Ilu zagranicznych partnerów ma Piotrków Trybunalski?
Współpracujemy z 8 miastami partnerskimi, m.in. z Węgier, Litwy, Białorusi, Francji, Rosji, Niemiec. W grudniu ubiegłego roku podpisany został list intencyjny z izraelskim miastem Nes Ziona, delegacji z tego miasta spodziewamy się w Piotrkowie w drugim półroczu tego roku, kiedy to bardziej szczegółowo będziemy rozmawiać o formach współpracy.
Poza tym są jeszcze dwa miasta (w Chorwacji i w Rumunii), które pretendują, by zostać naszymi partnerami. Przedstawiciele tych miast od dwóch lat przyjeżdżają do nas na Festiwal Kultury Miast Partnerskich.
Do czego są nam potrzebni zagraniczni partnerzy? Jakie mamy z tego tytułu korzyści?
Po pierwsze jest to wzajemne poznanie specyfiki danego miasta i kraju. To możliwość nawiązywania kontaktów gospodarczych np. izba gospodarcza z Piotrkowa spotkała się z tą z rosyjskiej Kostromy. Z kolei izba gospodarcza z Francji przedstawiła propozycję współpracy z naszymi przedsiębiorcami. Istotnym elementem jest poznanie kultury, dorobku czy osiągnięć sportowych w poszczególnych miastach. Przykładem jest współpraca szkoły muzycznej z partnerami z Esslingen czy z Mosonmagyarovar. Fajnym przykładem był wspólny koncert muzyków z Piotrkowa i tych z Węgier podczas gali z okazji Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z udziałem prezydentów Polski i Węgier. Nasza szkoła muzyczna ponownie została zaproszona do Mosonmagyarovar na dni tego miasta, które odbędą się w sierpniu.
Innym przykładem jest wymiana grup sportowych. W Piotrkowskim Półmaratonie biegli przecież przedstawiciele naszych miast partnerskich. Nasi maratończycy brali z kolei udział w biegach organizowanych przez naszych niemieckich partnerów.
Należy również wspomnieć o plenerach malarskich organizowanych przez nasz Ośrodek Działań Artystycznych, przybywają na nie artyści z miast partnerskich.
Doskonałą okazją do wzajemnego poznania się będzie zbliżający się IV Festiwal Kultury Miast Partnerskich. Czym ta edycja będzie różniła się od poprzednich?
Cztery lata temu prezydent zaproponował, aby miasta partnerskie zaprezentowały w Piotrkowie swoją twórczość artystyczną. W efekcie już po raz czwarty przyjadą do nas zespoły muzyczne. Po raz pierwszy zobaczymy grupę folklorystyczną z naszego miasta partnerskiego z Francji. W sumie przyjedzie 8 zespołów o różnych profilach, bo będą to zarówno grupy folklorystyczne, jak i te prezentujące taniec nowoczesny i akrobatykę. Już dziś zapraszam więc wszystkich mieszkańców na niedzielę (28 maja) na godz. 16.00 do amfiteatru miejskiego na koncert galowy.
A co będzie działo się w sobotę (27 maja)?
Tego dnia od godz. 10.00 do 18.00 organizujemy piknik samorządowy, który wpisuje się w obchody 27. rocznicy samorządu terytorialnego w Polsce. Chcemy zaprezentować mieszkańcom różne formy pracy Urzędu Miasta. Będziemy m.in. pokazywać, w jaki sposób założyć „profil zaufany”, aby na przykład dowiedzieć się, ile punktów karnych zgromadził kierowca na swoim koncie. Mając „profil zaufany” można drogą elektroniczną wyrobić sobie dowód osobisty, prawo jazdy, zarejestrować samochód. Chcemy pokazać szereg innych spraw, które mieszkaniec może załatwić bez wychodzenia z domu. Pokażemy również, w jaki sposób mieszkaniec może – drogą elektroniczną – umówić się na konkretny dzień i na konkretną godzinę w danym referacie z danym urzędnikiem, by indywidualnie rozpatrzeć swoją sprawę.
Czyli chcecie pokazać, jak działa urząd cyfrowy?
Zgadza się, tym bardziej, że dwa dni wcześniej (25 maja) prezydent miasta odbierze w Gdyni wyróżnienie „Perła Samorządu Terytorialnego” przyznane przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Jest to dla nas bardzo ważne wydarzenie, bo w ten sposób doceniony zostanie wysiłek całej kadry urzędniczej Piotrkowa pracującej w zakresie doskonalenia form i metod pracy magistratu, ze szczególnym uwzględnieniem informatyzacji. A zaznaczmy, że celem tej informatyzacji jest to, aby w ciągu 24 godzin można było załatwić każdą urzędową sprawę bez wychodzenia z domu w dowolnym momencie.
Chcemy też pokazać mieszkańcom, w jaki sposób wypisuje się deklaracje dotyczące opłaty za odbiór odpadów. Pokażemy, jak funkcjonuje budżet obywatelski – jakie projekty można zgłaszać, w jaki sposób. Będziemy też informować, w jaki sposób ubiegać się o różnego rodzaju zezwolenia. Podsumowując, w sobotę 27 maja Urząd Miasta będzie funkcjonował w Rynku Trybunalskim.
Ale nie tylko z urzędnikami będzie można się spotkać tego dnia w Rynku?
Będą tam równie przedstawiciele rad osiedli. Chodzi o uświadomienie mieszkańcom, czym na co dzień zajmują się rady, w jakich sprawach można się do nich zgłaszać, w jaki sposób organizują życie społeczno-kulturalne na osiedlach. Do tego swoją pracę przedstawią młodzieżowi radni, bo pamiętajmy, że działa u nas Młodzieżowa Rada Miasta, a więc organ będący reprezentantem piotrkowskiego środowiska uczniowskiego.
Będzie więc działo się wiele fajnych rzeczy. Dodam tylko, że oprócz zespołów z miast partnerskich zaprezentują się też piotrkowskie przedszkola, które pokażą swoją twórczość artystyczną. Serdecznie zapraszam mieszkańców Piotrkowa na piknik samorządowy oraz koncert galowy w wykonaniu naszych przyjaciół z miast partnerskich.
Rozmawiała A. Stańczyk