Zalety karniszy sufitowych
Jeżeli lubisz połączenie tradycyjnych rozwiązań z nowoczesnymi technologiami, przy aranżacji okien postaw na firanki lub zasłonki osadzane na karniszach sufitowych. To doskonała opcja dla osób, którym zależy na wysokiej estetyce i funkcjonalności, lecz nie chcą decydować się na kompromisy.
W niektórych wnętrzach wręcz wskazane jest zamontowanie karniszy sufitowych jako alternatywy dla tradycyjnych, instalowanych do ściany. Dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń z dużą liczbą okien i przeszklonymi ścianami. W przypadku gdy szyby i ramy osadzone są w głębi lub zestawione z wystającymi parapetami, pod którymi są kaloryfery, to szyny sufitowe także będą najlepszym wyborem. Nie będą odstawały od ściany ani ingerowały w przestrzeń. Wizualnie powiększą ją, rozjaśnią, sprawią, że będzie bardziej ergonomiczna i przyjemna w eksploatacji.
Karnisze sufitowe przybierają elastyczne, nietypowe formy. Mogą być proste i bardzo długie (pojedynczy element to nawet około 1 metra długości, ale można połączyć kilka i uzyskać jeden ciąg), a także łamane. To świetna wiadomość dla tych, którzy dysponują niestandardowym układem okien, np. narożnych.
Zaletą tych konstrukcji jest możliwość jest wyeksponowania lub zamaskowania. Doskonale sprawdzą się w zestawieniu z szeroką listwą maskującą czy obniżanym sufitem. W ten sposób jeszcze bardziej ograniczysz ich ingerencję w przestrzeń, bez konieczności decydowania się na optycznie zmniejszanie pomieszczenia.
Z PCV czy aluminium?
Do produkcji karniszy sufitowych najchętniej wykorzystywane są tworzywa sztuczne oraz aluminium. Zastanawiasz się co wybrać? Przewagą PCV jest niska cena, ale na podobnym poziomie jest też ich jakość i wytrzymałość. Dlatego, jeżeli zależy Ci na estetycznym wykończeniu pomieszczenia, sięgnij po karnisze aluminiowe. Świetnie sprawdzą się w czasie długiej oraz intensywnej eksploatacji przesłon okiennych, a przy tym zagwarantują bardzo wysoką trwałość. Charakteryzują się:
- odpornością na promieniowanie słoneczne, wilgoć, obciążenia,
- dużą dostępnością odcieni, które nie blakną, ponieważ są nakładane techniką malowania proszkowego,
- masywną konstrukcją gotową do podtrzymywania nawet cięższych połaci materiałów.
Karnisze sufitowe z aluminium mogą składać się z jednej, dwóch lub trzech szyn spiętych łącznikach. Dzięki połączeniom wewnątrz profili przesuwnie ślizgów jest płynne, a firany i zasłony nie zacinają się podczas zasłaniania i odsłaniania. Taki sposób połączenia przesłon okiennych z karniszem sprawia, że cała aranżacja okienna nabiera estetycznego charakteru. Do wnętrza wpada nadal duża ilość światła dziennego, które może być skutecznie blokowane, gdy zapragniesz prywatności na czas odpoczynku.