Uniwersytet humanistyczny bez humanistów?

Strefa FM Wtorek, 17 listopada 20090
Filia Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim zaczyna borykać się z pewnym poważnym problemem. A jest nim mała liczba studentów. Tendencja ta ma charakter ogólnopolski i nie dotyczy wyłącznie piotrkowskiej uczelni. W odwrocie są szczególnie studia humanistyczne. Wiążą się z tym oczywiście konsekwencje i problemy.

W tym roku akademickim w Filii UJK, którego pełna nazwa brzmi Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy, nie został utworzony pierwszy rok studiów zaocznych na kierunku filologia polska, a także studia magisterskie na historii. Natomiast na pierwszym roku studiów dziennych filologii polskiej jest minimum studentów wymaganych do utworzenia roku. Czy to oznacza zmierzch humanistycznego kształcenia w Piotrkowie?

 

- Studia humanistyczne w Polsce są w tej chwili w recesji, a w szczególności kryzys przeżywają kierunki nauczycielskie. Studenci nie decydują się na ten typ studiów z jednej prostej przyczyny, iż mają po nich problemy ze znalezieniem pracy. W głównej mierze spowodowane jest to małą ilością stanowisk, które w większości zajęte są przez pedagogów w wieku emerytalnym. Wprowadzona została bowiem ustawa, która nie obliguje nauczycieli szkolnych do utrzymywania wieku emerytalnego - mówi dr hab. prof. UJK Wojciech Piotrowski, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim.

 

- Nauczyciele nie odchodzą na emeryturę i pozostają na etatach, mimo iż osiągnęli już wiek emerytalny, który według kodeksu pracy wynosi dla kobiet 60, a dla mężczyzn 65 lat, lub przepracowali w zawodzie wymagane do przejścia w stan spoczynku lata. W konsekwencji tego młode pokolenie ma mniejsze szanse na podjęcie pracy w szkole - dodaje.

 

Dr hab. prof. UJK Zygmunt Matuszak, dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego Filii UJK w Piotrkowie wskazuje także inne powody. - Niewątpliwie przyczynił się do tego kryzys ekonomiczny, a także niż demograficzny, który odbił się na wszystkich uczelniach w kraju. Ponadto duża część młodego pokolenia wyjechała za granicę w celach zarobkowych. Natomiast najlepsi maturzyści, w związku z przynależnością Polski do Unii próbują studiować w krajach członkowskich, przy okazji poznając język, kulturę, inny świat i inny sposób myślenia.

 

K.G. C.K.

 

Więcej w „Tygodniu Trybunalskim" (nr 46)

 


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat