Choć idea jedności europejskiej nie była pomysłem zupełnie nowym (jej korzenie sięgają czasów Karola Wielkiego, a o europejskiej jedności i elementach integracji znanych nam dzisiaj pisali i mówili politycy, ekonomiści i wizjonerzy XIX i XX wieku, w tym także Polacy), to jednak właśnie Plan Schumana dał początek integracji europejskiej, której rezultatem jest znana nam dzisiejsza Unia Europejska.
Plan, przedstawiony przez Roberta Schumana 9 maja 1950 roku w siedzibie francuskiego MSZ przy bulwarze Quai d’Orsay w Paryżu, był tak naprawdę dziełem innego z ojców Europy – Jeana Monneta, szefa francuskiego Urzędu ds. planowania. Politykami kierowała myśl, że wspólna koordynacja produkcji stali i wydobycia węgla pozwoli zapobiec powtórzeniu się w przyszłości konfliktu podobnego do II wojny światowej. Uznano także, że połączenie interesów ekonomicznych może przyczynić się do poprawy standardu życia społeczeństw i stanowić pierwszy krok w kierunku bardziej zjednoczonej Europy.
Wybrane cytaty z Deklaracji:
„Pokój na świecie nie mógłby być zachowany bez twórczych wysiłków na miarę grożących mu niebezpieczeństw.”
„Europa nie powstanie od razu ani w całości: będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność. Zgromadzenie narodów europejskich wymaga, by usunięta została odwieczna wrogość Francji i Niemiec: podjęte działanie musi w pierwszym rzędzie dotyczyć Francji
i Niemiec.”
„Umieszczenie produkcji węgla i stali pod wspólnym zarządzaniem (...) zmieni los regionów, długo skazanych na wytwarzanie wojennego oręża, którego były najdłużej ofiarami.”
Na deklarację odpowiedziały oprócz Francji i Niemiec także Włochy oraz Belgia, Holandia i Luksemburg. 18 kwietnia 1951 roku sześć krajów podpisało Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, znany jako Traktat Paryski.
Sukces pierwszej Wspólnoty spowodował, że kraje te zdecydowały integrować się dalej i utworzyły Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (traktaty założycielskie tych Wspólnot podpisano w roku 1957).
Od tej pory Wspólnoty Europejskie rozwijały się geograficznie (kolejne rozszerzenia), ale także pogłębiając integrację (m.in. utworzenie unii celnej, jednolitego rynku, strefy EURO, wprowadzenie wspólnej waluty, powstanie Unii Europejskiej i nadanie jej osobowości prawnej, utworzenie strefy Schengen).
Niewątpliwie jednak, powstanie zjednoczonej Europy przyczyniło się do spełnienia głównej idei zawartej w Deklaracji Schumana: od 70 lat Europa wolna jest od konfliktów zbrojnych w skali całego kontynentu, a w 2012 UE uhonorowana została Pokojową Nagrodą Nobla.
Pełen tekst deklaracji w języku polskim dostępny jest pod adresem: https://www.robert-schuman.eu/pl/doc/questions-d-europe/qe-204-pl.pdf
Więcej informacji o majowych rocznicach w Polsce i Unii Europejskiej w Biuletynie Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct http://www.piotrkow.info.pl/phocadownload/numer%20specjalny%20maj%202020_full.pdf
Dni Europy w naszym mieście, w tym roku, jak większość imprez zostały przeniesione do sieci. Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Piotrków Trybunalski zaprasza do świętowania na stronie http://piotrkow.info.pl oraz na FB https://www.facebook.com/EDPiotrkow. W sobotę konkurs ekologiczny, do obejrzenia wirtualne „Zielone warsztaty” oraz akcja #EU Challenge.
Punkt Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT - Piotrków Trybunalski
przy Piotrkowskim Stowarzyszeniu Rozwoju,Promocji i Integracji Europejskiej
ul. Dąbrowskiego 20
wt.- czw. 9.00 - 16.00
tel. 44/ 649 76 62
fax. 44/ 649 76 61
e-mail: europedirect-piotrkow@piotrkow.info.pl