artykuł sponsorowany

Zgłoś swój projekt do konkursu REGIOSTARS 2023

Czwartek, 27 kwietnia 2023
Komisja Europejska co roku nagradza ciekawe projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich prezentujące nowe podejście do rozwoju regionalnego. Laureatami konkursu REGIOSTARS są najbardziej innowacyjne i oryginalne inicjatywy, które stanowią inspirację dla przyszłych beneficjentów. Nagrody wręczane są przez Komisję Europejską od 2008 roku. W gronie laureatów kilkukrotnie znalazły się polskie projekty zakładające między innymi wsparcie i rozwój sektora ekonomii społecznej oraz walkę z wykluczeniem społecznym.
Zgłoś swój projekt do konkursu REGIOSTARS 2023

Jeśli zrealizowałeś innowacyjny projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich, to możesz sięgnąć po europejską nagrodę REGIOSTARS 2023!

Główne zasady

Komisja Europejska przyjmuje zgłoszenia projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich przyczyniających się do poprawy spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej. W tym roku Beneficjenci projektów finansowanych w ramach polityki spójności zachęcani są do składania wniosków w sześciu kategoriach tematycznych:

Inteligentna Europa. Poszukiwane są projekty usprawniające procesy cyfryzacji oraz przygotowujące małe i średnie przedsiębiorstwa do konkurowania w światowej gospodarce. Projekty mogą obejmować działania rozwijające nowe technologie i produkty, wspierać przedsiębiorczość społeczną, nowe modele biznesowe i oparte na praktyce innowacje.

Zielona Europa, czyli projekty promujące transformację energetyczną, gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz błękitno-zielone inicjatywy, w tym łagodzenie skutków zmiany klimatu i przystosowanie się do nich. Poszukiwane są projekty poprawiające jakość powietrza i wody, promujące zrównoważone rolnictwo i chroniące systemy środowiskowe.

Połączona Europa z projektami rozwijającymi infrastrukturę transportową i energetyczną. Chodzi tu o projekty wspierające wydajne, bezpieczne i przyjazne dla środowiska rozwiązania w zakresie mobilności w Unii Europejskiej, sprzyjające tworzeniu nowych miejsc pracy. Mogą też przedstawiać rozwój bezpiecznej i zrównoważonej infrastruktury sieci cyfrowych, czyli tworzenie lepiej połączonej Europy.

Społeczna Europa sprzyjająca włączeniu obejmująca projekty z obszaru rynku pracy, integracji, społecznej, edukacji oraz wspierające walkę z dyskryminacją i zapewnienie równości płci. Poszukiwane są też projekty dotyczące opieki nad dziećmi lub osobami starszymi, opieki zdrowotnej oraz wspierające osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Europa bliższa mieszkańcom, czyli projekty wspierające zrównoważony i zintegrowany rozwój wszystkich obszarów i inicjatyw lokalnych. Projekty mogą dotyczyć poprawy codziennego życia obywateli i pomagać regionowi sprostać wyzwaniom rozwojowym w funkcjonalnym obszarze miejskim lub na jego terytorium oraz w opracowaniu konkretnych rozwiązań lokalnych dla obywateli.

Temat roku: Europejski Rok Umiejętności 2023. Poszukiwane są projekty wspierające pracowników w rozwoju nowych umiejętności i podejmowaniu nowej pracy w innym sektorze gospodarki lub podwyższaniu kwalifikacji w celu utrzymania pracy w nowym otoczeniu.

Nagrodą dla laureatów jest lokalna kampania komunikacyjna promująca nagrodzone działania w danym regionie. Podobnie jak w poprzednich latach publiczność będzie miała okazję do zagłosowania na finalistę nagrody specjalnej „Public Choice Award”. Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni 16 listopada 2023 r. podczas ceremonii w Ostrawie w Czechach.

Jak zgłosić projekt?

Zgłoszenie można przesłać do 31 maja 2023 r. wyłącznie za pomocą platformy internetowej REGIOSTARS. Wszystkie szczegóły konkursu wraz z formularzem zgłoszeń są dostępne www.regiostarsawards.eu. Z jednego programu można zgłosić maksymalnie pięć projektów, których realizacja nastąpiła po 1 stycznia 2014 r. i które zostały ukończone. Zgłoszenia mogą przesyłać kierownicy lub promotorzy projektów po uzyskaniu zgody Instytucji Zarządzającej.

Już sama obecność projektu w gronie finalistów stwarza możliwość szerokiej promocji projektu oraz umożliwia zaprezentowanie na arenie międzynarodowej innowacyjnych narzędzi i rozwiązań użytych w trakcie realizacji projektu. Nie tylko warto pochwalić się w Europie swoją pracą na rzecz regionu przedstawiając realizowane działania, ale można także uzyskać dodatkowe wsparcie na promocję projektu. W powiecie piotrkowskim Fundusze Europejskie oferują między innymi wsparcie dla młodych osób chcących zaktywizować się zawodowo na rynku pracy. Wielu mieszkańców już skorzystało z dofinansowań w projekcie zwiększającym możliwości zatrudnienia osób młodych do 29. roku życia bez pracy pn. „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie piotrkowskim” realizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Piotrkowie Trybunalskim. Dofinansowanie otrzymał też Ośrodek Szkoleniowo-Doradczy „Persona” realizujący projekt pn. „Wsparcie na starcie! Indywidualna i kompleksowa pomoc w wejściu na rynek pracy osób z niepełnosprawnością do 29 roku życia zamieszkujących podregion piotrkowski”. Wszechstronność, innowacyjność i zakres projektów finansowanych przez Fundusze Europejskie odgrywają ogromną rolę w tworzeniu miejsc pracy i poprawie jakości życia obywateli.


 

 

 


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat