Był czas żniw, jest czas zabawy

Łódzkie Poniedziałek, 22 sierpnia 20227
Kolorowe wieńce z tegorocznych zbóż, kwiatów, owoców i ziół, chrupiący chleb i złocisty miód od pszczelarzy z całego Łódzkiego były symbolami Dożynek Wojewódzkich w Radomsku. Podczas święta plonów marszałek województwa łódzkiego podziękował rolnikom za ich całoroczną pracę.

Ładuję galerię...

- Bóg zapłać za Waszą ciężką pracę, dziękuję za Wasze spracowane ręce, i tak po ludzku, dziękuję za to, że jesteście - tak marszałek Grzegorz Schreiber zwrócił się do gospodarzy z całego Łódzkiego podczas ceremoniału dożynkowego. – To jest dzień podziękowań. Dziękuję rolnikom, sadownikom, hodowcom bydła, trzody i drobiu, ale dzisiaj szczególnie chciałem podziękować pszczelarzom. Brawo za Waszą aktywność i obecność.

 

Miód z łódzkich pasiek był w niedzielę, 21 sierpnia, rozdawany razem z dożynkowym chlebem. Wielki i piękny bochen marszałkowi Schreiberowi wręczyli starościna i starosta dożynek, czyli Roma Kluska i Emil Krakowski, gospodarze z powiatu radomszczańskiego.

 

Dożynki Województwa Łódzkiego połączone z dożynkami diecezjalnymi i powiatowymi rozpoczęła uroczysta, dziękczynna msza w kościele pod wezwaniem świętej Jadwigi Królowej. Odprawił ją ks. arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. Po mszy, przed świątynią, rozpoczął się ceremoniał dożynkowy. W uroczystości uczestniczył cały Zarząd Województwa Łódzkiego, czyli wicemarszałkowie Piotr Adamczyk i Zbigniew Ziemba oraz członkowie zarządu: Robert Baryła i Andrzej Górczyński. Dożynkowego chleba skosztowali też posłowie z województwa łódzkiego: Anna Milczanowska, Robert Telus, Antoni Macierewicz i Piotr Polak, senator Wiesław Dobkowski oraz Janusz Wojciechowski, europejski komisarz ds. rolnictwa. Miasto Radomsko i powiat radomszczański reprezentowali prezydent Jarosław Ferenc i starosta Beata Pokora. Byli też radni wojewódzcy z Iwoną Koperską, przewodniczącą Sejmiku Województwa Łódzkiego na czele oraz samorządowcy z całego Łódzkiego.

 

Przemawiając do zebranych, marszałek Grzegorz Schreiber nawiązał do słów arcybiskupa z homilii.

 

- Każdy rok jest trudny, ale ten był wyjątkowo trudny przez problemy z pandemią, z wojną za wschodnią granicą. To są konsekwencje, które wszyscy odczuwamy. To takie momenty w dziejach narodu, ojczyzny, które wymagają solidarności – podkreślił. – Potrzebujemy tej solidarności, żebyśmy rzeczywiście potrafili współdziałać.

Marszałek wymienił też wiele przykładów współdziałania samorządu województwa z rządem i innymi instytucjami na rzecz mieszkańców Łódzkiego, przede wszystkim rolników. To pogłębianie Pilicy, walka z suszą, ale to również wiele inicjatyw skierowanych m.in. do pszczelarzy, bo w Łódzkiem, jako pierwszy w Polsce, powstał Inkubator Przetwórstwa Lokalnego Miodów i Produktów Pszczelich Ziemi Piotrkowskiej. To także programy i dotacje skierowane bezpośrednio do sołectw, pieniądze na kultywowanie tradycji przez koła gospodyń wiejskich oraz ogłoszone w tym tygodniu plany uruchomienia regionalnego jarmarku rolniczego w samej Łodzi.

 

Ostatnim punktem ceremoniału było ogłoszenie wyników konkursu na „Najpiękniejszy Wieniec Województwa Łódzkiego”. Pierwsze miejsce zajęło KGW Kogel Mogel z Rajska Małego w pow. piotrkowskim, drugie Stowarzyszenie Dla Naszej Wsi Wicie z gm. Kocierzew w pow. łowickim, a trzecie KGW w Chórkach z gm. Grabów w pow. łęczyckim.

 

Po ceremoniale dożynkowym wszyscy jego uczestnicy przeszli w barwnym korowodzie do parku Solidarności, gdzie odbył się wielki plenerowym piknik rodzinny oraz występowali artyści. Tradycyjnie, o podniebienie zadbały koła gospodyń wiejskich, których stoły uginały się od jedzenia. Swoje stoiska mieli też pszczelarze, instytucje podległe Urzędowi Marszałkowskiemu w Łodzi, służby mundurowe, instytucje kultury (ŁDK, Muzeum Archeologiczne), NFZ i wiele innych. Była strefa zabaw dla dzieci z dmuchańcami, trampolinami i plenerowymi szachami i strefa militarna. W pobliżu sceny stanął również Mobilny Wirtualny Teatr Historii.

 

Podczas dożynek rozstrzygnięto konkurs „Łódzkie smakuje”. Jury oceniało dania i desery przygotowane przez koła z całego województwa. W kategorii „Wytrawne smaki Łódzkiego” pierwsze miejsce (nagroda 5 tys. zł) zajęło Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Woli Mąkolskiej za „Śliwkę schabem otuloną w duet z kluchami złączoną”. Drugie miejsce przypadło KGW w Kędziorkach „Zakręceni” z pow. brzezińskiego za „Kędziorkowską zachciewajko-zalewajkę”, a trzecie Polsko-Ukraińskiemu KGW Łódź-Byszewy z pow. łódzkiego wschodniego za „Rybę faszerowaną świąteczną”. Były też dwa wyróżnienia dla KGW w Sikucinie z powiatu zduńskowolskiego za „Kluski kładzione ze skwarkami z boczku z zasmażaną lebiodą i karmelizowaną śmietaną” oraz dla KGW w Niedyszynie z pow. bełchatowskiego za „Pierogi z komosą białą i serem”.

 

W kategorii „Słodkie smaki Łódzkiego” wygrało KGW w Pniewie z pow. kutnowskiego za „Tradycyjnego jeża wśród darów lasu”. Drugie miejsce zajęło KGW w Nowym Jasieniu „Jasienianki” z pow. tomaszowskiego za „Jasieniotkę”, a trzecie KGW z Kolonii Myśliwczów z pow. radomszczańskiego za „Kozicką z Myśliwczowa”. Jury wyróżniło także KGW „Zdunianki” z pow. łowickiego za „Tradycyjny sernik na bazie sera twarogowego” oraz KGW „Gorczynianki” z pow. łaskiego za „Tartę z konfiturą”.

 

Podczas tegorocznych dożynek obchodziliśmy także XX Wojewódzki Dzień Pszczelarza i nagrodziliśmy sołtysów, uczestników konkursu „Sołtys na plus”.

 

Dożynki Województwa Łódzkiego to także spora dawka znakomitej muzyki. Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się artyści ludowi – zespoły Ciebiałdowianie, Piliczanie oraz Bałdrzychowianie. Później przyszedł czas na gwiazdy – publiczność bawiła się przy przebojach zespołów Turnioki i Feel, a także razem z Dawidem Kwiatkowskim i Rayem Wilsonem.

 


Zainteresował temat?

1

4


Zobacz również

reklama

Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)23.08.2022 21:24

Mam dwa pytania- czy ktoś śpiewał na żywo i czy Zbyszek nauczył się już poprawnie odmawiać pacierza ? Ostatnio coś pobłądził podczas recytacji w lesie, gdy znalazł hałdę pieczywa...

10


Lider ~Lider (Gość)23.08.2022 05:34

Patrzę na te Wasze bzdurne komentarze i myślę ,że już nic w tym kraju Was nie zadowoli.
Wszystkim źle...Podejście Polaka do życia ,całe życie biedny..Żal !

31


Terli ~Terli (Gość)22.08.2022 21:37

Akurat dla tych z województwa tylko zabawa. Bawić się potrafią za nasze podatki

10


Saer ~Saer (Gość)22.08.2022 16:42

Zniszczyli rolników a teraz lans

30


uszanowanie ~uszanowanie (Gość)22.08.2022 11:41

Im mniej politycznych twarzy i postaci na zdjęciach, tym oglądana uroczystość piękniejsza, kolorowa, radosna i pachnąca zapachem świeżego chleba oraz pysznego jadła, tak jak te pokazywane Dożynki Wojewódzkie.

40


Miastowy2 ~Miastowy2 (Gość)22.08.2022 09:57

Na Titanicu też orkiestra grała do końca gdy szli na dno.

60


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)22.08.2022 09:49

W samym centrum Radomska wyjątkowe wiejskie zapachy, a nawet bardziej, bo smierdzi kanalizacją i jest patelnia od betonu

50


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat