Obserwacja nieba rozpoczęła się o godz. 20:00. Przybyli mieszkańcy mogli zasiąść na leżakach lub położyć się na kocach, wpatrując się w bezchmurne niebo. Zrozumienie tego niesamowitego zjawiska umożliwili eksperci z Planetarium w Centrum Nauki Kopernik.
Perseidy są to meteory, które pochodzą z komety Swift-Tuttle. Co roku w okolicy 12 oraz 13 sierpnia są najbardziej widoczne, ponieważ Ziemia przecina najgęstszy strumień cząstek. Skutkiem tego są spadające gwiazdy, czyli meteory w atmosferze, które świecą nam bardzo nagle i potem szybko gasną - wyjaśnia dr Kamil Deresz z Centrum Nauki Kopernik.
Spadające gwiazdy możemy ujrzeć nie tylko na przełomie lipca oraz sierpnia, ale także w innych porach roku.
Różne roje meteorów widoczne są cały rok z taką intensywnością jak dziś np. w październiku, w grudniu, na początku stycznia, czy w kwietniu. Jednak perseidy są szczególne, ponieważ pojawiają się o takiej porze, kiedy chętnie wychodzimy na świeże powietrze, mamy wakacje oraz więcej wolnego czasu. Najczęściej dzięki dobrej, bezchmurnej pogodzie łatwiej jest zaobserwować to zjawisko – zaznacza dr Kamil Deresz. - Radość z obserwacji perseidów wynika z tego, że można to robić gołym okiem bez konieczności użycia specjalistycznego sprzętu - dodaje.
W Mediatece już od godz. 17:00 przybyli mogli wziąć udział w różnych zadaniach. Organizatorzy przygotowali warsztaty familijne KosmoSOWA oraz kosmiczne podchody naukowe, które poprzedziły obserwację nieba i pozwoliły na zgłębienie wiedzy z zakresu kosmosu.
Warsztaty familijne były przeprowadzone w naszej strefie SOWA. Były to zajęcia z zagadkami kosmicznymi, wykorzystujące nasze eksponaty, które na co dzień dostępne są dla odwiedzających Mediatekę. Zorganizowaliśmy konkurs, w którym można było wygrać vouchery do Planetarium w Centrum Nauki Kopernik – mówi Blanka Cecota, Ambasador Edukacji Kosmicznej ESERO Polska. – Natomiast kosmiczne podchody polegały na pytaniach także związanych z tematyką kosmosu. Uczestnicy musieli rozwiązać zagadki logiczne, szyfry, co było możliwe, dzięki dokładnemu przemierzeniu różnych zakamarków naszej biblioteki – dodaje Blanka Cecota.
Piotrkowianie, którzy przybyli na plac obok Mediateki mogli wysłuchać cennych wskazówek ekspertów z Centrum Nauki Kopernik, co do wypatrywania gwiazd. Mieszkańcy mogli także skorzystać z dostępnych teleskopów, dzięki którym jeszcze lepiej można było dostrzec to niesamowite zjawisko.
Przyszłyśmy z koleżanką na tę noc perseidów, ponieważ interesujemy się astrofizyką. W kosmicznych podchodach udało nam się wygrać vouchery do Planetarium w Centrum Nauki Kopernik, książkę, kubek oraz breloczek – mówi Małgosia, jedna z obserwatorek piotrkowskiego nieba. - W przeszłości już obserwowałam gwiazdy. Bardzo lubię to robić, gdyż gwiazdy są moją aspiracją życiową i uwielbiam na nie patrzeć. Jest to odbicie naszej przyszłości – dodaje koleżanka Malwina.
Najwytrwalsi obserwowali niebo do późnych godzin nocnych.