Zapraszają do wspólnego wędkowania

Tydzień Trybunalski Piątek, 28 lipca 20174
Połączyła ich pasja. Stowarzyszenie Wędkarskie „Malik” powstało w 2013 roku, był to spontaniczny zryw zapalonych miłośników wędkarstwa. - Chcieliśmy mieć większy wpływ na sposób prowadzenia zarybień oraz bardziej prężne propagowanie kultury wędkarstwa i ochrony środowiska. W wyniku licytacji w 2013 r. ogłoszonej przez Urząd Gminy Moszczenica stowarzyszenie wygrało przetarg na dzierżawę Stawów Alejnych - mówi Paweł Mantorski, jeden z założycieli. - Wcześniejszy gospodarz (PZW) w ocenie miejscowych i przyjezdnych wędkarzy w sposób niesatysfakcjonujący dokonywał zarybień.
Zapraszają do wspólnego wędkowania

A okolica zachęca do wędkowania. Stawy Alejne położone są w obrębie zabytkowego parku w centrum Moszczenicy. Park został założony w połowie XIX w. Znajdujące się w nim aleje porasta drzewostan dębów, klonów, kasztanowców i jesionów liczących ok. 140 lat.

 

- Zbiornik wodny Stawy Alejne, o pow. ok. 3ha lustra wody, składa się z trzech stawów połączonych ze sobą i zasilanych podziemnymi źródłami. Zróżnicowana głębokość, ukształtowanie dna oraz roślinność wodna dają schronienie wielu gatunkom ryb, takich jak sum, sandacz, szczupak, amur, tołpyga, karp,leszcz, płoć i inne. Wędkarze odnotowują wiele sukcesów w połowie rekordowych okazów, a wiele z nich jeszcze nie ostało złapanych - mówi Mantorski.

 

Stowarzyszenie „Malik” liczy 77 członków. Każdy z nich płaci roczną stawkę w wysokości 200 zł dla mieszkańców gminy Moszczenica oraz 250 zł dla osób spoza gminy. Pieniądze te są podstawowym źródłem finansowania zarybień i działalności stowarzyszenia. - Zarybienia dokonywane są rybami o wielkości od 15 do 40 cm. Od początku działalności stowarzyszenia zostało wpuszczono do wody ok. 1300 kg ryb. W celu utrzymania bardzo dobrej kondycji ryb przeprowadzany jest monitoring wody, organizowane są akcje sprzątania terenu przyległego do stawów – opowiadaj Tomasz Kapłoniak, prezes „Malika”.

 

Oprócz dbania o ryby członkowie stowarzyszenia zachęcają do uprawiania wędkarstwa i organizują zawody. - Harmonogram praktycznie co miesiąc przewiduje takie zawody. Stowarzyszenie uczestniczy również w krzewieniu kultury wędkarstwa wśród najmłodszych. Co roku z okazji Dnia Dziecka przy udziale Urzędu Gminy organizuje zawody wędkarskie dla dzieci połączone z innymi atrakcjami. Młodzi członkowie stowarzyszenia opłacają 50% abonamentu - podkreśla Kapłoniak.

 

Wędkarze podkreślają bardzo dobrą współpracę z Urzędem Gminy. - Stowarzyszenie zostało zwolnione z opłat dzierżawy za użytkowanie akwenów. Dzięki tej pomocy większe środki finansowe mogą zostać przeznaczone na zarybianie oraz bieżącą działalność stowarzyszenia – podkreśla skarbnik Błażej Sońta. - Korzyści czerpią obie strony – podkreśla wójt Marceli Piekarek. - Stawy mają prawdziwego gospodarza, a nasi mieszkańcy mogą aktywnie spędzać czas. Cieszę się, że ludzie potrafią się zorganizować i wyjść z dobrą inicjatywą. My jako samorząd powinniśmy ich wspierać.

 

A to dopiero początek. Jak podkreśla zarząd „Malika”, komisja zarybieniowa przewiduje zarybienie jesiotrem i sandaczem. - W dalszych planach stowarzyszenia jest obsadzenie drzewami i krzewami terenu przyległego, dalsze zarybianie oraz oczyszczenie i pogłębienie stawów – mówi Tomasz Kapłoniak. - Zapraszamy wędkarzy do naszego stowarzyszenia. Informacji udzielają prezes Tomasz Kapłoniak (502 045 592) oraz skarbnik Błażej Sońta (507 482 610).


Zainteresował temat?

3

1


Zobacz również

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wędkarz ~wędkarz (Gość)31.07.2017 09:23

Super kierunek, aby w końcu zatrzymać i zmienić PZW po tylu latach możnowładztwa i monopolu ,aby może uratować choćby Bugaj i Cieszanowice dla wędkarzy, aby każdy wędkarz amator płacąc składkę wiedziął na co ona idzie ! , aby mógł powędkowac 5-8 razy w roku w utrzymanym pięknie i zarybionym miejscu a nie w ,, szuwarach" i chwastach i do tego bez ryby .

00


Ekspert Ekspertranga30.07.2017 18:53

Chyba najlepszym miejscem, gdzie będzie można się dowiedzieć czegoś więcej o stowarzyszeniu będzie ich strona internetowa, której nie widzę w artykule: www.emalik.eu

00


znajoma ~znajoma (Gość)29.07.2017 07:52

Super zdjęcie i super kobieta !!!

01


gość ~gość (Gość)28.07.2017 15:03

Gratulacje mądre działania w mądrze zarządzanej Gminie!!!!

32


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat