Dla taty i mamy, etaty mamy!

Czwartek, 20 października 2022
Nie każde dziecko ma szczęście dorastać w kochającej rodzinie. Życie pisze różne scenariusze. Czasami zawodzą rodzice, ale często to także ich dosięga kryzys np. ciężka choroba i nie są w stanie zaopiekować się swoją córką czy synem. Wtedy pojawia się potrzeba czasowej opieki nad dzieckiem. W takich chwilach okazane serce i dom zaoferowane przez zawodowe rodziny zastępcze są bezcenne. Ten zawód może stać się życiową misją.

Rodzina zastępcza – zawód z pasją

Zawodowe rodziny zastępcze to rodziny, które z tytułu wykonywanej pracy otrzymują wynagrodzenie. Rodzicielstwo zastępcze jest czasową formą pomocy dziecku, a bardzo często także jego rodzinie biologicznej, która znalazła się w kryzysowej sytuacji.

- Rodzinę zastępczą tworzy osoba lub osoby, które muszą spełnić pewne kryteria narzucone ustawowo. Rodzina zastępcza to jest taka forma czasowej opieki, która jest ustanowiona na czas trwania kryzysu w jego rodzinie biologicznej. Zawodowi opiekunowie muszą liczyć się z tym, że dziecko nie jest im przyznane raz na zawsze i że może ono wrócić do swojej prawdziwej rodziny, jeśli uda jej się pokonać życiowy kryzys - mówi Anna Bajdzienko, kierownik Centrum Wsparcia Rodziny i Dziecka, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piotrkowie.

To właśnie ta instytucja zajmuje się w mieście rekrutacją i prowadzeniem naboru kandydatów na rodziców zastępczych.
- Centrum Wsparcia Rodziny i Dziecka zostało wyznaczone przez Prezydenta Miasta na organizatora pieczy zastępczej na terenie naszego miasta, dlatego jednym z najważniejszych naszych zadań jest pozyskiwanie kandydatów na rodziny zastępcze dla dzieci, które potrzebują wsparcia – dodaje A. Bajdzienko.


​Kto może zostać rodziną zastępczą?


Reguluje to ustawa o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. - Ustawa zawiera kryteria, które muszą spełnić kandydaci. Muszą być to osoby, które korzystają z pełni praw obywatelskich, zamieszkują na trenie naszego kraju oraz są niekarane i zdolne do sprawowania właściwej opieki. Muszą również przedstawić zaświadczenie o dobrym stanie zdrowie, co jest konieczne do wykonywania tej formy pieczy. Kandydaci są również badani przez psychologa pod kątem posiadania predyspozycji do pełnienia tej funkcji. Poszukujemy osób, które mają stabilną sytuację życiową i mieszkaniową. Może to być także osoba samotna. Jak zaznacza jednak Anna Bajdzienko opieka nad dziećmi, które przychodzą z bagażem doświadczeń, jest źródłem satysfakcji, wymaga jednak otwartego serca, wyrozumiałości i zaangażowania. - Podtrzymywania więzi dziecka z jego rodzicami biologicznymi to jedno z ważniejszych zadań rodziców zastępczych, chyba że sąd postanowi, że taki kontakt nie powinien mieć miejsca – zaznacza A.Bajdzienko.

Formami zawodowej rodzinnej pieczy zastępczej mogą być rodzina zawodowa lub rodzinny dom dziecka. W rodzinach zawodowych może przebywać nie więcej niż troje dzieci, wyjątek stanowi konieczność umieszczenia w rodzinie rodzeństwa. Więcej dzieci może przebywać w rodzinnych domach dziecka - nie więcej niż ośmioro dzieci (chyba że istnieje konieczność umieszczenia rodzeństwa).
Rodziny zawodowe mogą m.in. pełnić funkcję pogotowia rodzinnego lub być rodziną specjalistyczną dla dziecka o szczególnych potrzebach.

Rodziny mogą liczyć na wsparcie

Rodzina zastępcza – z chwilą przyjęcia dziecka otrzymuje pomoc finansową. - Miesięcznie na utrzymanie jednego dziecka rodzina otrzymuje 1189 zł – jeżeli dziecko ma orzeczoną niepełnosprawność, kwota ta wzrasta do 1429 zł. Mają prawo również złożyć wniosek o 500 +. Co więcej, w zależności od potrzeb adaptacyjnych dziecka, rodzina może otrzymać jednorazową pomoc finansową. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie. Każdy zawodowy opiekun otrzymuje również wynagrodzenie wypłacane na podstawie umowy zlecenia, zawieranej z Prezydentem Miasta. W przypadku rodzinnego domu dziecka pokrywane są również koszty utrzymania lokalu, w którym przebywają dzieci, objęte opieką zastępczą.
Rodziny zastępcze mogą liczyć na wiele form pomocy ze strony MOPR. Wsparcia udzielają m.in. koordynator pieczy zastępczej, pracownicy socjalni, pedagodzy, psycholodzy i prawnicy.

- Organizowane są też pikniki integracyjne rodzin zastępczych oraz różne zajęcia artystyczne, które mają na celu integrować tę społeczność. Pracownicy centrum szukają różnych programów pomocowych, które umożliwiają np. wyjazdy wakacyjne w atrakcyjne miejsca.

Najważniejszy cel – pomoc dziecku

Dzieci, które trafiają do rodzin zastępczych, przeszły czasem już trudną drogę przez inne instytucje opiekuńcze. Płacą za błędy i niemoc dorosłych. Czasem wydarzenia z ich życia wpłynęły na nie tak traumatycznie, że ich potrzeba posiadania własnego miejsca na ziemi jest ogromna.

Jak podkreślają osoby, które już zdecydowały się na bycie rodzicem zastępczym, żadna inna praca nie daje możliwości zaobserwowania tego, jak na naszych oczach rozkwita człowiek i przywracane są mu szanse na stabilne życie w przyszłości.

Jeżeli jesteś osobą, która chce pomóc dzieciom w potrzebie, zapraszamy do kontaktu Centrum Wspierania Rodziny i Dziecka mieści się przy ulicy Starowarszawskiej 4. Można również dzwonić pod numery telefonów tel. 44 733 63 60 , 44 733 63 64 .

 


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat