Wysokość
Wybór odpowiedniej wysokości siedziska to podstawa, zwłaszcza jeżeli codziennie spędzamy na krześle dużo czasu. Aby wybrać odpowiedni model, na początku należy wymierzyć wysokość blatu. Pamiętaj, że odpowiednia odległość między siedziskiem a blatem wynosi ok. 30 centymetrów. Określenie optymalnej wysokości krzesła zależy także od wzrostu domowników. W przypadku osób wyższych lepiej zdecydować się na niższą wysokość siedziska. W standardowych modelach siedzisko znajduje się ok. 70 centymetrów od podłoża, dzięki czemu hokery będą pasować do większości kuchni. Jeżeli jednak zależy nam na idealnym dopasowaniu wymiarów hokera do naszych potrzeb lub po prostu często przyjmujemy gości i chcemy zapewnić im pełen komfort, warto wybierać wersje z wbudowaną regulacją wysokości. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ każda osoba będzie mogła wybrać optymalną dla siebie wysokość za pomocą jednego pociągnięcia dźwigni.
Stelaż i oparcie
Obecnie w sklepach dostępne są hokery w różnorodnych wariantach. Możemy zdecydować się na wersję z oparciem lub bez oparcia. Ta pierwsza zapewni większy komfort, ale jeżeli hoker będzie używany sporadycznie np. do spożywania przekąsek przy blacie, można zdecydować się na drugie rozwiązanie. Hokery bez oparcia prezentują się nowocześnie, zwłaszcza kiedy siedzisko wykonane zostało w kształcie koła lub zakrzywionego kwadratu. Kolejna kwestia to stelaż. Tutaj także wybór jest duży. Możemy kupić wersję na czterech nogach, z jedną podporą umieszczoną na antypoślizgowej podstawie, a nawet wersję na kółkach. Metalowy stelaż będzie się wspaniale prezentował w nowoczesnych wnętrzach, a w tradycyjnych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się hokery na nogach. Warto wybierać modele, które dodatkowo zostały wyposażone w specjalną podpórkę na stopy, zwiększającą wygodę użytkowania. Jeżeli obawiasz się, że drewniane lub metalowe nogi porysują podłogę, możesz zaopatrzyć się w podkładki np. filcowe. Dzięki temu podłoże będzie bezpieczne. Niektóre stołki barowe mają także obracane siedziska. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą trudzić się na odsuwaniem krzeseł od blatu.
Materiały i kolory
Siedzisko i oparcie hokera może być wykonane z tworzyw sztucznych, ekoskóry, drewna lub materiałowej tapicerki. I tym razem jest więc z czego wybierać. Meble tapicerowane zapewnią duży komfort siedzenia i będą wyglądać dobrze zarówno w nowoczesnych pomieszczeniach, jak i tych w tradycyjnym stylu. Należy jednak pamiętać, że materiałowa tapicerka będzie trudniejsza w utrzymaniu niż ta wykonana z ekoskóry. Siedziska z tworzywa sztucznego nie są tak wygodne jak tapicerowane, ale za to bardzo łatwo się je czyści. Kolor hokera musi być dostosowany do pomieszczenia, w którym zamierzamy go umieścić. Połączenie drewnianego siedziska i metalowego stelażu świetnie sprawdzi się w loftowych wnętrzach, a jasne barwy nadadzą się do kuchni w stylu skandynawskim. Możesz też potraktować stołki barowe jako dekorację mającą nieco ożywić wnętrze. W tym wypadku lepiej wybierać hokery w wyrazistych kolorach np. fioletowe lub czerwone.
Kupno hokerów do kuchni wymaga przemyślenia kilku podstawowych kwestii. Musimy dobrać odpowiednią wysokość, stelaż, materiał i kolor, a także zastanowić się czy zależy nam funkcjach dodatkowych: obrotowym siedzisku i regulacji wysokości. W ten sposób wybierzemy najlepsze hokery do kuchni, które będą służyć nam przez lata.