W postanowieniu prezesa IPN na temat piotrkowskiego pomnika czytamy m.in.:
- W obecnym kształcie z inskrypcją „Bohaterom walk za Polskę i Lud 1939-1945” był i pozostaje nośnikiem treści propagandowych oraz symbolicznych komunizmu i komunistycznej propagandy z lat funkcjonowania PRL. Narzucana w tym samym czasie społeczeństwu w czasie edukacji i propagandzie fałszująca fakty historyczne narracja próbowała dowieść, że Polska została w latach wojny obdarowania wolnością i niepodległością przez przywódców Związku Sowieckiego, którzy posłużyli się w tym celu Armią Czerwoną i podległymi sowieckiemu dowództwu jednostkami tzw. Ludowego Wojska Polskiego. Zgodnie z tą zafałszowaną narracją Polska stała się w 1945 roku państwem niepodległym a jej ludność (lud) został obdarzony swobodami narodowymi i obywatelskimi (społecznymi). (…) W takiej formie obiekt jest jednym z symboli komunizmu.
W związku z powyższym należy stwierdzić, że obiekt „Bohaterom walk o Polskę i lud 1939-1945” znajdujący się na Placu Wolności w Piotrkowie nie spełnia warunków, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o zakazie propagowania komunizmu i powinien ulec usunięciu.
Łódzki Konserwator Zabytków nie wyraził zgody na usunięcie pomnika. Podkreślił, że pomnik z inskrypcją BOHATEROM WALK ZA POLSKĘ I LUD 1939-1945, zlokalizowany przy pl. Niepodległości w Piotrkowie Trybunalskim odznacza się wartościami historycznymi, artystycznymi i naukowymi, co zostało formalnie potwierdzone poprzez indywidualne objęcie go ochroną konserwatorską poprzez wpis do wojewódzkiej ewidencji zabytków ruchomych. Ponadto pomnik znajduje się na terenie układu urbanistycznego śródmieścia miasta Piotrkowa Trybunalskiego, wpisanego do rejestru zabytków nieruchomych pod nr rejestru 210 decyzją z dn. 14.09.1967 roku wydaną przez Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi, Wydziału Kultury, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. (…) Przedmiotowy pomnik stanowi element wpisanego do rejestru zabytków układu urbanistycznego śródmieścia miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
Adam Ślązak z „Trybunalskiej Alternatywy” cieszy się z decyzji IPN.
- Sam fakt, że w końcu uznali pomnik jako komunistyczny za właściwą, acz spóźnioną. W 2019 roku stanowisko IPN w odpowiedzi na pismo Krzysztofa Chojniaka było niejednoznaczne. Stwierdzało, ze pomnik budzi kontrowersje, ale nie można jednoznacznie stwierdzić czy jest to pomnik minionego systemu. Szczęśliwie praca społeczna pasjonatów doprowadziła do odnalezienia brakujących dokumentów. Dzięki temu dziś już jasno wiadomo, ze to miejsce jest niegodne żadnych uroczystości, czy składania kwiatów, co do niedawna miało miejsce.
Instytut Pamięci Narodowej wyraził gotowość do rozmów z miastem Piotrków Trybunalski o współpracy przy usunięciu obiektu i wzniesienia w jego miejsce pomnika, który będzie godnym wyrazem pamięci o naszych rodakach poległych w czasie II wojny światowej.