- W naszym kraju obowiązuje tzw. zgoda domniemana. Oznacza to, że narządy pobrać możemy od każdego człowieka, chyba że za życia wyrazi on sprzeciw. Może to zrobić wypełniając formularz do „Poltransplantu”, składając pisemną deklarację, bądź przekazując taką informację rodzinie – powiedział Tomasz Pniak, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim. Zgodnie z prawem, rodzina nie może sprzeciwić się pobraniu organów od pacjenta, w praktyce jednak lekarze zawsze starają się brać po uwagę zdanie najbliższych.
Po pobraniu od dawcy, narządy muszą być przeszczepione w ciągu zaledwie kilku lub kilkunastu godzin, by nie doszło do ich obumarcia i rozpoczęcia procesu rozkładu tkanek.- Najbardziej wrażliwym narządem są płuca i trzustka. Utrzymanie ich do przeszczepu jest naprawdę bardzo trudne. Inaczej sytuacja wygląda jeżeli chodzi o nerki. Tych przeszczepów jest zdecydowanie więcej, co nie oznacza, że tacy dawcy już nie są potrzebni.-dodaje T. Pniak.
Pamiętajmy, że decydując się na to, aby zostać dawcą możemy uratować komuś życie. Na własnej skórze doświadczyła tego Pani Magda, która żyje dzięki bijącemu w jej piersi młodemu sercu. O tym pisaliśmy tutaj