Jeśli interesujesz się zakupem wózka wysokiego składowania, zapewne wiesz już, jak działa to urządzenie i do jakich zadań można je wykorzystywać, nie zaszkodzi jednak krótkie przypomnienie.
Wózki wysokiego składowania (czyli inaczej Reach Truck lub wózki boczne) to urządzenia należące do kategorii wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia. Z uwagi na zastosowanie klasyfikuje się je także jako wózki magazynowe.
Tym, co już na pierwszy rzut oka odróżnia wózki wysokiego składowania od wózków widłowych czołowych jest ich charakterystyczna boczna konstrukcja, w której karetka wraz z widłami i masztem zamontowana została prostopadle do kabiny operatora. Budowa ta ma swoje uzasadnienie w głównej funkcji urządzeń - czyli obsłudze magazynów wysokiego składowania, gdzie dzięki tak rozwiązanej konstrukcji, wózki mogą sprawniej i bezpieczniej poruszać się pomiędzy regałami, pobierając i składując na nich towary.
Czego dotyczące najczęściej pojawiające się wątpliwości odnośnie wózków wysokiego składowania? O co pytają inni klienci? Tego dowiecie się przechodząc do dalszej części artykułu.
1. Czy wózek wysokiego składowania może mieć spalinowy napęd?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Wszystkie wózki widłowe wysokiego składowania posiadają elektryczny napęd, by jak najlepiej przystosowane były do pracy wewnątrz pomieszczeń. Dzięki temu rozwiązaniu nie emitują one niebezpiecznych dla środowiska oraz płuc - spalin.
Jednak nie należy się martwić o wydajność tego typu napędu. Od lat wózki wysokiego składowania radzą sobie zarówno ze sprawnym transportowaniem, jak i unoszeniem (nawet na wysokość kilkunastu metrów) ładunków oraz palet.
2. Czy wózek wysokiego składowania poradzi sobie w pracy na zewnątrz?
To, czy wózek wysokiego składowania poradzi sobie w pracy na zewnątrz budynków, w głównej mierze zależy od tego jakiego rodzaju jest to praca. O ile bez obaw można skierować wózki boczne np. na plac czy podjazd przed magazynem aby rozładowany ciężarówki i przetransportowały palety, o tyle z pewnością nie będzie możliwe ich wykorzystanie na nieutwardzonej czy nierównej nawierzchni.
Małe koła tych urządzeń są specjalnie skonstruowane tak, by utrzymywać nacisk wywołany dużym udźwigiem, a nie pokonywać przeszkody.
Do prac terenowych lepszym rozwiązaniem będą wózki widłowe terenowe, wózki spalinowe czy ładowarki teleskopowe.
3. Jaka jest maksymalna wysokość podnoszenia tego typu urządzenia?
Wózki widłowe wysokiego składowania słyną ze swoich umiejętności. Zazwyczaj ich praca (zgodnie z nazwą urządzeń) obejmuje składowanie wysokie, czyli takie powyżej 7,2 metra. Jednak to nie wszystko na co stać te urządzenia.
Maksymalna wysokość podnoszenia dla najbardziej wydajnych i zaawansowanych wózków widłowych wysokiego składowania wynosi do 13-14 metrów. Oznacza to, że wózki widłowe Reach Truck poradzą sobie z obsługą regałów, których wysokość przyrównać można do 4-piętrowego budynku.
4. Ile trwa ładowanie akumulatora?
Podczas ładowania akumulatora należy pamiętać, iż nigdy nie należy dopuszczać do jego całkowitego rozładowania, gdyż może to szkodzić jego trwałości i wydajności na przyszłość.
Standardowy czas ładowania wynosi od około 8 do 12 godzin. Dlatego też dobrze jest rozpocząć ładowanie baterii bezpośrednio po skończonej zmianie w pracy, korzystać z wymiany akumulatorów w trakcie dnia lub wybrać wózki widłowe z nowoczesnymi litowo-żelazowo-fosforanowymi bateriami, których czas ładowania wynosi zaledwie 1-2 godzin.
5. Wózki widłowe wysokiego składowania - jakie uprawnienia są konieczne do ich obsługi?
Wózki widłowe wysokiego składowania, tak samo zresztą jak pozostałe wózki jezdniowe unoszące z napędem, wymagają od operatorów posiadania uprawnień zezwalających na ich obsługę. Co ważne, tego typu uprawnień nie można uzyskać od firmy, w której się pracuje (może ona jedynie zlecić zarówno badania lekarskie, jak i sam kurs na wózki widłowe).
Kurs na wózek widłowy wysokiego składowania można odbyć w dowolnym centrum szkoleniowym, które ma podpisaną umowę z UDT - czyli Urzędem Dozoru Technicznego. To bardzo ważne - ponieważ potwierdzeniem kwalifikacji jest państwowy egzamin (teoretyczny i praktyczny), którego zaliczenie obliguje do uzyskania uprawnień operatora i obsługi urządzeń wysokiego składowania.
6. Ile zarabia operator wózka wysokiego składowania?
Płaca operatorów wózków wysokiego składowania zależy od wielu czynników, w tym m.in:
- wielkości firmy,
- kapitału,
- zakresu wykonywanych przez pracowników działań,
- a nawet lokalizacji przedsiębiorstwa.
Większe firmy w dużych miastach mogą oferować większą stawkę za tę samą pracę, co małe firmy na uboższych terenach.
Średnie zarobki netto na tego typu stanowisku wynoszą około 3 000 zł.
7. Ile kosztuje wózek wysokiego składowania?
Z uwagi na duże możliwości oraz parametry cena wózków widłowych wysokiego składowania jest wyższa niż ma to miejsce w przypadku wózków widłowych elektrycznych czy spalinowych. Koszt zakupu nowego urządzenia jednej ze znanych marek (np. Toyota czy Manitou) to wydatek rzędu około 150 000 zł.
Jednak nie powinno stanowić to powodu do zmartwień. Na rynku istnieje także możliwość zakupu używanych wózków wysokiego składowania, których ceny mogą być nawet do 50% niższe.
Ponadto wiele wypożyczalni sprzętu oferuje możliwość wynajmu wózka reach truck na okres już od 1 dnia do nawet kilku lat.
Wózki wysokiego składowania - czy wiesz już wszystko?
W powyższym artykule odpowiedzieliśmy na najczęściej zadawane pytania w kontekście wózków widłowych wysokiego składowania, jednak jeśli przed zakupem macie jeszcze jakieś wątpliwości lub chcecie dowiedzieć się więcej na temat konkretnego modelu urządzenia, koniecznie skontaktujcie się z doradcą lub dealerem marki, której oferta najbardziej Was interesuje.