Na terenie miasta jest ich obecnie około 25 km. - To za mało – mówi jedna z mieszkanek. - Jazda rowerem to dla mnie jeden z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu, staram się też zaszczepić to swoim dzieciom. W słoneczne dni lubimy jeździć nad Zalew Sulejowski, a niestety brakuje ścieżek, które prowadziłyby z miasta w jego kierunku. Podobnie jest z Zalewem Cieszanowickim.
Z tą opinią zgadza się również Michał Rosiak, prezes Piotrkowskiej Grupy Rowerowej. - Liczba kilometrów ścieżek rowerowych lub ciągów pieszo-rowerowych, jak na kilkudziesięciotysięczne miasto, pozostawia jeszcze sporo do życzenia. Tym bardziej, że od kilku lat widać wyraźnie, że piotrkowianie coraz chętniej przesiadają się na rowery. Gęstsza sieć ścieżek pozwoliłaby sprawniej poruszać się po mieście, bez konieczności używania samochodów w życiu codziennym – twierdzi.
Zdaniem Michała Rosiaka ścieżek brakuje szczególnie w centrum miasta, m.in. wzdłuż ul. Słowackiego, w okolicach dworca czy na Starym Mieście. Jakość tych już istniejących ocenia pozytywnie. - Zdarza się oczywiście, że wybujałe w okresie wiosenno-letnim krzaki przysłaniają widoczność lub jakiś korzeń próbuje się przebić przez kostkę, dlatego warto byłoby raz na jakiś czas zrobić objazd i kontrolę, ale nie mamy większych powodów do narzekań.
A czy miasto w tym roku utworzy nowe ścieżki? - Planujemy wybudowanie chodnika ze ścieżką rowerową wzdłuż ul. Haeringa oraz przez rondo Dmowskiego. Taki ciąg pojawi się także wzdłuż ul. Rzemieślniczej – zapowiada Jarosław Bąkowicz z Biura Prasowego Urzędu Miasta.
Nowa ścieżka rowerowa ma powstać także w ramach zadania z IV edycji budżetu obywatelskiego. Około 770 m ścieżki pojawi się wzdłuż południowo-wschodniego brzegu jeziora Bugaj, od ul. Sulejowskiej do ul. Porannej na Wierzejach. Miasto zapewni też kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz ławeczki, a parking na końcu ul. Wierzeje zostanie powiększony. Koszt realizacji projektu to około 400 tys zł. We wniosku pomysł został opisany jako „Etap I”, możliwe więc, że w kolejnych latach powstaną dalsze odcinki ścieżki, ale szczegóły na razie nie są znane.
Obecnie ścieżki rowerowe w Piotrkowie znajdują się m.in. na ul. Łódzkiej i Armii Krajowej od Nowowiejskiej do Dmowskiego czy na Kostromskiej od Łódzkiej do Sikorskiego. Oprócz tego rowerzyści mogą przejechać ulicami Karolinowską, Rolniczą, Spacerową i Jerozolimska aż do ronda Sulejowskiego.
Rower miejski w Piotrkowie ruszy najprawdopodobniej pod koniec lipca. Stacje mają być rozmieszczone w czterech punktach miasta: w okolicy galerii Focus Mall, obok pływalni przy ul. Belzackiej, przy dworcu PKP oraz na kąpielisku miejskim „Słoneczko”. Do dyspozycji mieszkańców będą 32 rowery, w tym jeden familijny oraz po dwa tandemy i rowerki dziecięce.