CKE opublikowała próbne arkusze egzaminacyjne dla ósmoklasistów

PAPKraj Poniedziałek, 30 marca 2020260415
CKE opublikowała w poniedziałek rano na swej stronie internetowej pierwszy z arkuszy próbnego egzaminu ósmoklasisty – arkusz z zadaniami z języka polskiego. Uczniowie mają rozwiązać go w domu, a następnie przesłać do sprawdzenia swoim nauczycielom.

Próbny arkusz z zadaniami z języka polskiego opublikowały też na swoich stronach internetowych okręgowe komisje egzaminacyjne.

 

Publikacja arkuszy do próbnego egzaminu ma pomóc uczniom w przygotowaniu się do egzaminu ósmoklasisty w czasie, gdy nie odbywają się lekcje w szkołach w formie tradycyjnej. Od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i w przedszkolach są zawieszone. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.

 

Kolejne arkusze próbnego egzaminu ósmoklasisty opublikowane zostaną w następnych dniach: we wtorek – arkusz z zadaniami z matematyki, a w środę – z zadaniami z języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego).

 

"Znajdź właściwy arkusz egzaminacyjny, a w języku obcym – również nagranie. Zapisz materiały na dysku komputera. Rozwiązuj zadania na ekranie komputera albo wydrukuj arkusz. Pracuj tak długo, jak wskazano na pierwszej stronie arkusza. Pracuj samodzielnie. Nie ściągaj. Egzamin próbny to szansa na sprawdzenie twoich możliwości. Zapisz rozwiązania w sposób ustalony przez nauczyciela. Wyślij rozwiązania nauczycielowi w uzgodniony sposób. Czekaj na wynik i informację zwrotną" – radzi uczniom VIII klas CKE.

 

W ubiegłym tygodniu, informując szkoły o możliwości przeprowadzenia w poniedziałek, wtorek i w środę próbnego egzaminu dla ósmoklasistów, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik podał, że zasady oceniania rozwiązań zadań zostaną w pierwszej kolejności przekazane wyłącznie dyrektorom szkół podstawowych za pośrednictwem systemu informatycznego SIOEO.

 

"Uprzejmie proszę państwa dyrektorów o udostępnienie tych dokumentów (np. e-mailem) nauczycielom, którzy podejmą decyzję o ocenieniu prac przesłanych przez uczniów. Zasady oceniania zostaną zamieszczone 8 kwietnia br. na stronie internetowej CKE" – napisał.

 

Zaznaczył, że wskazane jest, aby uczniowie – po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE – rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę/nauczyciela formie, np. w odrębnie stworzonym pliku w edytorze tekstów, numerując kolejno rozwiązywane zadania; na wydruku, korzystając z "zeszytu rozwiązań", który będzie zamieszczony na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie – po wydrukowaniu); na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania. Następnie, by uczniowie przesłali swoje rozwiązania do nauczycieli (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć/skanów poszczególnych kartek rozwiązań). Po sprawdzeniu prac nauczyciele mają przekazać uczniom informację zwrotną.

 

Dyrektor CKE zwrócił się do dyrektorów szkół, by zadbali o to, aby w próbnym egzaminie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć. "Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, należy rozważyć możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole" – zalecał.

 

Smolik przypomniał, że przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. "Proponuję, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów), choć mam pełną świadomość, że w warunkach domowych może to być trudne do zrealizowania" – czytamy w komunikacie.

 

Wskazał w nim także, że próbny egzamin ósmoklasisty powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. danie uczniom szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia).

 

"Za nieuzasadnione uważa się wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników egzaminu próbnego z poszczególnych przedmiotów" – podkreślił.

 

Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony od 21 do 23 kwietnia. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. W pierwszym dniu uczniowie piszą egzamin z języka polskiego, w drugim z matematyki, a w trzecim z wybranego języka obcego (od lat przeważającą większość uczniów na wszystkich egzaminach zewnętrznych wybiera język angielski). Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

 

Od czwartku 2 kwietnia Centralna Komisja Egzaminacyjna i okręgowe komisje egzaminacyjne mają na swoich stronach internetowych zamieszczać arkusze próbnych egzaminów maturalnych. (PAP)

 

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)30.03.2020 22:21

Zawieszały się strony z arkuszami oraz poczta Onetu.

02


gość ~gość (Gość)30.03.2020 21:53

Nie wszyscy uczniowie pisali , nie było to obowiązkowe. Odciążyli nauczycieli od pracy. Dziwne że tak ciężko sprawdzić jak się ma gotowe odpowiedzi .Czemu sami nie sprawdzają ( zbyt trudne są zadania ? ) a dostają gotowe odpowiedzi ?

03


gość ~gość (Gość)30.03.2020 21:49

Zawieszały się strony CKE, pobralismy arkusz ok 9:40, a później zawieszały się strony poczty elektronicznej np onet.pl. Na wysłanie e-maila syn czekał dobre 30 minut. Było przeciążenie bo dużo osób wysyłało. Zobaczymy jak będzie jutro.

01


gość ~gość (Gość)30.03.2020 11:00

Czego jeszcze rodzice mają dopilnować? To już nie jest śmieszne jak wracam z.pracy na etacie i muszę jeszcze lekcje i egzaminy ogarnąć. Nauczyciele tylko łaskawie sprawdzą

15


gość ~gość (Gość)30.03.2020 17:27

Arkusz znaleźliśmy z córką po dobrej pół godziny szukania po serwisie. Tam gdzie powinien być, go nie było. Był tylko z 2019. Kto jest odpowiedzialny za umieszczenie tam arkuszy? Jutro też będzie trzeba przejść przez to samo???

10


gość ~gość (Gość)30.03.2020 10:48

Egzamin z zeszłego roku jest.

00


gość ~gość (Gość)30.03.2020 10:23

co z tego że zamieścili skoro albo wyrzuca albo nie da się wejść:))

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat