Polska na pierwszym miejscu w Europie wśród krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem
Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) aż 33 z 50 miast Europy z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, to miasta Polski. W pierwszej, niechlubnej piątce w rankingu znalazły się aż cztery polskie miejscowości. Są to Żywiec, Pszczyna, Rybnik i Wodzisław. Wysoko na liście opublikowanej przez WHO znajdują się także Kraków, Nowy Sącz, Katowice i Gliwice. We wszystkich tych polskich miastach dopuszczalne normy stężenia pyłów zostały przekroczone co najmniej trzykrotnie.
Wielkie miasta w Polsce i jakość ich powietrza
Poziom zanieczyszczenia powietrza nie jest wcale lepszy w wielkich aglomeracjach miejskich. Miasta takie, jak Warszawa, Kraków i Łódź, także posiadają bowiem silnie zanieczyszczone powietrze. Stopień zanieczyszczenia waha się w zależności od pory roku i swój najwyższy poziom osiąga podczas miesięcy zimowych.
Na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza w wielkich miastach wpływa m. in. duża liczba samochodów, korki, zakłady przemysłowe zlokalizowane w większych miastach oraz wciąż niska świadomość społeczna na temat tego negatywnego zjawiska. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę z tego, jak bardzo niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia jest zanieczyszczone powietrze. To ono bowiem jest bezpośrednią przyczyną śmierci aż 45 tys. Polaków rocznie! Jak to zmienić?
Przede wszystkim należy uświadamiać ludzi na temat tego niekorzystnego zjawiska. Jeśli chodzi o poziom zanieczyszczenia powietrza - Airly jest jedną z polskich firm, która zajmuje się umieszczaniem sieci sensorów w polskich miastach. Dzięki ich obecności możliwe jest więc stałe monitorowanie poziomu zanieczyszczeń powietrza na terenie naszego kraju oraz aktywne przeciwdziałanie temu zjawisku.
Skąd bierze się w Polsce tak wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza?
Główną odpowiedzialność za taki stan rzeczy ma polska energetyka, która w dużej mierze oparta jest na spalaniu węgla kamiennego. Polska nie inwestuje przy tym w odnawialne i bezpieczne dla zdrowia swoich obywateli źródła energii. Negatywny wpływ ma także ciągle słaba wiedza Polaków, którzy przez to sami nieświadomie przyczyniają się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy. Główną przyczyną smogu jest bowiem nie tylko przemysł, ale także spalanie śmieci i węgla w przydomowych piecach.