artykuł partnerski

3 trymestr ciąży. Jak wygląda i jak przygotować się na przyjście na świat maluszka?

Wtorek, 20 grudnia 2022
Okres ciąży bardzo się dłuży, zwłaszcza 3. trymestr, kiedy maluszek sporo waży i mierzy, a przyszła mama dotkliwie odczuwa skutki jego wielkości. Jest to ostatni moment na niezbędne przygotowania przed powitaniem dziecka na świecie, a także wykonanie badań kontrolnych, których celem jest zwiększenie Waszego bezpieczeństwa. Sprawdź, czego możesz się spodziewać w ostatnim kwartale i jakie czekają Cię wyzwania!
3 trymestr ciąży. Jak wygląda i jak przygotować się na przyjście na świat maluszka?

Jak zmienia się ciało i samopoczucie mamy pod koniec ciąży? 

 

Na ostatnie trzy miesiące ciąży większość mam czeka z niecierpliwością. 3. trymestr ciąży liczy się od 27 tygodnia do momentu porodu, czyli zwykle 40. tygodnia. Termin porodu zawsze jest jednak datą szacunkową, dlatego za prawidłowe uznaje się urodzenie maluszka na 2 tygodnie przed lub po planowanej dacie – zwykle jednak nie trwa to tak długo, a jeśli Twojemu dziecku nie będzie się spieszyło, prawdopodobnie zostaniesz skierowana do szpitala, gdzie oboje będziecie pod odpowiednią opieką. 

 

Musisz uzbroić się w cierpliwość, bo czekają Cię jeszcze ostatnie przygotowania, kilka podstawowych badań i prawdopodobnie kolejne dodatkowe kilogramy. Pod koniec ciąży kobietom często dokucza zgaga, ból pleców, uczucie ciężkości nóg, problemy w wykonywaniu nawet podstawowych czynności, za co odpowiada coraz większy brzuszek. Możesz więc czuć się skrajnie wyczerpana. Staraj się dużo odpoczywać i pamiętaj, że już niedługo powitasz maluszka na świecie. 

 

Jak wygląda maluszek w 3. trymestrze ciąży? 

 

W ostatnich trzech miesiącach dziecko intensywnie przybiera na wadze. W siódmym miesiącu życia płodowego waży ok. 1,5 kg i mierzy ok. 30 cm. Do momentu porodu waga maluszka zazwyczaj się podwaja, chociaż niektóre noworodki ważą znacznie więcej niż 3 kg. Musisz się zdrowo odżywiać, aby nie zabrakło Wam żadnych wartościowych związków odżywczych.

 

Maluszek doskonali też wcześniej nabyte umiejętności, ćwiczy i rozwija kolejne. Już na początku 3. trymestru otwiera oczy i świetnie słyszy głos mamy. Rozwija się jego układ oddechowy i nerwowy. Na skórze zanika meszek, a na główce pojawiają się coraz dłuższe włoski.

 

Obowiązkowe badanie USG w 3. trymestrze ciąży

 

Przez całą ciążę lekarz prowadzący ciążę zaleca lub samodzielnie wykonuje kontrolne USG. Obowiązkowo, w ramach refundacji i Rozporządzenia Ministra Zdrowia każdej przyszłej mamie przysługują minimum 4 takie badania, z tego również w 3. trymestrze. Jeśli natomiast korzystasz z prywatnej opieki, lekarz może wykonywać USG nawet podczas każdej wizyty.    

 

USG 3 trymestru jest jednym z najważniejszych badań. Wykonuje się je między 28. a 32. tygodniem ciąży. Na jego podstawie lekarz może ocenić ułożenie dziecka (sprawdzić, czy jest prawidłowe do porodu naturalnego), kontrolować budowę ciała maluszka i tempo jego wzrostu, a także ruchy. Specjalista ocenia też stan łożyska i pępowiny oraz ilość płynu owodniowego – kontrola takich parametrów jest bardzo ważna dla prawidłowego przebiegu ciąży i porodu.

 

Pozostałe badania zalecane mamom oczekującym na poród

 

W ostatnich miesiącach ciąży czekają Cię jeszcze inne ważne badania, także te, które trzeba obowiązkowo wykonać przed przyjęciem na oddział położniczy (wyniki powinnaś mieć przy sobie, udając się do szpitala). Do badań wykonywanych w 3. trymestrze ciąży należą testy z krwi w kierunku chorób, takich jak:

  • wirusowe zapalenie wątroby typu B;
  • GBS (zakażenie paciorkowcem beta-hemolizującym);
  • HIV;
  • kiła.

Z kolei pod koniec trzeciego kwartału wykonuje się coraz częstsze KTG (kardiotokografia). Jest to całkowicie bezbolesne badanie. Na obwód brzucha zakłada się specjalny pas. W trakcie kilkudziesięciu minut (niekiedy godziny) mierzone jest tętno maluszka i czynność skurczowa macicy. 

 

O czym jeszcze pamiętać w trzecim trymestrze ciąży?  

 

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, przygotuj torbę do szpitala. Najlepiej zrobić to już na początku trzeciego trymestru, bo pod jego koniec możesz mieć nieco mniej siły. Podobnie jest z przygotowaniem niezbędnych akcesoriów dla maluszka. Niektórzy rodzice czekają z prasowaniem, a nawet zakupem ubranek do momentu porodu. Jednak po powrocie ze szpitala będziesz miała naprawdę sporo nowych obowiązków.

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat