artykuł sponsorowany

Praca zdalna czy stacjonarna - plusy i minusy

Piątek, 03 marca 2023
Już od dłuższego czasu praca zdalna stała się normą w wielu firmach. To rozwiązanie wiąże się z wieloma plusami dla pracodawców oraz zatrudnionych osób. Niestety, ma też minusy, szczególnie mocno odczuwalne przez pracowników, którzy mają trudności z dobrą organizacją czasu. Poznaj najważniejsze wady i zalety zdalnego oraz stacjonarnego trybu zatrudnienia!
Praca zdalna czy stacjonarna - plusy i minusy

Jakie są plusy i minusy pracy zdalnej?

 

 

Preferencyjny czas pracy

 

W wielu firmach praca zdalna wiąże się z elastycznym grafikiem. Co za tym idzie, jednym z głównych atutów trybu home office jest możliwość realizacji obowiązków zawodowych w preferowanych godzinach. Jak to działa w praktyce? Zwykle pracownik otrzymuje do wykonania konkretne zadania, które zobowiązuje się ukończyć w ustalonym terminie. Godziny pracy może ustalić sobie według własnych preferencji, godząc obowiązki zawodowe chociażby z życiem rodzinnym.

 

Większa oszczędność czasu i praca w dowolnym miejscu

 

Kluczowym atutem pracy zdalnej jest możliwość jej wykonywania w dowolnym miejscu - dojazd do biura przestaje być konieczny. Tym samym tryb home office wiąże się z większą oszczędnością czasu. Jest to szczególnie ważne, gdy miejsce zatrudnienia jest znacznie oddalone od domu. Warto podkreślić, że w trybie zdalnym możesz realizować obowiązki zawodowe praktycznie wszędzie tam, gdzie masz dostęp do niezbędnego sprzętu. To świetne rozwiązanie dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania lub lubią pracować na przykład w ogrodzie czy w parku.

 

Problem z organizacją pracy

 

Bardzo istotnym minusem pracy zdalnej jest konieczność samodzielnego planowania realizacji powierzonych projektów. Dla wielu osób ta kwestia stanowi kluczową wadę trybu home office, szczególnie jeśli mają problem z utrzymaniem skupienia. Dodatkowo warto też podkreślić, że w przypadku pracy w domu musisz sam zadbać o odpowiednią organizację swojego stanowiska.

 

Plusy i minusy pracy stacjonarnej

 

 

Oddzielenie życia zawodowego od prywatnego

 

Niewątpliwie jednym z najważniejszych atutów pracy stacjonarnej jest możliwość bardziej efektywnego rozgraniczenia obowiązków zawodowych oraz czasu wolnego. Wykonując swoje obowiązki w biurze, o wiele łatwiej możesz się skupić na powierzonych zadaniach - obowiązki domowe nie zaprzątają Twoich myśli. Tym samym osiągnięcie work-life balance staje się znacznie prostsze.

Chcesz pracować zdalnie czy stacjonarnie? Przejrzyj oferty pracy IT i wybierz coś dla siebie!

 

Ograniczenia czasowe

 

Praca stacjonarna zazwyczaj wiąże się z koniecznością realizowania powierzonych obowiązków w określonym miejscu i w wyznaczonych godzinach. Dla amatorów trybu home office jest to zbyt duże ograniczenie, które nie pozwala na swobodne pogodzenie obowiązków zawodowych z domowymi.

 

Konieczność pracy w grupie

 

Decydując się na pracę stacjonarną, zazwyczaj masz możliwość pracować w grupie. Dla wielu osób to duża zaleta, ponieważ nieodzownie wiąże się ze spotkaniami z ludźmi. Z drugiej strony, jeśli lepiej czujesz się, pracując samodzielnie, konieczność wspólnego realizowania projektów będzie dla Ciebie minusem.

 

Odwiedź portal Pracuj.pl i sprawdź najnowsze ogłoszenia z uwzględnieniem pracy zdalnej i stacjonarnej!

 

Podsumowanie

 

Zastanów się, który tryb pracy lepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom. Jeśli cenisz sobie elastyczny czas wykonywania obowiązków zawodowych i możliwość ich realizacji poza biurem, postaw na oferty z uwzględnieniem trybu home office. Jeżeli jednak masz problem z samodzielną organizacją pracy czy z oddzieleniem życia prywatnego od zawodowego, lepszym wyborem będzie praca stacjonarna.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat