Sygnatariusze porozumienia wspólnie podkreślają, że kolej to jeden z elementów zrównoważonego transportu świadczący o nowoczesności i właściwym kierunku rozwoju województwa łódzkiego. - To nie jest tak, że tego typu projekty mogą powstawać w zaciszu gabinetów, mogliśmy usiąść przy stoliku i palcem po mapie wytyczyć jakąś trasę i powiedzieć „o, super, takie coś zrobimy”. To efekt długich prac przygotowawczych. Nasi urzędnicy spotykali się wielokrotnie, uzgadniali wiele szczegółów istotnych do tego, żebyśmy ten projekt mogli przedłożyć. Udział w programie Kolej Plus jest wielką szansą dla województwa łódzkiego. Ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie wykluczenia komunikacyjnego miejscowości w regionie łódzkim - mówił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.
Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, mówiła, że powstanie takiego połączenia kolejowego to wielka szansa dla całego regionu. - Po pierwsze na bezpośrednie połączenie naszego miasta ze stolicą województwa, co jest ważne dla wszystkich mieszkańców. Do tego ciągły i nieustający rozwój gospodarczy miasta i regionu - mówiła Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. - Gmina Kleszczów od wielu lat zabiega o połączenie kolejowe. Mamy kilka stref przemysłowych, brakuje nam właśnie połączenia kolejowego, a to ogromna szansa na nowe miejsca pracy, na napływ nowych pracowników, chociażby z Bełchatowa, do strefy przemysłowej. Nowi inwestorzy to też wpływy i podatki dla gminy - dodał wójt gminy Kleszczów Sławomir Chojnowski.
Aby móc wspomnianą umowę podpisać, niezbędna była uchwała Rady Miejskiej. Podczas XXIV Nadzwyczajnej Sesji radni niemal jednogłośnie (przy jednym głosie wstrzymującym się) przyjęli projekt uchwały w tej sprawie. Kolejnym krokiem w walce o przywrócenie kolei w Bełchatowie będzie złożenie wniosku do PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Nabór trwa do 26 sierpnia.
Wątpliwości dotyczące powrotu kolei do Bełchatowa ma posłanka Lewicy Anita Sowińska, o czym mówiła na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej.