- Jak wygląda praca testera oprogramowania?
- Ile zarabia tester oprogramowania?
- Jak testerzy oprogramowania szukają pracy?
Czym zajmuje się tester oprogramowania?
Zanim jakikolwiek program komputerowy trafi do ogólnej dystrybucji, musi przejść serię testów automatycznych i manualnych. Mają one potwierdzić, że w programie nie występują żadne błędy, mogące negatywnie wpływać na działanie aplikacji lub stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa danych. Zawód testera oprogramowania polega w praktyce na intensywnym używaniu programu na wszystkie możliwe sposoby. Również te, które nie były przewidziane przez programistów, a które mogą przyjść do głowy jakiemuś użytkownikowi i stworzyć mniejsze lub większe problemy. Osoby zajmujące się testowaniem oprogramowania muszą, sprawdzać jak zachowa się program, podczas jednoczesnego naciskania wszystkich klawiszy na klawiaturze, a także czy jest wystarczająco zabezpieczony przed próbami ataku z zewnątrz lub złamania zabezpieczeń bądź wykradzeniem kodu źródłowego.
Ile można zarobić testowaniem oprogramowania?
To, co chyba najbardziej interesuje osoby czytające ten artykuł, to kwestia możliwych zarobków. Ile zarabia tester oprogramowania? Zarobki w tej branży zależą od wielu czynników. Firmy z dużym budżetem najczęściej szukają doświadczonych testerów, np. do gier komputerowych. Początkujący tester bez umiejętności programowania może zarabiać od 2000 do 3000 złotych, pracując na podstawie umowy zlecenie, choć bardziej pożądaną opcją jest współpraca B2B, na podstawie faktury. Nie oznacza to jednak, że tester oprogramowania od razu musi rejestrować swoją działalność. Faktury za wykonaną pracę może wystawiać np. za pośrednictwem serwisu Useme.
Zostań testerem oprogramowania i znajdź pierwszą pracę
Jak dostać się do branży IT i dostać pracę z zakresu testowania oprogramowania? Najlepszy sposób to regularne śledzenie ofert pracy na dedykowanych serwisach ogłoszeniowych, jak również samodzielne wysyłanie CV do firm, które tworzą oprogramowanie komputerowe oraz gry. Dużym atutem dającym przewagę nad konkurencją może być jakiekolwiek doświadczenie w zawodzie testera. W jego zdobyciu pomóc mogą staże i praktyki zawodowe w okresie nauki w szkole średniej lub na studiach.