1/3 Polaków nie pojedzie na wakacje w tym roku

Kraj Wtorek, 25 czerwca 202427
W tym roku, podczas letnich wyjazdów, Polacy kierować się będą oszczędnościami – wynika z badania rankomat.pl. 27% polskich urlopowiczów planuje na swoje wakacje wydać nie więcej niż 2 tys. zł. To za mało, by wyjechać na zagraniczne wczasy. Dlatego co piąty ankietowany planuje spędzić wakacje w Polsce – najczęściej nad Bałtykiem.
Zdjęcie poglądowe: freepik.com Zdjęcie poglądowe: freepik.com

Przy okazji zbliżających się wakacji eksperci rankomat.pl zapytali Polaków, gdzie planują spędzić wakacje i ile chcą na nie wydać. Polacy planują wyjazdy – zarówno krajowe jak i zagraniczne, ale ich budżety są w tym roku mocno ograniczone.

 

1/5 Polaków wybiera wakacje w ojczyźnie

 

18% rodaków deklaruje, że letnie wakacje spędzi w Polsce. 33% z nich jest pewnych, że wybierze się nad Bałtyk. Więcej osób, bo aż 27%, zdecyduje się na urlop w jednym z Europejskich państw. Prawie 20% z nich wybierze Włochy, a nieco mniej Chorwację, Grecję i Hiszpanię. Z 7% osób decydujących się na wyjazd na inny kontynent, prawie 60% poleci do Azji. 16% badanych nie ma jeszcze planów, a 33% nie planuje wakacji w tym roku.

 

Wakacje do 2000 tys. zł poproszę

 

Największa grupa badanych Polaków (17%) wskazała w badaniu rankomat.pl, że na wakacje chce wydać od 2001 zł do 3000 zł od osoby. Nieco mniej (16%) ma nadzieję za urlop zapłacić od 1001 zł do 2001 zł. Podobna liczba (15%) deklaruje, że na ten cel w portfelu znajdzie od 3001 zł do 5000 zł. Do 1000 zł jest w stanie wydać 11% respondentów, a powyżej 5000 zł na osobę jest w stanie zapłacić 13% ankietowanych. 14% nie wie jeszcze ile przeznaczy na ten cel, a 9% przyznaje, że na wakacje nie wyda ani złotówki.

 

 

Czy 2 tys. zł wystarczy?

 

Na stronie jednego z największych biur podróży ceny tygodniowego wyjazdu w lipcu do Włoch zaczynają się od 2 tys. zł. Jednak oferta zawiera tylko dwa posiłki dziennie oraz zakłada podróżowanie autokarem. Podobna wycieczka do Chorwacji to już wydatek rzędu 2200 zł. Hiszpania kosztuje 1900 zł, ale nie uwzględnia dojazdu. Tydzień w Grecji zaczyna się od 3 700 zł. Jak widać nawet w najbardziej ekonomicznych wariantach ciężko o wycieczkę do głównych planowanych destynacji Polaków, która mogłaby się zamknąć w planowanych przez nich wydatkach. Podobnie będzie z Azją, nawet jeśli wybiorą Turcję, która jest najtańszą opcją i zaczyna się od 2200 zł, ale nie uwzględnia kosztów dojazdu.

 

A może Polska?

 

To nie zaskoczenie, że wakacje w Polsce są droższe od zagranicznych. Od wielu lat panuje powszechna opinia, że taniej można je spędzić w zagranicznych kurortach. Ceny w tym samym biurze podróży dla tygodniowych wakacji w lipcu w naszym kraju zaczynają się od 2500 zł w Krynicy-Zdroju i 2900 zł w Jastarni. Do obu miejsc trzeba jednak dojechać, a organizator zapewnia tylko śniadania.

 

Na ubezpieczeniu nie warto oszczędzać

 

Badania rankomat.pl pokazują, że decydujemy się raczej na budżetowe wakacje. To, co może je popsuć to nieszczęśliwe wypadki. Do walizki warto spakować ubezpieczenie, które zapewnia spokój i wsparcie finansowe w przypadku choroby, hospitalizacji czy innych nieprzewidzianych wydarzeń. Dzienna stawka ubezpieczenia to tylko ułamek procenta tej sumy, a koszty wypadków za granicą sięgają nawet 250 tys. zł za złamaną nogę na Wyspach Kanaryjskich.

W Unii Europejskiej popularną formą wsparcia jest karta EKUZ, ale zapewnia ona dostęp do pomocy medycznej w wąskim, podstawowym zakresie. Za dodatkowe usługi turyści muszą płacić z własnej kieszeni. Przy zakupie wycieczki w biurze podróży dołączone ubezpieczenie nie zawsze pokryje wszystkie koszty. Swoją polisę warto dostosować do uprawianych w czasie urlopu sportów, albo rozszerzyć o OC lub ubezpieczenie bagażu - tłumaczy Wojciech Piesta, ekspert rankomat.pl.

 

 

Źródło: Rankomat.pl

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

2


Komentarze (27)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Znawca tematu ~Znawca tematu (Gość)26.06.2024 10:45

Jak się nie ma miedzi to się na tyłku siedzi. A na poważnie, Trzeba też rozróżnić co to jest wypoczynek. Dla jednych droga np do Chorwacji własnym autem plus gotowanie na miejscu z kamieniami na plaży albo polskie morze pogoda chybił trafił i bieganie po dyskontach, okazjach itd lub wyjazd za granicę gdzie absolutnie nic z tych rzeczy robić nie trzeba i wtedy odpoczynek pełną piersią. W Polsce też można wydać kasę na wypoczynek ale czy standard jest tego wart? Lobbuje za wypoczynkiem w Polsce ale staje się to coraz droższe z coraz gorszym standardem wypoczynku niestety.

43


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)25.06.2024 14:16

Dla porównania możnaby przytoczyć ilu Polaków nie pojechało na wakacje w poprzednich latach?

61


go?ć_zofia ~go?ć_zofia (Gość)26.06.2024 11:23

Jechać w drugi koniec Polski żeby wejsc se do wody i 3tys lżejszy...i nic z tego nie wynika tylko pieniądze wyrzucone w bloto

14


aaaafdsfddfdfdff ~aaaafdsfddfdfdff (Gość)25.06.2024 17:40

Koszty hoteli w Polsce są rzeczywiście wysokie ale bez problemu można znaleźć tanie kwatery prywatne. 2 lata temu byliśmy pod Tatrami (nie w Zakopanem, mieliśmy 7 minut samochodem) i nocleg kosztował nas 45zł od osoby. W ubiegłym roku na półwyspie Helskim płaciliśmy po 90zł/osoba a w tym roku hit 180zł za 3 osobowy pokój w znanej nadbałtyckiej miejscowości 200m od plaży. Koszty obiadów od 30 do 60zł ale można znaleźć knajpę że za 28zł nie można przejeść porcji i wszystko bardzo smaczne. Jak ktoś chce odpocząć to znajdzie coś na swoją kieszeń. Ale jak chce się przede wszystkim pochwalić wypasionym urlopem to albo musi słono bulić albo niestety siedzieć w domu.

70


sznurek ~sznurek (Gość)26.06.2024 10:36

depresja.online.de szeroka paleta kolorów, różne średnice dobrane do wieku, zmiana elastyczności zapewni Ci dłuższe lub krótsze doznania. Satysfakcja gwarantowana.

31


gośc ~gośc (Gość)26.06.2024 10:22

Szedł statystyk przez rzekę o głebokości 0,5 metra i się utopił. Kraje poza Europą, to cała reszta świata.

70


ABS Nurburgring ~ABS Nurburgring (Gość)26.06.2024 09:00

Może i dobrze, większość rodaków na wakacjach potrafi zrobić taką wioche że odechciewa się wypoczynku

62


fajnie ~fajnie (Gość)26.06.2024 08:21

już wkrótce zobaczycie nowe USMIECHNIĘTE ceny i na pewno odłożycie na wakacje ,,,,, kolejne zakłady pracy do likwidacji ,czytaj przeniesione do krajów bez zielonego szaleństwa , kiedy likwidacja podatku belki i 60 tys zł kwoty wolnej ?

70


ŻwirekPodMuchomorek ~ŻwirekPodMuchomorek (Gość)25.06.2024 22:21

Kowidianie zapewne chcieliby wiedzieć, czy ich paszporty kowidowe zachowują ważność i czy będą honorowane. ;)
P.S. Znachor Grzesiowski ostatnio znowu straszył wzrostem zachorowań. Tak, na kowid.

61


Wystarczy ~Wystarczy (Gość)25.06.2024 15:35

Do roboty i uśmiechć się.

72


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat