Przyszłość systemu ciepłowniczego Piotrkowa

UM Piotrków Trybunalski Czwartek, 26 grudnia 202433
Piotrków Trybunalski pracuje nad zmianami w systemie ciepłowniczym. O dotychczasowych działaniach i planach opowiedział radnym Paweł Uznański, prezes Elektrociepłowni Piotrków, podczas specjalnej prezentacji. W spotkaniu wzięło udział 5 radnych.
fot. piotrkow.pl fot. piotrkow.pl

Piotrków Trybunalski przystępuje do kompleksowej transformacji systemu ciepłowniczego, której celem ma być poprawa efektywności energetycznej, redukcja kosztów oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii. Prezentując wstępny plan, prezes Elektrociepłowni Piotrków, Paweł Uznański, wskazał na kluczowe działania, takie jak zastosowanie rozwiązań OZE, cyfryzacja infrastruktury oraz rozbudowa sieci ciepłowniczej. Realizacja zaplanowanych przedsięwzięć wymaga pozyskania środków zewnętrznych, w tym funduszy unijnych, wspierających transformację energetyczną regionu.

 

W Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie, podczas którego prezes Elektrociepłowni Piotrków, Paweł Uznański, przedstawił radnym szczegółowy raport na temat obecnej sytuacji systemu ciepłowniczego w mieście oraz omówił plany modernizacji i możliwe rozwiązania, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej, obniżenie kosztów eksploatacji i zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii.


Obecna sytuacja systemu ciepłowniczego i plany 


Prezentacja rozpoczęła się od analizy obecnej sytuacji miejskiego systemu ciepłowniczego.

- W 2024 roku populacja Piotrkowa Trybunalskiego to około 66 000 mieszkańców, z czego 45% korzysta z ciepła systemowego. Zainstalowana moc systemu to 87 MW, w tym Ciepłownia C1 dysponuje 38 MWt, a C2 – 49 MWt. Całość systemu miejskiego opiera się na gazie ziemnym, co oznacza brak odnawialnych źródeł energii w produkcji ciepła - wyliczał głowne parametry rynku ciepła prezes EC Piotrków Paweł Uznański. 

Roczna sprzedaż ciepła wynosi średnio 573 000 GJ, a długość sieci ciepłowniczej to około 50 km, z czego połowa jest preizolowana. System obsługuje około 430 węzłów cieplnych, z czego 122 należą do Elektrociepłowni Piotrków. Straty ciepła w sieci wynoszą około 15%.

W dalszej części prezes Uznański przedstawił wstępne założenia transformacji systemu ciepłowniczego w Piotrkowie.

Rozpatrywane są dwa etapy (plansza nr 14), dla których podjęcie decyzji o realizacji musi zostać poprzedzone analizą wariantową techniczno-ekonomiczną oraz zabezpieczeniem środków finansowych:

ETAP I: Zaimplementowanie zmodyfikowanego układu kogeneracyjnego na Ciepłowni C1, obejmującego jednostki gazowe o mniejszej mocy, a także wprowadzenie odnawialnych źródeł energii (OZE) – pomp ciepła i farmy fotowoltaicznej oraz krótkookresowego magazynu ciepła.

ETAP II: Realizacja pełnej transformacji systemu ciepłowniczego, która wymaga zabezpieczenia finansowego z Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji. Piotrków Trybunalski planuje również powołanie Klastra Energii, którego liderem ma być spółka EC-PT.

 

 

Wsparcie zewnętrzne i konsultacje społeczne


Realizacja projektu wymaga dużych nakładów finansowych, dlatego kluczowe będą dotacje zewnętrzne. Piotrków Trybunalski na początku grudnia złożył wniosek o wsparcie w ramach programu TARGET Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), który ma na celu wspieranie regionów UE w przechodzeniu na czystsze źródła energii i poprawę efektywności energetycznej. Program ten, wspierany przez Komisję Europejską oraz EBI, oferuje pomoc w identyfikacji i realizacji projektów związanych z transformacją energetyczną, szczególnie w regionach uzależnionych od paliw kopalnych.

W ramach projektu Piotrków liczy na bezpłatne opracowanie szczegółowych analiz dotyczących nowoczesnych technologii i źródeł energii. W szczególności chodzi o ocenę możliwości wykorzystania takich rozwiązań jak geotermia, biogaz, wodór czy inne innowacyjne technologie energetyczne, które mogą stać się kluczowe w procesie transformacji energetycznej miasta.


Postępy w modernizacji systemu ciepłowniczego

 

W ciągu ostatnich trzech miesięcy wdrożono pierwsze zmiany, które mają na celu poprawę efektywności systemu ciepłowniczego:

• Przeprowadzono m.in. testy nowego wariantu pracy obu źródeł ciepła na wspólną sieć ciepłowniczą. Od połowy października taki sposób prowadzenia ruchu sieciowego stał się wariantem podstawowym. Zaktualizowano Program Pracy Sieci Ciepłowniczej, w tym nową tabelę regulacyjną (wdrożenie formalne planowane na styczeń 2025).
• Rozpoczęto wstęp do cyfryzacji systemu ciepłowniczego – pilotażową telemetrię 15 węzłów cieplnych, połączenie SCADA źródeł C1 i C2, a także utworzenie stanowiska Dyspozytora systemu ciepłowniczego. Zadania do realizacji w I kwartale 2025 roku.
• Wymieniono część liczników ciepła oraz rozpoczęto budowę systemu zdalnego odczytu liczników.
• Wdrożono prosty moduł analityczny online, monitorujący pracę źródeł i sieci (węzłów), stanowiący podstawę do docelowego rozwiązania w zakresie cyfryzacji systemu.
• Opracowano plan rozbudowy sieci ciepłowniczej, obejmujący podłączanie starych budynków komunalnych oraz nowych odbiorców. Planowane pozyskanie środków pomocowych, np. z WFOŚiGW w Łodzi.

Dzięki planowanej modernizacji i wdrożeniu odnawialnych źródeł energii, Piotrków ma szansę na zrównoważoną transformację energetyczną. Dodatkowo, zaangażowanie mieszkańców oraz możliwość konsultacji społecznych dla ostatecznego wariantu transformacji gwarantują, że przyszłe zmiany będą uwzględniać potrzeby lokalnej społeczności.

Piotrków będzie szukał takich rozwiązań, które powinny przyczynić się do obniżenia kosztów eksploatacji, poprawy jakości powietrza oraz zwiększenia efektywności energetycznej w mieście. Dlatego nadchodzące lata będą kluczowe dla transformacji i rozwoju systemu ciepłowniczego Piotrkowa.

 

***

 

To ciekawe spotkanie nie wywołało wielkiego zainteresowania u piotrkowskich rajców. Gdyby nie aktywność radnego Łukasza Janika, można by napisać, że nie wywołało żadnego zainteresowania. Najbardziej aktywni recenzenci, w tym ci zainteresowani wykorzystaniem geotermii w Piotrkowie nie byli obecni.

Prezes EC Paweł Uznański odniósł się w trakcie spotkania do kilku pytań, które padły pod jego adresem.

Pytany o możliwość wykorzystania w przyszłości geotermii w Piotrkowie nie ukrywał, że jest sceptyczny do tego pomysłu, chociaż niczego przekreślać nie można. Zaprezentował mapę złóż geotermalnych w Polsce z której wynikało, że lepiej liczyć na inne rozwiązania niż geotermia.

Pytany o ewentualny audyt i ocenę wybudowanych ciepłowni gazowych stwierdził, że może można było lepiej, ale nie jest źle. Piotrków ma jego zdaniem w miarę nowoczesne ciepłownie i co ważne wybudowane za rozsądne pieniądze. W porównaniu z wieloma polskimi miastami jesteśmy w dobrym położeniu.

A co do audytu zewnętrznego? Prezes EC uważa, że byłyby to wyrzucone pieniądze, ponieważ spółka posiada własny potencjał do oceny sytuacji.

T.

 


Zainteresował temat?

8

4


Zobacz również

reklama

Komentarze (33)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

tak ~tak (Gość)10 godzin temu, 10:24

macie płacić i siedzieć cicho ,przepraszam macie się USMIECHAĆ i siedzieć cicho ,tak wybraliście że to co nasze /węgiel/ jest do zniszczenia ,to co obce należy kupować ,ot taka logika służącego

73


termit ~termit (Gość)13 godzin temu, 07:54

A w Moszczenicy przechodzą na geotermię!?

80


Marzena49 ~Marzena49 (Gość)12 godzin temu, 08:56

Czy będzie audyt w ciepłowni i sprawdzenie czy kocioł gazowy tej konkretnej firmy to było najbardziej optymalne i opłacalne rozwiązania na daną chwilę dla miasta Piotrkowa Trybunalskiego ? Chyba droższej opcji nie było, a my nie jesteśmy tak bogaci jak się wydawało temu kandydatowi co nie wygrał wyborów ...

102


Prawdziwy unijczyk ~Prawdziwy unijczyk (Gość)20 godzin temu, 00:32

Miernoty tuska prowadzą Polskę do biedy.

1110


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)12 godzin temu, 09:05

Wreszcie ktoś, kto się zna na branży.

51


lalaland ~lalaland (Gość)12 godzin temu, 08:23

Ano tak jest jak słup się zerwał.

32


go?ć_marta ~go?ć_marta (Gość)23 godziny temu, 21:14

Przyszłości w tym mieście nie ma i zapowiada się że nie będzie tym bardziej dla młodych ludzi

142


thom ~thom (Gość)21 godzin temu, 23:31

czy ktos analizuje ekonomiczny sens podjecia decyzji podlanczania budynkow komunalnych do sieci ? ciagniecia tej sieci po piotrkowie aby podlaczyc kilka budynkow w ktorych mieszkaja w wiekszosci beneficjenci opieki spolecznej?

81


Hmmm ~Hmmm (Gość)22 godziny temu, 22:27

Budowali NordStream, to gaz był wpisany na listę paliw ekologicznych. Teraz gaz jest bleee. Za to bracia zza oceanu przymierzają się do wykupienia projektu i znów gaz będzie super paliwem, tyle że ze wschodu będzie płynął na zachód za pośrednictwem przyjaciela z rodzinki butów.
Elektryki też były lekiem na zło Europy, póki Chińczycy nie weszli w masowa produkcję i nie zatopili eko-przemysłu UE.
Jurop idzie na dno jak Titanic.

110


się zobaczy ~się zobaczy (Gość)23 godziny temu, 22:03

Jak na razie oprócz wymiany liczników, tylko kołchozowa , zatrważająca nowomowa.

81


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat