- Przedmiotowy trening przewiduje wyemitowanie 3 minutowego, modulowanego sygnału akustycznego ogłaszającego alarm oraz 3 minutowego, ciągłego sygnału akustycznego odwołującego – czytamy w komunikacie służb wojewody.
- Korzystając z tej okazji pragnę przypomnieć, iż idea alarmowania polega na natychmiastowym przekazaniu sygnału informującego o skażeniu lub o sytuacji kryzysowej zaistniałej na skutek katastrofy naturalnej, awarii technicznej, działań terrorystycznej lub zagrożenia wojennego i wojny do właściwych terytorialnie władz, służb i ludności, bądź też, jak będzie to miało miejsce w najbliższy poniedziałek – w przypadku treningu. W sytuacji zaistnienia realnego zagrożenia rekomenduje się niezwłoczne uruchomienie odbiorników radiowych bądź telewizyjnych lub skorzystanie z informacji umieszczanych w Regionalnym Systemie Ostrzegania, czy też kontakt z Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod nr 112 i postępowanie zgodnie z przekazywanymi instrukcjami.
W związku z powyższym informuję, że istnieje duża szansa, iż 29 lutego br. pomiędzy 10:00 a 11:00 usłyszycie państwo powyższe sygnały na terenie województwa. Jednocześnie podkreślam, iż nie ma powodów od obaw, gdyż jest to tylko ćwiczenie, a zgodnie z obowiązującymi przepisami powiadomiono z odpowiednim wyprzedzeniem właściwe samorządy i media w województwie o przedmiotowym treningu.
Dodatkowo informacja o wydarzeniu zostanie umieszczona w RSO na 24 godziny przed treningiem i w dniu treningu i upowszechniona zarówno w napisach DVBT, jak i aplikacji mobilnej oraz na stronie internetowej – pisze Arkadiusz Makoski, z-ca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego