Zabraknie na rehabilitację?

Strefa FMRegion Czwartek, 07 września 201718
Tylko 46% dotychczasowego kontraktu na zabiegi rehabilitacyjne otrzymał Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie od Łódzkiego Oddziału NFZ, w nowej propozycji kontraktowej na IV kwartał 2017 r. i rok następny. Oznacza to, że o ponad 50% mniej osób skorzysta z dobrodziejstw zabiegów rehabilitacyjnych. Można sobie wyobrazić jak bardzo wydłużą się kolejki.
fot. archiwum ePiotrkow.plfot. archiwum ePiotrkow.pl

O ponad 10% mniej będzie płacił łódzki oddział NFZ za wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych. Prowadzenie działalności leczniczej, w zakresie rehabilitacji, będzie nierentowne, a dyrektorzy placówek medycznych staną przed dylematem: zwalniać pracowników, aby związać koniec z końcem, czy też dokładać do działalności. Tylko skąd brać pieniądze. Czy pomagając ludziom nie narażą się na zarzut niegospodarności? Zdaniem uczestników postępowania konkursowego, środki przeznaczone przez NFZ, wystarczą na zapewnienie rehabilitacji ambulatoryjnej w powiecie zaledwie dla ok. 120 pacjentów miesięcznie, a na wizyty rehabilitanta w domu pacjenta - dla ok. 10 osób miesięcznie na powiat i miasto łącznie, których populacja ogółem to 170 tys. mieszkańców! Zgodnie z zaleceniami od tego roku przychodnie będą musiały przeznaczyć ok. 30% środków, przyznanych na zabiegi fizjoterapeutyczne, na dodatkowe koszty, związane z certyfikatem ISO, zatrudnieniem na pół etatu magistra fizjoterapii ze specjalizacją, który głównie będzie zajmował się udzielaniem porad, a nie zabiegami oraz zatrudnieniem na godziny lekarza konsultanta - specjalisty rehabilitacji medycznej. - Decyzja NFZ budzi nasze głębokie zaniepokojenie - mówi wicestarosta powiatu piotrkowskiego dr Piotr Wojtysiak. - Dlatego Zarząd Powiatu Piotrkowskiego postanowił poruszyć ten temat podczas zwołanego posiedzenia Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu, na które zaprosiliśmy przedstawicieli łódzkiego oddziału NFZ. Tak niskie zabezpieczenie środków przez NFZ może uderzyć przede wszystkim w pacjentów, którzy ucierpią w związku z wydłużonymi kolejkami na zabiegi. Chcemy uzyskać stosowne wyjaśnienia i wypracować kompromis, pozwalający zapewnić mieszkańcom ziemi piotrkowskiej opiekę rehabilitacyjną na właściwym poziomie.
    

W opinii przedstawicieli ośrodków, prowadzących dotychczas świadczenia rehabilitacyjne, wysokość finansowania przy obecnych wymaganiach NFZ, jest co najmniej dwukrotnie zaniżona i nie wystarczy na świadczenie usług, co najmniej, na obecnym poziomie.

 

(źródło: Starostwo Powiatowe w Piotrkowie)


Zainteresował temat?

1

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

pacjent do Ww ~pacjent do Ww (Gość)10.09.2017 12:22

Tak, wszystkim w samorządach się zdaje, że wszystko wiedzą najlepiej. Ale to nieprawda! Przecież wszystko najlepiej wiecie wy, lekarze! A już mistrzami jesteście w dziedzinie wiedzy dotyczącej zarabiają kasy. Weź się piotrkowski lekarzu za doskonalenie wiedzy medycznej, bo tak, jak większość twoich kumpli, masz w tym zakresie braki. My pacjenci odczuwamy to nazbyt często na własnej skórze.
Przepraszam tych kilku uczciwych. Ich powyższe nie dotyczy, a jest Ich mniej niż palców u jednej ręki.

20


ola59 ~ola59 (Gość)09.09.2017 21:30

Kochani wczytajcie się dobrze w pismo z Łodzi. Po prostu zle były wypełnione dokumenty, przetarg był nieprzygotowany. Tu nie ma nic do tego rząd tylko starostwo piotrkowskie które zarządza służbą zdrowia.

30


gość ~gość (Gość)07.09.2017 21:18

Toż to skandal za chwilę ma wszystko będzie w tym kraju brakować. A ceny w sklepach coraz wyższe. Np masło. jak żyć Pani premier?

32


gość ~gość (Gość)07.09.2017 20:57

Ja na zabieg biodra czekam już 3 lata . I nic. A pis 2 lata niby miał sprawiedliwość wdrożyć ehhh

31


gość ~gość (Gość)07.09.2017 20:28

Niepublicznym zakładom zdrowia też obcieli kasę na rehabilitację. Wstyd za taką pseudo zmianę

41


gość ~gość (Gość)07.09.2017 20:27

A skąd łódzki NFZ bierze kasę? No przecież nie ma wlasnych zarobionych pieniędzy. Widocznie mniej dostali z Warszawy.

32


gość ~gość (Gość)07.09.2017 20:25

Na 500 plus jest ale na zdrowie już rządowi brakuje

32


gość ~gość (Gość)07.09.2017 20:22

Przecież to PiS zarządza kasą na zdrowie z NFZ . Rządzą A ci w szpitalach realizują tyle na ile im kasy dadzą

42


Witek ~Witek (Gość)07.09.2017 20:20

Na dopłacanie do Ukraińców by pracodawca takiego zatrudnił więc dostaje kasę od państwa jak słyszałem ale dla swoich kasy nie ma . Jak to jest by kolejne rządy od 27 lat były wrogiem dla społeczeństwa.
Rehabilitacja ma wtedy sens kiedy wykonana wtedy kiedy jest potrzebna bo za 6 czy 8 miesięcy już nic nie pomoże a wtedy to stracone pieniądze

30


Ww, ~Ww, (Gość)07.09.2017 18:12

Cały PSL nic tylko zniszczy wszystko. Sami dyrektorzy na czele z lalką z solarium udają źe znają się na wszystkich czyli nie znają się na niczym. Przypuszczam że za rok przed wyborami znajdą pieniądze na chwile będzie rehabilitacja może otworzą oddział namalują serduszka na ścianie... tylko dla picu by przejść w wyborach, a elektorat to kupi

92


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat