Kto decyduje się na pożyczki na raty?
Na pożyczki pozabankowe decydują się osoby, które szybko potrzebują dodatkowej gotówki. Jednakże z jakichś powodów nie chcą skorzystać z oferty banku. Wbrew obiegowej opinii nie zawsze ma to związek z zadłużeniem i niską zdolnością kredytową. Niekiedy pożyczki na raty mają korzystniejsze oraz łatwiejsze warunki aniżeli kredyt w banku.
Przykładem takiej sytuacji może być pan Marek. Przez kilka lat był solidnym pracownikiem dużej firmy, która zapewniała mu stabilne wynagrodzenie oraz umowę o pracę. Wskutek chęci rozwoju i dokonania zmian w swoim życiu, nasz pan Marek postanowił zmienić branżę.
Pomimo dużego doświadczenia w pierwszej firmie, teraz stawia pierwsze kroki na nowym obszarze. Wiąże się to z licznymi konsekwencjami, jak obniżenie wynagrodzenia oraz zmianą warunków zatrudnienia. Teraz pan Marek pracuje na umowie zleceniu na czas określony.
W przypadku potrzeby zaciągnięcia kredytu pojawi się spory problem. Wymagane stałe źródło dochodu oraz posiadanie umowy o pracę to najczęstsze przeszkody, pojawiające się na linii konsument-bank. Oceniając zdolność kredytową swojego klienta, banki biorą pod uwagę ostatnie 3 wpłaty wynagrodzenia i jeżeli wnioskowana przez pana Marka kwota będzie zbyt wysoka, nie otrzyma finansowania. Ewentualnie pracownik lub system elektroniczny banku zaproponuje mu wyższy procent - nawet do 20% RRSO.
Warunki przyznania pożyczki na raty
Kredyt dedykowany to oferta nie dla zadłużonych osób, a posiadających dobrą zdolność kredytową. Dla pana Marka, który właśnie zmienia branżę i potrzebuje wyremontować nagle mieszkanie, droga do banku jest zamknięta. Nie oznacza to jednak, że taki konsument jest na lodzie.
Co więc zrobi pan Marek? Zamiast wniosek o kredyt, wypełni formularz o pożyczkę, oferowaną przez jedną z wielu instytucji finansowych. Instytucje pozabankowe umożliwiają otrzymanie dodatkowej gotówki bez wymagań, jakie spotkamy w banku.
Pożyczki nie bez zaświadczeń?
Pożyczka z długim terminem spłaty jest przyznawana nawet do 25 000 złotych. Pojawiają się tego rodzaju oferty na 12 miesięcy, a także na 24 miesiące. Dzięki temu możemy ją spłacić w dogodnych dla nas ratach. Największa przewaga to minimum formalności.
Czy to jednak prawda, że pożyczki przyznawane są bez zaświadczeń, jak ma to miejsce w banku? Żeby zrozumieć, na czym dokładnie to polega, warto przyjrzeć się samemu formularzu.
Zanim pan Marek otrzyma pieniądze na remont mieszkania, będzie potrzebował wypełnić wniosek online. Tak jest! Online bez stania w kolejkach. Już sam ten fakt znacznie ułatwia całą procedurę. We wniosku zostanie on poproszony o podanie swoich danych osobistych jak: imię, nazwisko, data urodzenia, numer pesel. Następnie może się pojawić się pytanie o wysokości i źródle dochodu.
Na tej podstawie instytucja finansowa sprawdza, czy kwota, o jaką stara się pan Marek, jest możliwa do spłaty. Pożyczki na raty udzielane są często od 25 roku życia na podstawie wszelkich umów na zatrudnienie – o pracę, zlecenie i o dzieło. Można się o nie starać, jeśli pobieramy zasiłki, emerytury, alimenty, czy renty.
Pożyczka na raty a BIK
Przyjmijmy jednak, że pan Marek miał jakiś czas temu nieprzyjemną sytuację na drodze i zapomniał zapłacić mandatu. Wskutek czego pojawił się w niechcianej bazie BIK. Czy to już przekreśla jego szanse na uzyskanie jakiejkolwiek pożyczki? Bynajmniej nie!
Faktem jest, że banki bardzo rygorystycznie podchodzą do baz dłużników. Jest to zresztą ich obowiązek ustawowy. Pojedynczy wpis może przekreślić nasze starania o kredyt. Jednakże w przypadku pozostałych instytucji, takie sytuacje mogą być nam wybaczone. Co prawda, większość firm pozabankowych sprawdza bazy BIK, jednak nie są one aż tak rygorystyczne, jak ma to miejsce w banku. Tylko w wyjątkowych sytuacjach nasz formularz zostanie odrzucony.
Na jaką ofertę się zdecydować?
Na koniec warto poruszyć jeszcze jeden bardzo istotny aspekt, a mianowicie wybór pożyczki. Co więc doradzić panu Markowi? W przypadku, kiedy bierzemy swoją pierwszą pożyczkę, możemy czuć się przytłoczeni mnogością ofert. Jesteśmy zasypywani lawiną propozycji i warunków umowy. Gdzieś możemy dostać raty miesięczne, w innym miejscu zaś – raty tygodniowe. Jak więc nie oszaleć?
Przede wszystkim warto skoncentrować się na poszukiwaniu samej firmy. Powinna mieć ona stabilną pozycję na rynku, którą potwierdza grono zadowolonych klientów. W tym celu dobrze, aby pan Marek skorzystał z narzędzi dostępnych online jak porównywarka ofert.
Dzięki rankingom i indywidualnym zestawieniom bez trudu uda mu się wybrać firmę, która będzie pasowała do jego potrzeb i zaoferuje najlepszą ofertę. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie warunków umowy, wysokości raty oraz oprocentowania.
W przypadku pożyczek na raty warto zdecydować się na RRSO poniżej 10%. Dzięki temu nie przepłacimy pożyczonej kwoty. Ponadto sprawdźmy, czy umowa nie przewiduje dodatkowych opłat manipulacyjnych, które podwyższą nasze zobowiązanie już na samym początku.
Przejrzysta i łatwo napisana umowa to znak, że mamy do czynienia z wiarygodną firmą. Dzięki niej takie osoby, jak pan Marek uzyskają dodatkowe fundusze na remont mieszkania, a przy tym nie nadwyrężą swoich miesięcznych wydatków.