy szkoleniowe do miast – dotychczasowych siedzib WORD-ów oraz egzaminy w tych miastach stwarzałoby poważne zagrożenie dla małoletnich niechronionych uczestników ruchu. Jazdy motorowerem najczęściej odbywają się na obszarze wokół miejsca zamieszkania, nauki itd. Wyjazdy do Piotrkowa czy np. Sieradza odbywałyby się tylko w celu “zapoznania” z miastem egzaminowania i nie miałyby nic wspólnego z realnymi potrzebami wynikającymi z bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przygotowaniem merytorycznym do samodzielnej jazdy,
- wszechstronne wyszkolenie kandydata na prawo jazdy nie będzie krępowane obowiązkowymi wyjazdami do miast egzaminowania, co powinno wpłynąć na zwiększenie konkurencyjności w szkoleniu, szczególnie praktycznym (np. w ramach szkolenia wyjazdy do miasta wojewódzkiego),
- egzaminowanie w ruchu drogowym na kat. AM, A1, A2, A będzie odbywać się według tych samych zasad jak na kat. B, dotychczas jazda odbywała się wyznaczoną trasą. Zmiana ta zwiększy liczbę pojazdów w ruchu drogowym w mieście egzaminowania (samochód do nauki jazdy+motocykl). To z kolei wpłynie na pogorszenie płynności ruchu, utrudni ruch pojazdów. Podobnie rzecz się ma w zakresie egzaminowania na kat. B1.

Względy ekonomiczne:
- dojazdy do miast egzaminowania generują dodatkowe koszty dla ośrodków szkolenia kierowców (zwiększone zużycie paliwa oraz zwiększone koszty związane z eksploatacją pojazdów),
- mieszkańcy powiatu ponoszą koszty dojazdu na egzamin, załatwienia formalności w biurze WORD.

Społeczne:
- wyjazdy szkoleniowe do miasta egzaminowania trwają od 4 do 5 godzin (dwie osoby), co wymaga często wygospodarowania dodatkowego czasu przez uczestników szkolenia, kosztem obowiązków szkolnych, zawodowych, rodzinnych i innych,
- wyjazdy na egzamin wymagają dnia wolnego (dojazd, egzamin), w przypadku egzaminów w mieście powiatowym problem ten zostanie w dużym stopniu ograniczony”.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

2


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Redaktor Maj ~Redaktor Maj (Gość)01.06.2013 09:17

Mam nadzieję, że pensje dyrekcji piotrkowskiego Word-u zostaną zmniejszone. Teraz trzeba będzie się podzielić z kolegami z Bełchatowa.
http://naszpiotrkow.blogspot.com/

Komentarz był edytowany przez autora: 01.06.2013 09:26

00


.EP. ~.EP. (Gość)31.05.2013 16:54

POPIERAM, POPIERAM. Kto to słyszał żeby Bełchatów nie miał ośrodka egzaminowania, a później kolej na Tomaszów, i Opoczno. I już więcej nie przyjeżdżajcie waszymi L-kami do Piotrkowa. Nigdy więcej.

00


drajwer ~drajwer (Gość)31.05.2013 11:56

inaczej będą śpiewać ci co sa za jak im nie jeden raz taki kursant puknie w ich odpicowane autko i jak będą stać w korkach i sie wkurzać bo na mieście będzie elka za elka haha

00


drajwer ~drajwer (Gość)31.05.2013 11:54

masakra to najbardziej zakorkowane miasto w Polsce a teraz pojawi sie tu cala masa elek to juz nie bedzie mozna w ogole jezdzic po belchatowie

00


drajwer ~drajwer (Gość)31.05.2013 11:51

żenada, taki kierowca co zda egzamin w Bełchatowie pojedzie do takiej Łodzi albo innego dużego miasta i od razu wypadek spowoduje

00


martens ~martens (Gość)31.05.2013 11:36

Jestem za.

00


sklave sklaveranga31.05.2013 09:52

Od dawna już powinni mieć!!!
Paranoją jest by uczyli się jeździć w Piotrkowie skoro mieszkają w Bełchatowie. Piotrków tylko na tym skorzysta gdyż znikną wszechobecne Elki....
A to że konkurencja się pojawi to skorzystają na tym kursanci. Nie będzie egzaminator po placu z suwmiarką latał i na pustym skrzyżowani najbliższy pojazd w odległości ponad 50 metrów mówił że było wymuszenie pierwszeństwa przejazdu lub zbyt długie czekanie.
http://sklave.manifo.com/

00


asior ~asior (Gość)31.05.2013 09:20

Pewnie, że powinni mieć. Prawda taka, że i tak kierowca po egzaminie praktycznie nic nie umie i musi się sam douczać więc za dużej różnicy i tak nie ma. Zresztą, czy u nas są np. tramwaje?

00


ares1 ~ares1 (Gość)31.05.2013 08:18

I bardzo dobrze :)))

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat