Pociągi Intercity – czym są i jak nimi podróżować?
PKP, czyli spółka odpowiedzialna za obsługę państwowych linii kolejowych w Polsce, ma w swojej ofercie kilka typów pociągów:
-
REGIO, wraz z przyspieszonymi wariantami;
-
TLK – Twoje Linie Kolejowe;
-
IC – Intercity;
-
EIC – Express Intercity;
-
EIP – Express Intercity Premium.
Każda z tych opcji zajmuje nieco inne miejsce w zestawieniu kursów PKP. Przykładowo REGIO to głównie połączenia regionalne (większość z nich kursuje do granicy województwa), podczas gdy pociągi TLK pozwalają przejechać większe odległości za stosunkowo niską cenę, ale też przy niższym standardzie. Trzy ostatnie typy to pociągi Intercity – połączenia te zatrzymują się tylko w największych ośrodkach i reprezentują wyższy standard, ale bilety na nie są wyraźnie droższe niż chociażby na pociągi TLK.
Gdzie zarezerwować przejazd, by cieszyć się pełną wygodą od samego początku? Bilety intercity znajdziesz na EuroPodroze.pl – to jedna z najlepszych stron, by szukać kursów kolejowych. Wyszukiwanie połączeń jest proste, szybkie i intuicyjne, a po znalezieniu odpowiedniego pociągu można od razu zakupić bilet. W tym celu wystarczy wprowadzić stację początkową i końcową, preferowany termin jazdy i liczbę podróżnych (wraz z ewentualnymi zniżkami). Strona wyświetli nam wszystkie połączenia, a przy każdym z nich możemy znaleźć informację, jaki typ pociągu jeździ na danej trasie.
Jak kupić bilety Intercity?
Wspomniany już portal EuroPodróże.pl to jedna z najwygodniejszych opcji do zakupu biletów kolejowych. Po wyszukaniu połączenia zgodnie z podanymi wyżej instrukcjami możemy wybrać kurs oznaczony symbolem IC, który oznacza Intercity. Następnie wystarczy kliknąć przycisk „Wybierz”, aby przejść do menu zakupu biletu. Na tym etapie trzeba będzie podać m.in. imiona i nazwiska podróżnych oraz klasę wagonu. Znaczna większość pociągów daje również możliwość wyboru miejsca według określonego schematu.
Nie można zapomnieć również o zniżkach, które obowiązują m.in. uczniów, studentów, doktorantów, seniorów powyżej 60. roku życia, osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów czy dzieci poniżej 4. roku życia. W przypadku niektórych kategorii zniżka wynosi 100%, ale nadal potrzebne będzie „zakupienie” biletu w celu zarezerwowania miejsca.
Za okazaniem jednego biletu może podróżować maksymalnie 6 osób. W przypadku większych grup należy powiadomić o tym wcześniej przewoźnika. Jeżeli w grupie będzie więcej niż 11 osób, mogą one liczyć na specjalne zniżki – co więcej, na każde 20 osób w grupie zorganizowanej jedna podróżuje za darmo. Warto zwrócić uwagę także na inne tego typu zniżki i promocje. W razie zmiany planów możliwy jest zwrot biletu: taka opcja jest dostępna do 20 minut przed odjazdem pociągu krajowego i 30 minut w przypadku połączeń międzynarodowych. Jeśli z kolei chcemy wymienić bilet, czas ten zwiększa się odpowiednio do 30 minut i jednego dnia.
Jak przygotować się do podróży Intercity?
Przede wszystkim należy pamiętać o swoim bilecie – możesz mieć go przy sobie zarówno w wersji elektronicznej (np. pobranej na telefon), jak i fizycznej, po wcześniejszym wydrukowaniu. Niezbędne będą też dokumenty tożsamości wszystkich podróżujących wraz z dokumentami uprawniającymi do wybranych zniżek. Jeśli chcesz przejechać trasę w najspokojniejszych warunkach, warto wybrać pociągi klasy EIP, które pozwalają na rezerwację miejsca w tzw. Strefie Ciszy. W przypadku większych grup lub osób z niepełnosprawnościami dobrym pomysłem może być wcześniejsze skontaktowanie się z przewoźnikiem. Dzięki temu obsługa pociągu będzie gotowa do zapewnienia sprawnej, bezpiecznej i wygodnej podróży. Bilety Intercity znajdziesz na EuroPodróże.pl – kolej to świetny wybór na wyjazdy zarówno na terenie Polski, jak i za granicę.