Filtr przeciwsłoneczny – jak prawidłowo wybrać?

Świat Wtorek, 10 sierpnia 20210
W czasie wakacji pracujemy nad letnią opalenizną i często przebywamy na zewnątrz. Jeśli jednak przesadzimy z ekspozycją na słońce, na naszej skórze mogą pojawić się podrażnienia i uszkodzenia. Żeby uniknąć bolesnych poparzeń, musimy zabezpieczyć naskórek ochronnym kosmetykiem. Jak dobrać wysokość i typ filtra przeciwsłonecznego?
Filtr przeciwsłoneczny – jak prawidłowo wybrać?

Filtr przeciwsłoneczny a fototyp skóry

 

To, jaki mamy fototyp skóry, decyduje, jak długo możemy wystawiać skórę na działanie promieni słonecznych, nie doprowadzając przy tym do oparzeń. Różnimy się karnacją i indywidualną wrażliwością na promieniowanie UV. Im mniej melaniny (barwnika) zawartego w skórze, tym krótsza naturalna ochrona przed słońcem. Oznacza to, że osoby z jasną karnacją szybciej ulegną poparzeniom, jeśli dodatkowo nie zabezpieczą naskórka, niż te z ciemniejszym odcieniem skóry.

 

Fototyp I wyróżniają piegi, blond lub rude włosy oraz niebieskie albo piwne oczy. Charakterystyczny dla niego jest blady odcień skóry. W przypadku osób z fototypem I naskórek zawsze ulega poparzeniu i nigdy się nie opala. Aby uchronić się przed oparzeniami, konieczne będzie stosowanie filtra przeciwsłonecznego o wysokości 50 SPF.

 

Fototyp II rozpoznamy po jasnym kolorze skóry, piegach, blond, rudych albo brązowych włosach oraz zielonych lub piwnych oczach. W jego przypadku naskórek trudno się opala i zwykle ulega poparzeniu. Osoby z fototypem II powinny sięgać po krem z filtrem 30-50 SPF.

 

Charakterystyczne dla fototypu III są kremowy odcień skóry, szare albo brązowe oczy oraz brązowe lub blond włosy. W tym przypadku naskórek opala się przeciętnie. Skóra umiarkowanie ulega poparzeniu. Dla fototypu III odpowiednie będą filtry przeciwsłoneczne 15-25 SPF.

 

Skóra od jasnobrązowej do oliwkowej, która rzadko ulega poparzeniom i zawsze się opala oraz ciemne włosy i oczy są znakami rozpoznawczymi fototypu IV. Do ochrony przed promieniowaniem UV wystarczy dla niego filtr 6-10 SPF. Ochrona na poziomie 6 SPF będzie odpowiednia również dla fototypów V i VI. Pierwszy z nich mocno i łatwo się opala, a także rzadko ulega poparzeniom. Można poznać go po brązowej skórze, ciemnobrązowych oczach i ciemnych albo czarnych włosach. Z kolei fototyp VI oznacza ciemnobrązową albo czarną skórę, która nigdy nie ulega poparzeniom, ale i nigdy się nie opala.

 

Filtry chemiczne i mineralne – charakterystyka

 

Filtry przeciwsłoneczne mogą być chemiczne, fizyczne (mineralne) lub mieszane (fizyczno-chemiczne). Pierwszy rodzaj pochłania i zamienia promieniowanie słoneczne w ciepło. Gorszej jakości filtry chemiczne mogą wnikać do organizmu i powodować niekorzystne reakcje takie jak alergia. Dostępne są jednak nowocześniejsze i bezpieczniejsze warianty tego typu kosmetyków. Filtry chemiczne docenią z pewnością osoby, które nie lubią efektu bielenia skóry – w przypadku tego typu ochrony przeciwsłonecznej taki skutek uboczny nie występuje.

 

Filtry mineralne działają inaczej niż chemiczne – tworzą na naskórku powłokę odbijającą i rozpraszającą promieniowanie UV. Są delikatniejsze dla skóry, dlatego okażą się odpowiednie dla osób ze skłonnością do występowania podrażnień, alergii, z trądzikiem różowatym czy rumieniem. Wadą filtrów mineralnych może być fakt, że bielą skórę. Cechy filtrów chemicznych i mineralnych łączą w sobie warianty fizyczno-chemiczne. Zapewniają one bardziej zaawansowaną ochronę, dlatego są odpowiednie dla osób z wyjątkowo jasną karnacją, które bardzo łatwo ulegają oparzeniom słonecznym.

 

Jaki filtr przeciwsłoneczny dla dziecka?

 

Dla najmłodszych dzieci odpowiednie będą filtry mineralne, dlatego że są łagodniejsze dla wrażliwej skóry maluchów. Rekomendowana wysokość ochrony przeciwsłonecznej to 50-60 SPF. Starsze dzieci mogą stosować kremy z filtrem SPF30 na co dzień, a w czasie wakacyjnych wyjazdów zwiększyć poziom ochrony do SPF50.

 

Aby prawidłowo wybrać filtr przeciwsłoneczny, trzeba kierować się posiadanym fototypem skóry oraz indywidualną wrażliwością naskórka. Jeżeli często zmagamy się z podrażnieniami czy alergią albo mamy trądzik, lepiej wybrać filtry mineralne. To również bezpieczne rozwiązanie dla dzieci. W pozostałych przypadkach – szczególnie gdy szuka się praktycznej ochrony przeciwsłonecznej pod makijaż – dobrze sprawdzą się filtry chemiczne lub fizyczno-chemiczne.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat