- Słowa prezydenta mogły boleć mojego szefa, nie były właściwe – powiedział wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski komentując wypowiedź głowy państwa. Ale to kolejna odsłona konfliktu na linii prezydent – Antoni Macierewicz. Sprawę może rozwiązać tylko Jarosław Kaczyński, który według poniedziałkowego „Newsweeka” ma zastąpić Beatę Szydło i ponownie zostać premierem. Prezes PiS chce się również porozumieć z prezydentem w kontekście reformy sądownictwa, więc może poświęcić szefa MON. Sprawa ma się wyjaśnić w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Antoni Macierewicz ukończył Wydział Historyczny UW. Był uczestnikiem ruchu studenckiego w latach 1966 - 1968 i strajków studenckich w marcu 1968, za co został aresztowany.
W Polsce Ludowej w opozycji grał "pierwsze skrzypce". Znany historyk Andrzej Friszke twierdził, że bezsprzecznie inicjatorem akcji pomocy wśród robotników Ursusa, a więc niejako głównym pomysłodawcą powstania Komitetu Obrony Robotników był właśnie Antoni Macierewicz i związani z nim harcerze z "Czarnej Jedynki". Co ciekawe, również Jacek Kuroń potwierdził, że jego późniejszy antagonista miał na tym polu olbrzymie zasługi: „Ja uważam, że on jest ojcem i matką tego wszystkiego, choć nie w takim stopniu, jak mu się zdaje... KOR to jego ukochane dziecko".
Po zmianie ustroju działał w ZChN wspólnie ze Stefanem Niesiołowskim i Wiesławem Chrzanowskim, którego później umieścił na liście agentów. W rządzie Jana Olszewskiego został ministrem spraw wewnętrznych. Na mocy uchwały lustracyjnej Sejmu opublikował listę potencjalnych agentów bezpieki, którą nazwano LISTĄ MACIEREWICZA. Znalazło się tam wielu polityków, w tym Lech Wałęsa, Leszek Moczulski, Włodzimierz Cimoszewicz czy wspomniany Wiesław Chrzanowski.
21 lipca 2006 Macierewicz został mianowany na stanowisko wiceministra obrony narodowej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego jako weryfikator żołnierzy Wojskowych Służb Informacyjnych, a także pełnomocnik ds. tworzenia służby kontrwywiadu wojskowego. Pełnił tę funkcję do 4 października 2006. Od 1 listopada 2007 do 16 listopada 2007 był sekretarzem stanu w MON.
W 2007 roku został posłem okręgu piotrkowskiego. W lipcu 2010 stał się przewodniczącym zorganizowanego przez działaczy PiS zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy rządowego samolotu Tu-154 w Smoleńsku. W listopadzie 2015 został ministrem obrony narodowej w rządzie Beaty Szydło. (aw)
Szerzej o Antonim Macierewiczu pisaliśmy TUTAJ