artykuł zewnętrzny

20 lat Łódzkiego w Unii Europejskiej – co nam się udało?

Środa, 08 maja 2024
1 maja minęło 20 lat, odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Aż trudno uwierzyć, jak bardzo w tym czasie zmieniło się nasze województwo.

Ładuję galerię...

Ostatnie dwadzieścia lat to czas dynamicznego wzrostu i rozwoju społeczno-gospodarczego. Dzięki obecności na wspólnym europejskim rynku polskie produkty mogą bez przeszkód trafiać na rynki państw Wspólnoty i śmiało konkurować jakością z innymi produktami europejskimi. Dowód osobisty pozwala nam swobodnie przekraczać granice państw w strefie Schengen. Ale co najważniejsze, dzięki energii, wewnętrznej determinacji i wsparciu funduszy europejskich możemy realizować nasze pasje i ambicje, zwiększać dobrobyt i zmieniać nasze otoczenie na lepsze miejsce do życia. Takich przykładów w naszym województwie jest wiele.

 

Myślimy strategicznie o długofalowym rozwoju naszego regionu. Dlatego w listopadzie 2023 roku uruchomiliśmy największy w centralnej Polsce terminal przeładunkowy w Zduńskiej Woli – Karsznicach. Terminal zapewnia logistyczne wsparcie połączeń kontenerowych na Nowym Jedwabnym Szlaku w relacji Chiny–Europa, a także obsługę połączeń portów bałtyckich z południem kraju i całego regionu środkowoeuropejskiego. Na 13 hektarach znajdują się nowoczesne hale, tory kolejowe, place rozładunkowe, magazyny oraz infrastruktura wspomagająca. To także wiele nowych miejsc pracy dla mieszkańców naszego województwa.

 

Inną inwestycją, której nie sposób pominąć przy podsumowaniu ostatniego 20-lecia, jest rozwój Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA). Stworzyliśmy sieć kolejową, która łączy miasta i miejscowości w promieniu 100 km od stolicy województwa. Zadbaliśmy także o poprawę komunikacji w samej Łodzi poprzez zwiększenie liczby przystanków. Zakupiliśmy nie tylko nowoczesne pociągi, ale również autobusy, którymi mieszkańcy mniejszych miejscowości mogą dojechać do stacji ŁKA. Co ważne, harmonogram jazdy autobusów i pociągów jest tak ułożony, żeby zapewnić płynne połączenia, a dzięki zintegrowanemu biletowi z przewoźnikami PKS podróżuje się łatwiej. Nasze doświadczenia z budowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej stały się inspiracją dla innych projektów modernizacji infrastruktury transportowej w Polsce.

 

Dzięki wsparciu funduszy europejskich w pełni korzystamy z zasobów naturalnych województwa. Pozwoliły one na wydobycie i eksploatację wód termalnych w Uniejowie. Turyści z całej Polski z chęcią odwiedzają baseny termalne, a mieszkańcy Uniejowa znajdują miejsca pracy w turystyce, a także ogrzewają swoje domy ekologicznym ciepłem.

 

Takie zmiany widzimy w całej Polsce. Charakterystyczne tablice z unijną flagą informujące o dofinansowaniu z funduszy europejskich, które z początku obserwowaliśmy z zaciekawieniem, wtopiły się już w krajobraz. Widzimy je, podróżując nowoczesnymi, szerokimi drogami łączącymi miasta i miasteczka, w których mieszkamy. Widzimy je, odwiedzając przychodnie zdrowia czy szpitale powiatowe, w których powstały nowoczesne sale. Widzimy je, odprowadzając dzieci do wyremontowanych, energooszczędnych i doposażonych w pomoce naukowe szkół. To już ćwierć miliona inwestycji o łącznej wartości ponad biliona złotych!

W samym województwie łódzkiego w ciągu ostatnich 20 lat zrealizowaliśmy 22 tys. projektów za miliardy złotych.

Chcesz wiedzieć, ile z nich zostało zrealizowanych w miejscu, w którym mieszkasz obecnie, z którego pochodzisz lub w którym uczysz się czy pracujesz? Możesz to sprawdzić na: mapadotacji.gov.pl.

 

W tym miejscu sprawdzisz, jakie inwestycje zostały zrealizowane przy wsparciu funduszy europejskich w naszym powiecie: mapadotacji.gov.pl/projekty.

Możesz wyszukiwać projekty po kategoriach tematycznych (rozwój firm, turystyka, kultura, innowacje), a nawet nazwie beneficjenta czy konkretnego projektu.

 

Za nami już 20 lat, ale przed nami o wiele, wiele więcej. Jedno jest pewne. Dobrze, że jesteśmy razem.

 

***

Planujesz realizację własnego projektu? Skorzystaj ze wsparcia Funduszy Europejskich! Możliwości jest naprawdę wiele – sprawdź, na jakie wsparcie Ty możesz liczyć! Na Portal Funduszy Europejskich znajdziesz dostępną ofertę.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na projekt, poszukaj inspiracji na stronie www.mapadotacji.gov.pl. Znajdziesz tam ponad ćwierć miliona gotowych pomysłów z całego kraju, które mogą Ci pomóc przy tworzeniu własnego projektu!

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

1


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat