- Bociany pojawiają się zazwyczaj w okolicach pierwszego dnia wiosny. Przylatują zarówno białe, jak i czarne, ale te drugie trzymają się dalej od ludzi. Ma to związek z odwiecznym przesądem, że kolor czarny przynosi pecha. Dlatego czarne wiją gniazda blisko lasów, a białe jako te powszechnie budzące sympatię spotkać można głównie na świeżo skoszonych łąkach - wyjaśniał Paweł Kowalski z Leśnej Osady Edukacyjnej w Kole.
Bociany żywią się zwykle dżdżownicami i chrząszczami, ale też myszami, kretami i małymi ptakami. Potrafią zjeść nawet do 2 tysięcy owadów dziennie! Wbrew powszechnemu przekonaniu żaby nie są ich przysmakiem.
Kwiecień to dla bocianów okres godowy. Samce klekoczą i wykonują tańce, co ma przyciągnąć uwagę potencjalnej partnerki. W maju samice będą składać jaja.
Bocianie gniazda umieszczone są zazwyczaj wysoko, w bardzo nasłonecznionych miejscach. - Do ich prawidłowego rozwoju konieczna jest prowitamina A, której dostarcza właśnie światło słoneczne. Jest to szczególnie potrzebne młodym osobnikom, które przyjdą na świat pod koniec maja – podsumował Paweł Kowalski.
Okazałe bocianie gniazdo można podziwiać w Piotrkowie przy ul. Świerczów.