- Dlaczego właśnie TOPR? Wydaje mi się, że wyznajemy wiele wspólnych wartości. Przede wszystkim dużo inwestujemy w bezpieczeństwo. Poza tym cechuje nas doskonała organizacja pracy, duch zespołowy i oddanie w realizacji swoich zadań - przekonywał na spotkaniu z mediami i przedstawicielami Fundacji Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska.
- Na końcu roku podatkowego mieliśmy liczne zapytania od naszych pracowników o preferowaną fundację, której można by przekazać 1 proc. swojego podatku dochodowego. To była ich oddolna inicjatywa. Akcję wsparło 2/3 zatrudnionych w polskim oddziale firmy. Wybrali organizację wspierającą ochronę życia, w której komunikacja odgrywa kluczową rolę - stwierdził Tomasz Kostruski, Senior HR Manager Huawei Polska.
Obecny na spotkaniu Bolesław Pietrzyk, wiceprezes Zarządu Fundacji Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR podziękował za akcję pracowników Huawei Polska i podsumował zakres funkcjonowania organizacji. O ile Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zostało powołane do życia już 110 lat temu, sama fundacja działa od 1991 roku, a jej podstawowym celem jest zapewnienie środków na rzecz ratownictwa tatrzańskiego.
- Pozyskane przez fundację środki są przeznaczone na działalność ratowniczą. Potrzeby są duże, ale bardzo długo przyglądamy się sprzętowi, na który zamierzamy wydać pieniądze i najpierw testujemy go w ekstremalnych warunkach. To ważne, żeby był zawsze sprawny i gotów do użycia - poinformował Daniel Giejbatow, ratownik TOPR.
Tatrzański Park Narodowy do końca roku może odwiedzić nawet 4 mln osób. Rocznie w górach zdarza się średnio 800 - 900 wypadków. Dużo więcej incydentów (ponad 2 tys.) ma miejsce na stokach narciarskich. Skład TOPR liczy sobie około 300 osób, z których tylko 100 ma uprawnienia do pracy w górach, 40 jest zawodowymi ratownikami, a 60 osób zajmuje się dyżurami.
Zdaniem Giejbatowa technologia (szczególnie urządzenia mobilne) ma dużo zastosowań zwiększających bezpieczeństwo i nawigację w terenie górskim: - Szczególnie przydaje się aplikacja mobilna Ratunek. Osoba potrzebująca pomocy trzema kliknięciami wysyła sygnał z telefonu do ratownika dyżurnego ze wskazaniem swojej lokalizacji - powiedział.
Gościem specjalnym spotkania był Andrzej Bargiel, ochotniczy ratownik TOPR, narciarz wysokogórski i pierwszy człowiek na świecie, który zjechał ze szczytu K2 bez odpinania nart. W trakcie jego wypraw ważną rolę odegrały między innymi drony, które pomogły mu w analizie trasy, dostarczały leki. Na etapie przygotowania do nowej misji (zjazdu na nartach z Mount Everest) technologia uchroniła ekipę przed poważnym zagrożeniem.
- To właśnie dzięki technologii mogliśmy w porę dostrzec zagrożenie (gigantyczny fragment lodu, który powoli dążył do oderwania) i ostatecznie podjąć trudną decyzję o przerwaniu wyprawy - powiedział Bargiel.
Podsumowując spotkanie Ryszard Hordyński opisał działania w Huawei Polska w ramach strategii społecznego zaangażowania. Od 2014 roku firma współpracuje z uczelniami w ramach programów Seeds for the Future, One Thousand Dreams oraz konkursu ICT Competition. Angażuje się w edukację i budowanie społeczeństwa cyfrowego, czego przykładem jest partnerstwo w Festiwalu Cyfryzacji. Huawei Polska będzie też głównym partnerem Olimpiad Specjalnych, wspierając sportowców z niepełnosprawnościami.
(źródło informacji: Centrum Prasowe PAP)