Zewnętrznie dokument będzie wyglądał podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) będzie numer CAN. - Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie dowodu. Numer ten jest potrzebny do korzystania z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione – informują pracownicy piotrkowskiego magistratu.
Dzięki warstwie elektronicznej, można używać e-dowodu do elektronicznej komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami. E-dowód umożliwia m.in.: logowanie się do portali administracji publicznej (np. ePUAP), elektroniczne podpisywanie dokumentów (podpis osobisty), korzystanie z automatycznych bramek granicznych np. na lotniskach.
E-dowód będzie działał bezstykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku. Korzystanie z warstwy elektronicznej w nowym dowodzie nie będzie obowiązkowe, można jej nie aktywować przy odbieraniu dowodu i zrobić to później, w dowolnym momencie.
Jeśli chcemy używać elektronicznych funkcji e-dowodu, przy odbiorze e-dowodu lub później w dowolnym urzędzie gminy, należy ustalić kody PIN:
- do logowania – PIN1 (zawierający 4 cyfry),
- do składania podpisu osobistego – PIN2 (zawierający 6 cyfr).
Wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Jeśli ma się ważny dowód osobisty, nie trzeba składać wniosku. Podobnie jak obecna wersja, e-dowód będzie ważny przez 10 lat.