artykuł sponsorowany

Monitory dla profesjonalistów - doradzamy jak wybrać - sprawdź!

Wtorek, 06 kwietnia 2021
Profesjonalny monitor jest niezbędny do wykonywania prac związanych z obróbką grafiki bądź projektowaniem w programach typu CAD. Jak wybrać monitor, który podoła wymaganiom specjalistów? Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu?

Rozdzielczość i przekątna ekranu

 

Profesjonaliści często stawiają na monitory o możliwie największej przekątnej, jednak nie zawsze jest to konieczne. Większa przekątna ponosi komfort pracy, ale specjalistom i grafikom równie dobrze może wystarczać monitor 23’’ lub 25’’. Wiele zależy w tej kwestii od indywidualnych preferencji oraz od typu programów, z których korzysta się na co dzień w pracy. Ponadto pod uwagę powinno się wziąć, jaka jest wielkość pomieszczenia, w której stanie monitor. Urządzenie powinno być ustawione w odległości co najmniej 50 cm od oczu użytkownika. Obraz wyświetlany na ekranie powinien dać objąć się wzrokiem bez poruszania głową.

 

Jakie proporcje powinien mieć monitor dla profesjonalisty?

 

Nie tylko przekątna, ale i proporcje ekranu monitora mają wpływ na komfort użytkowania sprzętu. Format 16:9 jest najpopularniejszy - liczne monitory z takimi ekranami kupisz na https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory-format-16-9. Jest to proporcja Full HD, która sprawdza się w przypadku większości użytkowników. Profesjonaliści mogą jednak postawić na wyższą jakość oferowaną przez ekrany o rozdzielczości WQHD i 4K. Takie monitory znajdziesz w ofercie https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory-4k-uhd

 

Graficy komputerowi stawiają często na ekrany 16:10. Ich rozdzielczość jest rozszerzona w pionie, co pozwala na zwiększenie obszaru roboczego. W praktyce oznacza to wygodniejszą edycję zdjęć oraz więcej komórek w arkuszu kalkulacyjnym wyświetlanych jednocześnie. Monitor 21:9, czyli ultrapanoramiczny, jest wygodny dla użytkowników, którzy dzielą ekran na kilka okien roboczych, aby np. w tym samym czasie korzystać z aplikacji biurowych i przeglądarki internetowej. Sprawdź ofertę na https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory-ultrapanoramiczne-21-9

 

Rozdzielczość monitora jest istotna zwłaszcza dla osób, które zajmują się obróbką zdjęć, tworzeniem wideo i projektowaniem animacji 3D. Na szczególną uwagę zasługuje tu monitor 4K, który zapewnia najlepszą widoczność detali i dokładne odwzorowanie kolorów.

 

Typ matrycy

 

Profesjonaliści cenią matryce wykonane w technologii IPS. Monitor IPS zapewnia bardzo wysoką jakość obrazu - kolory są naturalne, a kąty widzenia szerokie w pionie i poziomie.

 

Na https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory-ips dostępne są monitory, które poleca się do użytku biznesowego i pracy biurowej.

 

Unikać raczej należy monitorów z matrycami TN, które przeznaczone są raczej dla graczy. Z tego powodu mniej istotne są w nich wysoka jakość obrazu, a kluczowa jest szybkość działania matrycy i płynność wyświetlania.

 

Alternatywą dla części profesjonalistów mogą być natomiast matryce MVA i PVA. Mogą z nich korzystać użytkownicy, którzy szukają kompromisu pomiędzy szybkością działania a szczegółowością obrazu.

 

Kąt widzenia w monitorze do pracy profesjonalnej

 

W profesjonalnych monitorach kąty widzenia są szerokie, co umożliwia patrzenie na ekran z każdej strony. Obraz pozostaje przy tym wyraźny, dzięki czemu praca jest łatwiejsza i bardziej komfortowa.

 

Kąty widzenia do profesjonalnej pracy powinny wynosić powyżej 178 stopni. Takie parametry umożliwiają patrzenie na monitor odchylony do tyłu bądź znajdujący się z boku użytkownika. Przy większości ustawień zachowuje się wysoki kontrast i żywą kolorystykę. Szczególną uwagę powinno się kłaść na kąty widzenia w monitorach 21:9.

 

Jasność monitora

 

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru monitora dla profesjonalisty, jest jasność ekranu. Optymalną wartością do pracy jest 140 cd/m2. Wyższa jasność przydaje się, gdy monitor jest ustawiony blisko okna lub w bardzo jasnym pomieszczeniu, dlatego warto wybrać monitor, którego jasność maksymalna wynosi co najmniej 250 cd/m2.


Zainteresował temat?

1

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat