Figura została ufundowana przez przedostatniego opata witowskiego zgromadzenia, Eustachego Sucheckiego. Postawiono ją w 1781 roku, o czym informuje ustawiona obok tablica pamiątkowa. Od roku 1971 figuruje w rejestrze zabytków, jako obiekt posiadający duże wartości historyczne i artystyczne.
Postać św. Jana Nepomucena wykonano z piaskowca. Przedstawia patrona tonących i spowiedników ubranego w strój kapłański i trzymającego krzyż z wizerunkiem Chrystusa. Figura ustawiona jest na cokole, na którym umieszczono także łacińską inskrypcję. Informuje ona, że „na cześć Patrona Bożego Jana Nepomucena ufundował Eustachy Suchecki opat norbertanów witowskich roku pańskiego 1781, dnia 5 maja”.
Jan Nepomucen był czeskim duchownym i męczennikiem. Odmówił bowiem ujawnienia tajemnicy spowiedzi królowej Zofii Bawarskiej, za co był torturowany i zrzucony z mostu Karola do Wełtawy. Dlatego też stał się patronem spowiedników, tonących, a ponadto według wierzeń ludowych chroni pola przed powodziami. Z tego też powodu figury św. Jana Nepomucena, zwane potocznie Nepomukami, spotkać można w pobliżu rzek czy mostów.