Advertisement
artykuł sponsorowany

Blisko natury w sercu miasta. Piotrków zyska osiedle z ogrodem botanicznym

Poniedziałek, 08 listopada 2021
Naukowcy podkreślają, że beton zabija polskie miasta. Gęsta, szczelna zabudowa wywołuje efekt miejskiej wyspy ciepła. Beton pochłania promienie słoneczne, a następnie stopniowo uwalnia nagromadzone ciepło z podłoża i z elewacji budynków. Przez to temperatura w miastach bywa nawet 5-10 ˚C wyższa niż na przedmieściach. Tymczasem samo posadzenie drzew wzdłuż jezdni obniża temperaturę nawierzchni o 20%.

Ładuję galerię...

Sondaż, przeprowadzony przez grupę YouGov w maju 2021 roku dla “Kampanii na rzecz Czystych Miast”, pokazuje, że ponad 90% mieszkańców polskich miast biorących udział w badaniu opowiada się za zwiększeniem udziału zieleni w przestrzeni publicznej. Rezultat dobitnie oddaje zmianę w myśleniu o sąsiedztwie, w którym Polacy chcą mieszkać. Coraz częściej, wybierając miejsce do życia, zwracają uwagę na ekologię, bliskość natury i dobrze zaplanowane tereny wspólne. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych chcą korzystać z osiedlowych skwerów tak, jak właściciele domów z ogrodem – potrzebują stref wypoczynku i rekreacji. Coraz chętniej deweloperzy, widząc zmieniające się nawyki Polaków, wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom.

 

Roślinność jest bardzo ważnym elementem przestrzeni miejskiej. Tereny zielone stanowią naturalną ochronę przed skutkami zmian klimatycznych. Drzewa, krzewy i łąki pochłaniają część ciepła z otoczenia i zwiększają wilgotność powietrza, tworzy się korzystny mikroklimat, dzięki temu latem podczas upałów panuje w takich miejscach niższa temperatura, co znacząco poprawia komfort życia w mieście. Jedną z najważniejszych funkcji roślin jest także oczyszczanie powietrza. Dzięki temu, że liście pochłaniają wiele szkodliwych związków (np. tlenek siarki oraz metale ciężkie), zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia smogu. Jednocześnie rośliny produkują tlen oraz wydzielają fitoncydy, które mają działanie bakterio- i grzybobójcze. 

 

W dodatku badacze z Uniwersytetu Tokijskiego dowiedli, że przebywanie blisko natury wywołuje uczucie szczęścia i aktywizuje zachowania prospołeczne. Obecność przyrody chroni nas przed skutkami stresujących wydarzeń i sprzyja leczeniu depresji. To szczególnie ważne w dzisiejszych zabieganych czasach, gdy mieszkańcy miast mierzą się ze stresem wywoływanym pędem życia i natłokiem obowiązków. Miejska zieleń jest źródłem wyciszenia i odpoczynku. Daje energię do działania i rozjaśnia umysł, dzięki czemu stajemy się bardziej kreatywni i wydajni.

Powstające w nowoczesnej części Piotrkowa osiedle Źródlana 31 Residence pomyślano jako odpowiedź na potrzeby dzisiejszych czasów. Ponad 52% jego powierzchni – blisko 3500 m kw. – zajmie ogród botaniczny. Jego koncepcję opracował zespół z wielokrotnie nagradzanej pracowni Studio Krajobraz, odpowiedzialnej między innymi za projekt Bulwaru Gdynia Orłowo. Przestrzeń wspólną zaprojektowano z myślą o odpoczynku, gdzie znajdą się miejsca do relaksu, takie jak hamaki czy leżaki. Projektanci zadbali o to, by przez cały rok roślinność pozostawała zielona, dobierając odpowiednie drzewa, krzewy i pnącza. Latem mieszkańcy będą mogli schłodzić się w cieniu lip i jesionów, wiosną podziwiać kwitnące wiśnie, a zimą przestrzenie wspólne wypełni widok roślin zimo-zielonych. Duże okna w budynkach nie tylko doświetlą mieszkania – pozwolą też cieszyć się zielenią nawet bez wychodzenia z domu.

 

– Dzisiaj ludzie są bardzo zabiegani, szukają komfortowego mieszkania w centrum, ale też blisko natury i zieleni w swoim otoczeniu, aby naładować akumulatory - mówi Joanna Kobierska, przedstawiciel spółki Komfort Dom Sp. z o.o. realizującej inwestycję. – Nasze osiedle jest właśnie odpowiedzią na takie potrzeby. Naszą ideą było stworzenie osiedla, które pozwoli na wysoki standard życia zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz. Stąd wiele ciekawych i praktycznych rozwiązań, jak ogrzewanie podłogowe w całym mieszkaniu czy wentylacja mechaniczna. Dla osób zabieganych i aktywnych fizycznie stworzyliśmy strefę fitness oraz rowerownię z warsztatem, by miały wszystko pod ręką. Natomiast po ciężkim dniu można się odstresować wśród zieleni i poleżeć na hamaku.

 


Filozofią dewelopera jest poprawa jakości życia mieszkańców poprzez stworzenie pięknych, ale i ekologicznych terenów wspólnych. Zieleń na osiedlu będzie nawadniana wodą ze zbiorników retencyjnych, co dodatkowo zmniejszy też koszty jej utrzymania. Zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz zastosowane zostaną rozwiązania energooszczędne, sprzyjające środowisku, ale i wpływające na obniżenie czynszu.

Wszystko wskazuje na to, że Piotrków zyska zaplanowaną mądrze i z dbałością o szczegóły przestrzeń do życia blisko natury.

Więcej informacji na www.zrodlana31.pl


Zainteresował temat?

13

5


Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat