Światowej sławy astronom, profesor doktor habilitowany Felicjan Kępiński urodził się 29 kwietnia 1885 roku, w Piotrkowie Trybunalskim.
Jego naukowe osiągnięcia doceniła Międzynarodowa Unia Astronomiczna, która w roku 1979 nazwała jego imieniem jeden z nowoodkrytych kraterów na Księżycu.
Dzieciństwo i lata szkolne Felicjan Kępiński spędził w Piotrkowie Trybunalskim, w domu rodzinnym, znajdującym się przy dzisiejszej alei 3 Maja nr 3 (jest na nim poświęcona mu tablica pamiątkowa).
W 1903 r. przyszły astronom ukończył ze złotym medalem gimnazjum rządowe w Piotrkowie Trybunalskim (późniejsze I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego).
W latach 1903–1905 studiował na Uniwersytecie Warszawskim. W 1905 r. uczestniczył w strajku młodzieży i w ramach bojkotu rosyjskich szkół wyjechał na studia za granicę. Studiował najpierw filozofię na uniwersytecie w Lipsku, potem matematykę i astronomię na uniwersytetach w Getyndze i Berlinie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1918 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie objął stanowisko adiunkta Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
W 1925 r. habilitował się na Uniwersytecie Wileńskim. Dwa lata później został profesorem Politechniki Warszawskiej. Był założycielem obserwatorium astronomicznego należącego do Politechniki, a także jego wieloletnim kierownikiem.
Podczas II Wojny Światowej, w trakcie jednego z nalotów radzieckich samolotów na warszawski węzeł kolejowy (1943 r.) został poważnie ranny i przeniósł się na pewien czas do rodzinnego Piotrkowa.
Felicjan Kępiński jako naukowiec poświęcił znaczną część życia badaniom ruchu komety 22P/Kopffa i na ich podstawie pisał prace dotyczące mechaniki nieba. Zajmował się też zagadnieniami dotyczącymi astronomii geodezyjnej: opracował nową metodę wyznaczania współrzędnych geograficznych i azymutu.
Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
Felicjan Kępiński zmarł w roku 1966. Został pochowany na warszawskich Powązkach.
Felicjan Kępiński jest jednym z najbardziej znanych piotrkowian w świecie. W jego rodzinnym Piotrkowie jest niewielu, którzy znają jego dokonania.
Najwyższa pora to zmienić.
Akademia Piotrkowska imienia profesora Felicjana Kępińskiego?
Jak najbardziej tak!