Choroby układu krążenia od lat są niezmiennie największym zagrożeniem życia Polaków. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego odpowiadają one za prawie połowę zgonów Polaków. Szacuje się, że w naszym kraju na zawał serca co roku zapada nawet 100 tys. osób, głównie mężczyzn. W pierwszym roku po zawale serca umiera 15% pacjentów, a w kolejnych latach kolejne ponad 30% chorych. Zawał serca jest także pierwszą przyczyną zgonów w Europie u osób powyżej 75 roku życia.
Mając świadomość tak alarmujących danych epidemiologicznych Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca (PAKS), które od ponad 14 lat oferują pacjentom z całej Polski szybki dostęp do diagnostyki i kompleksowego leczenia chorób serca i naczyń blisko ich miejsca zamieszkania, z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Serca wspólnie z Bełchatowem zorganizowały lokalne obchody tego ważnego dnia.
- Bardzo zależy nam na tym, aby pacjenci trafiali do nas tak wcześnie jak tylko jest to możliwe. W razie wykrycia choroby układu krążenia wzrastają bowiem ich szanse na wyleczenie, a nawet życie. Chcemy, aby pacjenci wzięli sobie do serca to, że naprawdę nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Czas jest niezwykle cenny w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego, warto o tym pamiętać i nie bagatelizować nawet najdrobniejszych objawów mogących sugerować problemy z sercem - tłumaczy dr n. med. Maciej Kośmider, kardiolog, ordynator XII Oddziału Kardiologicznego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bełchatowie.
Obchody Światowego Dnia Serca w Bełchatowie swoim honorowym patronatem objął Marek Chrzanowski, prezydent Bełchatowa. - Profilaktyka jest niezwykle ważna. Dlatego chętnie wspieram i angażuję się w akcje prozdrowotne, których celem jest promocja zdrowego stylu życia oraz propagowanie wśród mieszkańców idei regularnych badań. Każdego roku, tworząc projekt budżetu miasta, zabiegam aby zostały w nim zarezerwowane środki na to, aby dbać o zdrowie dzieci i młodzieży. Dzięki temu możemy organizować wiele profilaktycznych przedsięwzięć. Wśród nich m.in. festyn Zdrowa Niedziela, bezpłatne badania usg oraz przesiewowe badania słuchu dla dzieci, akcje antynikotynowe, mammografia. Ilość osób, które korzystają z tych badań utwierdza nas w przekonaniu, że takie przedsięwzięcia są potrzebne i daje także impuls do dalszego działania - mówi Marek Chrzanowski.
- Kard. Ryś podczas Pasterki w Bełchatowie: Jezus mówi: nie narzucisz pokoju siłą!
- Smog daje się we znaki mieszkańcom regionu. Przekroczenie norm pyłu PM 10
- Sylwestrowa Potańcówka. Przywitaj Nowy Rok w Piotrkowie!
- Jak zmieniły się drogi krajowe województwa łódzkiego w 2024 roku
- Przyszłość systemu ciepłowniczego Piotrkowa
- Mieszkańcy tłumnie odwiedzają szopkę w Klasztorze oo. Bernardynów
- W Piotrkowie upamiętnią bohaterów Powstania Wielkopolskiego
- Zderzenie pojazdów na Sikorskiego. Sprawca oddalił się miejsca zdarzenia
- Harcerze 37. drużyny harcerskiej "Wilki" wraz z OSP przygotowali paczki na święta