O przepis na idealny barszcz zapytaliśmy panią Agnieszkę Krajewską z KGW Czarnocin.
- Przygotowujemy gar wody, a następnie gotujemy wędzone kości, parzymy białą kiełbasę, przesmażamy cebulkę z kiełbasą. Dodajemy przyprawy takie jak: majeranek, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, sól i troszkę wegety. Następnie wlewamy barszcz lokalnego producenta oraz śmietanę kremówkę 36% - mówi pani Agnieszka.
W regionie piotrkowskim słynna jest także zupa chrzanowa. Szczególnie w okolicach Wolborza, gdyż tamte strony słynną z plantacji chrzanu. Dawniej osoby zajmujące się produkcją chrzanu nazywano „chrzaniorzami”.
Pierwotnie zupę chrzanową przygotowywano na maślance. Jednak istnieje inny sposób na jej sporządzenie. O nim opowiada pani Katarzyna Tuchowska z KGW Golesze Duże.
- Ostatnio masła nie robi się już tak na co dzień, więc słodycz maślanki zastąpiłam warzywami. Dodaję słodką śmietanę, wywar gotowany na wędzonce. Do tego dużą ilość chrzanu. Najlepiej jest mieć taki starty, bezpośrednio wykopany. W tym okresie ciężko o
taki więc można zastąpić go chrzanem ze słoika. Podsmażamy warzywa na maśle oraz boczek z cebulką. Następnie wszystko łączymy i miksujemy: chrzan, warzywa, ziemniaki. Na koniec zagęszczamy i zaprawiamy śmietaną – wyjaśnia pani Katarzyna.