Centrum przesiadkowe w Sieradzu, a kulturalne „u Herbsta”

Łódzkie Poniedziałek, 24 lipca 20230
Sieradz będzie centralnym punktem Kolei Dużych Prędkości. Mieszkańcy dowiedzieli się o tym od samego ministra zaraz po podpisaniu przez niego umowy o budowie centrum przesiadkowego w tym mieście. A w Łodzi rozbrzmiewają Kulturanki.

 

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko lotnisko. To także sieć szybkich połączeń kolejowych i lokalnych węzłów komunikacyjnych. W Sieradzu, który będzie na styku linii tzw. „igreka”, czyli szybkiej łączącej wielkie aglomeracje: Wrocław, Poznań, Łódź z Warszawą, powstanie centrum przesiadkowe łączące różne środki transportu. Porozumienie w tej sprawie w obecności Grzegorza Schreibera, marszałka województwa łódzkiego podpisali wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK oraz Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

 

- Jako województwo budujemy sieć połączeń wykorzystując kolej, połączenia autobusowe, walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym. Teraz dostajemy dodatkowo znakomite narzędzie, jakim jest szybka kolej z węzłami komunikacyjnymi budowanymi przez CPK – mówi marszałek Grzegorz Schreiber.

W planach jest zmiana stacji PKP Sieradz w nowoczesny węzeł przesiadkowy oraz całkowita rewitalizacja jej otoczenia. Pasażerowie zyskają wygodne przejście pod torami do peronów, które jednocześnie połączy północną i południową częścią miasta. Zachowany zostanie przy tym charakter zabytkowych obiektów architektonicznych, w tym odnowionego dworca i wieży wodnej.

 

Dzięki inwestycjom CPK po uruchomieniu „igreka” z Sieradza do Warszawy dojedziemy w nieco ponad 1 godz. (zamiast ponad 2 godz. jak obecnie), a do Łodzi w ok. 25 min (dzisiaj taka podróż trwa około godziny).

 

Wypatrujcie nas

Minister Horała po podpisaniu umowy opowiadał o zaletach CPK mieszkańcom powiatu sieradzkiego. Była na to okazja, bo Województwo Łódzkie rozpoczęło kolejny cykl spotkań z mieszkańcami. Przedstawiciele zarządu województwa przyjeżdżają do mieszkańców, a nie mieszkańcy do Urzędu Marszałkowskiego. Podczas pierwszych spotkań wręczane były m.in. czeki w ramach programów „Sołectwo na plus” i „Infrastruktura sołecka na plus”. Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, odwiedził już Działoszyn w powiecie pajęczańskim i Chojne koło Sieradza. W Truszczanku w gminie Rozprza w powiecie piotrkowskim był natomiast wicemarszałek Zbigniew Ziemba. Wypatrujcie nas w Waszych miejscowościach.

 

Kulturanki” zachwycają

Nie ma to jak muzyka w niedzielne przedpołudnie. Ogromną popularnością cieszą się „Kulturanki u Herbsta”. To cykl koncertów w Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi. W pięknym otoczeniu przypałacowego ogrodu można posłuchać muzyki rozrywkowej. Rozpoczął zespół Dixie Friends i harfistki, stypendystki marszałka województwa. Do końca sierpnia będzie jeszcze m.in. jazzowo, smyczkowo i na sposób dęty. Warto zawczasu rezerwować wejściówki na stronie internetowej muzeum.

Ładuję galerię...


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat