Od 1 września 2019 roku Województwo Łódzkiego uruchomiło 28 nowych linii autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Oferta skierowana jest do mieszkańców miejscowości, które były omijane przez komunikację publiczną, a przez to mieli oni problem z dostaniem się do pracy, szkół, ośrodków opieki medycznej i instytucji publicznych.
W roku 2020 będzie to już 36 linii, a ich łączna długość wyniesie 1 937 km. Liczba obsługiwanych przystanków - 1 357. W okresie trwania umowy, czyli od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku, operatorzy zrealizują 3 mln 618 tys. wozokilometrów. Prognozowana kwota rekompensaty za te przewozy wynosi 7 mln 270 tys. zł, z czego ponad 3 mln 600 tys. zł pochodzi z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.
- Po każdy projekt rządowy, który może służyć województwu łódzkiemu, trzeba sięgać i z niego korzystać. W tym wypadku, w momencie, kiedy pojawiła się taka możliwość, natychmiast rozpoczęliśmy rozmowy z panem wojewodą i już od września uruchomiliśmy nowe przewozy. Od 2020 roku dokładamy osiem kolejnych. To jest program dla mieszkańców regionu oraz wynik rozmów i konsultacji z nimi. Bardzo się cieszę, że to wspólne z wojewodą przedsięwzięcie będziemy mogli kontynuować w przyszłym roku – powiedział na zakończenie konferencji marszałek Grzegorz Schreiber.
Od 1 stycznia 2020 r. dotowane autobusy dotrą do 220 wykluczonych komunikacyjnie miejscowości. Nowe linie obejmą swoim zasięgiem wszystkie powiaty województwa. Nowe połączenia zyska 115 gmin, przy łącznej liczbie 177 gmin na terenie naszego regionu.
Od początku przyszłego roku podróżujący z Piotrkowa Trybunalskiego będą mogli jeździć do Radomska przez Wolę Krzysztoporską. Z kolei już od 1 września 2019 roku realizowane są połączenia między Bełchatowem a Piotrkowem, Piotrkowem a Łodzią oraz Opocznem a Piotrkowem.