ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rośliny miododajne

Czwartek, 17 września 2020
Rośliny miododajne są źródłem surowca potrzebnego pszczołom do wytwarzania miodu oraz ich pożywienia. Pszczoły uczestniczą w procesie zapylania tych roślin, a wywarzany przez nie nektar jest dla nich nagrodą za ich pracę. Rośliny te wyróżniają się wyjątkowo barwnymi i wonnymi kwiatami, które swoimi atrakcyjnymi kolorami i zapachem przyciągają pszczoły i inne owady. Zazwyczaj mają długi okres kwitnienia
Rośliny miododajne

Ze względu na swoje walory dekoracyjne często są wykorzystywane jako rośliny ozdobne do uprawy w ogrodzie, na tarasie czy balkonie. Nasiona roślin miododajnych, warzyw i kwiatów dostępne są tutaj: https://sklep-nasiona.pl/nasiona/

 

Podział roślin miododajnych


Wbrew pozorom rośliny miododajne to nie tylko kwiaty, ale także drzewa, krzewy, zioła i inne rośliny jednoroczne, dwuletnie oraz byliny. Ze względu na rodzaj wytwarzanego surowca możemy je podzielić na:

Spadziowe – spadź jest to słodka wydzielina, która występuje na liściach oraz gałązkach. Małe owady tj. mszyce czy miodówki, które odżywiają się sokiem roślinnym, wydalają jego nadmiar właśnie w postaci słodkiej „rosy”. Następnie jest ona chętnie zbierana przez pszczoły i to właśnie z niej powstaje cenny i chętnie kupowany miód spadziowy.

Nektarowe – nektar jest słodką wydzieliną zawierającą cukry proste i sacharozę. Oprócz tego jest źródłem kwasów organicznych, barwników, olejków eterycznych, a także aminokwasów, witamin i soli mineralnych. Z niego właśnie powstaje miód nektarowy (inna nazwa to kwiatowy).

Pyłkowe – pyłek zbierany jest przez pszczoły zarówno z roślin wiatropylnych jak i owadopylnych, przynoszony jest w postaci obnóży pyłkowych i składny w komórkach plastra. Powstaje z niego tzw. pierzga, która jest cennym źródłem białka i witamin dla pszczół.

 

Popularne rośliny miododajne


Facelia błękitna – bardzo ceniona wśród pszczelarzy roślina jednoroczna, o dużej wydajności 300 kg/ha. Dorasta do 70-80 cm. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko sporej wydajności, ale także prostej uprawie, zdrowotności plantacji i niewielkich wymaganiach jeśli chodzi o warunki klimatyczne i glebowe. Ponadto jest odporna na choroby i szkodniki, hamuje chwasty i wytrzyma krótkie przymrozki. Jej okres kwitnienia trwa około 6 tygodni i rozpoczyna się już 6-8 tygodni po wysiewie.

 

Rzepak – jednoroczna roślina oleista należąca do rodziny kapustnych. Wymaga zwięzłych i zasobnych w składniki pokarmowe gleb. To właśnie z niego powstaje cenny miód rzepakowy, który jest bardzo łatwo przyswajalny przez organizm, zalecany przy chorobach serca oraz miażdżycy.

 

Chaber bławatek – dwuletnia lub jednoroczna roślina, o wysokości do 80 cm, która występuje jako pospolity chwast. Preferuje lekkie gleby. Zakwita w czerwcu i może kwitnąć aż do września. Jego wydajność dochodzi nawet do 300 kg/ha, a pozyskiwany miód ma posmak goryczki i zastosowanie lecznicze.

 

Mikołajek płaskolistny – jest byliną należącą do rodziny selerowatych, można ją spotkać na ugorach, miedzach i przydrożach oraz słonecznych zboczach. Jej liście są grube i mocno kolczaste, kwitnie od połowy lipca do końca sierpnia. Jej wydajność miododajna jest wyjątkowo duża, aż do 700 kg/ha.

 

Malina właściwa – ten dwuletni krzew uprawiany w ogrodach i na plantacjach, rośnie również dziko w lasach i zaroślach. Pod koniec maja rozpoczyna kwitnienie, które trwa około 3 tygodni, ale przez ten czas dostarcza obficie nektar oraz pyłek. Jej wydajność wynosi od 150 do 250 kg/ha.

 

Lipa szeroko i drobnolistna – długowieczne drzewa. W Polsce naturalnie występują właśnie te dwa gatunki. Lipa szerokolistna to potężne drzewo dorastające do 40 m wysokości, o szerokiej koronie. Kwitnie od czerwca do lipca. Drobnolistna zakwita około 2 tygodni później. Obydwie charakteryzują się dużą miododajnością, do 200 kg/ha.

 

Nostrzyk biały – dwuletnia roślina, jedna z najlepszych miododajnych w naszym klimacie. Spotykamy ją zarówno w naturalnym środowisku jak i uprawie polowej. Nostrzyk biały dorasta do 2 m wysokości, natomiast żółty do 1 m i ma nieco mniejszą miododajność. W uprawie polowej roślina ta może osiągać wydajność nawet do 680 kg/ha. Jej miód jest bardzo ceniony, o jasnej barwie i lekko waniliowym aromacie. O nostrzyku więcej dowiesz się tutaj: https://budujesz.info/artykul/nostrzyk-bialy-zasady-uprawy-zastosowanie-i-wymagania,1468.html

 

Mięta – popularne zioło wykorzystywane w celach leczniczych, o charakterystycznym zapachu. Jej kwiaty o różnych barwach fioletu, kwitną od czerwca do września. Wyróżniamy około 40 gatunków mięty, ale najbardziej miododajna jest odmiana długolistna, o wydajności nawet do 600 kg/ha. Nasiona mięty kupisz tutaj: https://sklep-nasiona.pl/nasiona-miety/

 


 

 


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat