To kolejne miasto, z którym piotrkowscy samorządowcy podpisali taką umowę. Patronką tej konkretnej jest prof. Dina Feldman, której rodzina pochodzi z Piotrkowa Trybunalskiego. W czasach okupacji piotrkowianie pomagali jej rodzinie, dlatego Piotrków jej dla niej niezwykle ważny, tak jak dla wielu innych Żydów, których rodziny w nim mieszkały.
- Mam nadzieję, że ten związek będzie wyjątkowy i wzmocni współpracę między naszymi miastami, a także między naszymi narodami. Przy okazji chciałem podziękować narodowi polskiemu za to, że przez tysiąc lat Żydzi mogli być gośćmi na ziemiach polskich i rozwijać się do czasu, gdy mogli się osiedlić w swoim państwie, Izraelu - powiedział Joseph Shvo, burmistrz miasta Ness Ziona.
Z kolei prezydent Krzysztof Chojniak przypomniał, że przez kilkaset lat Piotrków był miastem wielokulturowym i to między innymi Żydzi i Polacy tworzyli piotrkowską społeczność, rozwijając miasto na płaszczyznach kulturalnej, artystycznej, gospodarczej, sportowej, edukacyjnej.
- Najliczniejszą grupą, która osiedliła się tutaj na mocy prawa nadanego przez króla Zygmunta Augusta w 1569 roku byli właśnie Żydzi, tę pokojową egzystencję zakłócili Niemcy, którzy prześladowali zarówno Polaków, jak i Żydów. Niemcy założyli w Piotrkowie pierwsze w Europie getto żydowskie. W październiku będziemy obchodzić 75. rocznicę likwidacji tegoż getta, w jej wyniku ok. 20 tysięcy obywateli Piotrkowa, polskich obywateli narodowości żydowskiej wywieziono do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Pamiętamy o wspólnej historii i wspólnej przeszłości, ponieważ pamięć jest niezbędna, aby móc budować wspólną przyszłość. Nasze relacje opierają się na mocnym fundamencie, wynikającym z otwartości obydwu stron. Umowa, którą podpisaliśmy zakłada inicjatywy o charterze edukacyjnym, ale i kulturalnym, na początku października w Ośrodku Działań Artystycznych będzie można oglądać wystawę prac artystów izraelskich, którzy mają swoje korzenie w Piotrkowie Trybunalskim. Zbudowaliśmy symboliczny most pomiędzy naszymi społecznościami, ale tylko od nas będzie zależało czy będzie on trwały - powiedział prezydent Krzysztof Chojniak.
Ness Ziona to miasto położone w Dystrykcie Centralnym. Leży na równinie Szaron w aglomeracji miejskiej Tel Awiwu. Mieszka tam ok. 30 tysięcy Żydów. W Nes Cijjonie znajduje się Park Nauki Weizmanna, w którym rozwijają się liczne przedsiębiorstwa w takich dziedzinach jak nanotechnologia, medycyna, optyka, elektronika czy informatyka.