Co to jest „odfrankowienie”?
Jest to potoczne, nadane przez frankowiczów określenie postanowień, jakie zapadają w sprawach dotyczących kredytów zaciągniętych w walutach obcych. Odfrankowienie kredytów dotyczy spraw, w których sąd uznaje zawarte w umowie zasady przeliczania wartości zobowiązania i rat za niedozwolone, przez co postanowienia umowne są bezskuteczne i nie wiążą prawnie kredytobiorców.
Umowa powinna być zatem traktowana jak zwykły kredyt hipoteczny udzielony w złotówkach, a rozliczenie musi uwzględniać parametry cenowe, ustalone w pierwotnym kontrakcie.
Na czym polega odfrankowienie kredytu?
Jeśli mamy do czynienia z kredytem indeksowanym, kluczowe jest podważenie klauzul indeksacyjnych. Dlaczego? Podnosi się w stosunku do nich wiele zarzutów, w tym m.in.:
- obarczanie odpowiedzialnością za wahania wymiany CHF frankowiczów,
- ustalanie kursu waluty wyłącznie przez bank (spłata wyższej kwoty kredytu niż wcześniej ustalona),
- odejście od ustawowej konstrukcji umowy kredytu (zwrot kwoty otrzymanej).
W praktyce frankowicz nie jest w stanie samodzielnie określić wysokości kredytu ani poszczególnych rat. Okazuje się więc, że mechanizm ten jest sprzeczny nie tylko z przepisami prawa i naturą umowy kredytu, ale też zasadami współżycia społecznego. Przedstawione zarzuty prowadzą do wniosku, że zawarte w umowach indeksowanych klauzule indeksacyjne są niedozwolone.
Konsekwencją uznania klauzul indeksacyjnych za niedozwolone, jest ich nieważność od chwili podpisania umowy. Ze wspomnianymi klauzulami indeksacyjnymi jest bezpośrednio związane odfrankowienie kredytu, które polega na usunięciu z umowy niedozwolonych zapisów i jednoczesne przyjęcie, że frankowicz od początku spłacał więcej, niż powinien.
Na tej podstawie stwierdza się, że bank nigdy nie miał prawa przeliczać spłacanych rat wyrażonych w złotówkach na franki szwajcarskie. W takim wypadku powinien zwrócić wszystkie nadpłacone raty kredytu, co zmniejszy wysokość aktualnych rat.
Odfrankowienie obejmuje zarówno przeszłe, jak i przyszłe raty – z zachowaniem oprocentowania według dotychczasowych zasad. Dzięki temu można odzyskać nadpłacone raty, których kwota może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.
Dodatkowo można zmniejszyć wysokość wszystkich przyszłych rat. Przekształcenie kredytu frankowego w zwykły kredyt złotówkowy może się frankowiczom bardzo opłacać.
Odfrankowienie kredytu
Teoretycznie można złożyć wniosek do banku o odfrankowienie kredytu i to powinno wystarczyć, jednak w praktyce nie jest to takie proste. Banki podchodzą do tego w zupełnie inny sposób – co zrozumiałe. Chronią swoje interesy. Odfrankowienie nie jest korzystne dla banku. Jest korzystne dla klientów banku. Działy prawne banków skutecznie utrudniają bądź komplikują procedurę odfrankowienia.
Mimo że korzystnych dla frankowiczów wyroków sądu zapada coraz więcej, zdarza się, że banki nie chcą uwzględniać roszczeń wysuwanych przez kredytobiorców, dlatego by odzyskać pieniądze, frankowicze są zmuszeni kierować swoje sprawy bezpośrednio do sądu. I tu zaczynają decydować szczegóły. Skuteczność odfrankowenia w dużej mierze zależy od tego w jaki sposób to zrobimy i jaką strategię przyjmiemy. Pamiętajmy, że w sporach sądowych a takim jest wniosek o odfrankowienie w praktyce, bank będzie reprezentowany przez profesjonalistów, doświadczonych prawników. Powierzenie swojej sprawy specjalistom doświadczonym w tym obszarze, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo skutecznego odfrankowienia.
Kancelaria Twój Prawnik 24 może z nieukrywaną dumą pochwalić się wysoką skutecznością prowadzonych działań związanych z usunięciem odniesienia do CHF w umowach kredytowych. W zasadzie już na etapie analizy i przygotowania potrafimy realnie ocenić jaki efekt osiągniemy reprezentując Klienta.
OD CZEGO ZACZĄĆ ODFRANKOWIENIE?
Do rozpoczęcia procesu postępowania frankowego, potrzebna jest dokumentacja tj: -umowa kredytu -regulamin kredytu -aneksy do umowy lub zmiany regulaminu -harmonogram spłat -historia spłaty Po otrzymaniu i przeanalizowaniu powyższych dokumentów, kredytobiorca składa wiosek do odpowiedniego banku w którym posiada kredyt hipoteczny w walucie CHF.
Zachęcamy do kontaktu pod numerem 504 626 900 lub odwiedzenia placówki, która mieści się w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Dąbrowskiego 17, w celu umówienia się na spotkanie z doradcą, który przeanalizuje umowę i sprawdzi możliwości pomocy.
Twój Prawnik 24 – skutecznie pomagamy frankowiczom