Jeżeli potrzebujemy roweru głównie do jazdy po mieście, bo dojeżdżamy nim do pracy lub do szkoły, lubimy też przejażdżki rowerowymi ścieżkami, w a drodze powrotnej zahaczamy o osiedlowy sklep i robimy małe zakupy, to optymalnym zakupem będzie rower miejski. Kształt jego ramy pozwala na wygodną, wyprostowaną pozycję rowerzysty, kierownica posiada wygodne uchwyty, często jeszcze przymocowany do niej koszyk, a siodełko typu „kanapa” gwarantuje komfortową jazdę. Obniżona rama roweru ułatwia wsiadanie i zejście z roweru, nawet w niesportowym ubraniu. Bagażnik pozwala na zamocowanie pojemnych sakw czy toreb, więc można przewozić naprawdę sporo. W Holandii popularne są bagażniki typu cargo, w których naprawdę dużo się mieści. Rower miejski sprawdzi się również podczas krótkich wycieczek za miasto, na utwardzonych polnych lub szutrowych drogach. Silnik o mocy 250 W pozwala na jazdę z szybkością do 25 km, bateria wystarczy na przejechanie w warunkach ruchu miejskiego około 70 kilometrów. W terenie podmiejskim – nawet do 100 km, więc można zafundować sobie konkretną weekendową wycieczkę. Baterię trzeba co jakiś czas naładować, i trwa to około 5 godzin. Pocieszające jest to, że już w połowie tego czasu dysponujemy 80% mocy.
Dla amatorów dłuższych wypraw, w różnorodnym terenie, na różnej nawierzchni, odpowiednie będą bardzo popularne ostatnio uniwersalne, wszechstronne rowery crossowe. Te rowery elektryczne dobrze spisują się i w mieście, i podczas dłuższych, kilkudniowych wypraw, są czymś pośrednim między rowerem miejskim a trekkingowym. Od tego ostatniego różni się bardziej sportową geometrią ramy, i w tym sensie bliżej mu nawet do roweru górskiego. Elektryczne rowery crossowe ma w swojej ofercie np. forma Trek, znana z innowacyjnego podejścia do tematu. Model Dual Sport, z aluminiową ramą, wyposażono w niezwykle wydajną baterię o mocy 500Wh, sterownik Purion i sprawdzony, ceniony napęd Bosch Active Line Plus. Na jednym ładowaniu przejedziemy około 100 km. Jednoślad posiada uniwersalną dla tego typu rowerów średnicę koła 28 cali, co pozwala na szybką i przyjemną jazdę – maksymalnie 25km/h – a także swobodne i bezpieczne wykonywanie wszystkich manewrów.
Ci, którzy biorą pod uwagę kupno roweru górskiego, także znajdą coś dla siebie w ofercie rowerów elektrycznych. Warto przyjrzeć się temu, co w tej dziedzinie proponuje niekwestionowany lider, czyli niemiecka firma Haibike. Producent znany jest z innowacyjnych i prawdziwie pionierskich technologii. Ma na swoim koncie takie sukcesy, jak pierwszy elektryczny rower górski, pierwszy elektryczny rower szosowy, osiągający prędkość 45 km/godz., i pierwszy elektryczny rower do downhillu, czyli niszowej dyscypliny kolarstwa górskiego, polegającej na ostrych zjazdach. Rower elektryczny XDURO AllMnt 5.0 wyposażony został w nowoczesny silnik Flyon, zasilany baterią o imponującej pojemności 630 Wh. Ramę wykonano z połączenia aluminium i włókien węglowych, dzięki czemu jest lekka i wytrzymała. Producent wszystkie ramy odlewa metodą grawitacyjną, dzięki czemu posiadają optymalną lekkość, sztywność i wydajność. Cena tego roweru to prawie 26 tysięcy, ale w tym wypadku dostajemy za to profesjonalny elektryczny rower górski, prawdziwą maszynę do zadań specjalnych.