Jaki dokładnie teren Piotrkowa obejmować miałby Pomnik? Paweł Czajka, dyrektor Pracowni Planowania Przestrzennego w Piotrkowie Trybunalskim, mówił w rozmowie z nami: – Ustaliliśmy, że będziemy opierać się na projekcie Trakt Wielu Kultur, który już od lat funkcjonuje w mieście, a zatem będzie to na osi od dworca PKP, czyli od Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej do placu Pofranciszkańskiego. Ponadto jako Pracownia będziemy proponować dwa odgałęzienia - pierwsze w kierunku zabytkowych cmentarzy, a drugie to aleja 3 Maja, w stronę zabytkowego parku Poniatowskiego który, jak wiemy, ma już 100 lat – mówił Paweł Czajka. – To będzie pomnik w historycznym układzie urbanistycznym, na którym będziemy pokazywać również obiekty wpisane do rejestru zabytków, m. in. powtórzymy kościół farny, ale pokażemy cerkiew, zamek czy synagogę.
Prezydent miasta w najbliższym czasie ma wydać zarządzenie, w którym powoła zespół interdyscyplinarny do opracowania wniosku, tak by można było go złożyć u wojewódzkiego konserwatora zabytków, następnie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a stamtąd już do kancelarii prezydenta RP.
Kilka lat temu podobny wniosek złożył ówczesny proboszcz piotrkowskiej fary. Dotyczył on jednak jedynie kościoła. Przez wiele lat dokumenty przeleżały na półce Ministerstwa. Teraz - jak nieoficjalnie wiadomo - prezydent Andrzej Duda chce, by na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w naszym kraju było sto pomników historii, dlatego miejski wniosek ma spore szanse na powodzenie.