Odpowiedź na to pytanie powinno być szczególnie ważne dla przyszłych programistów, grafików i wszystkich innych studentów, którzy w ramach nauki będą pracowali na profesjonalnych programach technicznych i projektowych. Oczywiście uczestnik studiów humanistycznych również nie powinien dokonywać zakupu bez odpowiedniej analizy – znaczenie będą miały jednak nieco inne podzespoły.
Jaki laptop dla studenta informatyki?
Jest to kategoria studentów, którzy potrzebować będą stosunkowo najlepszego sprzętu. Dlaczego? Podczas nauki będą oni bowiem korzystali z wielu programów graficznych i programistycznych, które wymagają odpowiedniej mocy obliczeniowej. Co jednak najważniejsze, część z nich potrzebuje odpowiedniej karty graficznej.
W przypadku studiów humanistycznych jest ona raczej bagatelizowana (chyba że laptop będzie wykorzystywany również do grania), tutaj jednak ma swoje znaczenie. Należy oczywiście uczciwie stwierdzić, że żaden z programów wykorzystywanych na uczelniach nie będzie wymagał od nas laptopa za 8 czy 10 tysięcy złotych – bez problemu znajdziemy odpowiednią maszynę poniżej granicy 3 tysięcy złotych.
Chcąc cieszyć się stabilną i płynną pracą, warto zainteresować się modelami wyposażonymi w karty graficzne z co najmniej 2 GB pamięci. Ich moc obliczeniowa okaże się bowiem wystarczająca, aby obsłużyć najczęściej wykorzystywane programy. Kryterium te spełniają laptopy pokroju Lenovo IdeaPad 310, który posiada grafikę Nvidia GeForce 920MX.
Jego niekwestionowaną zaletą jest również to, że pracuje on na najnowszych procesorach Intel Core Kaby Lake. Względem poprzedniej generacji (Skylake), oferują one nieznaczny wzrost wydajności, który z pewnością będzie zauważalny w ramach codziennego użytku.
Student informatyki powinien wyposażyć się w laptopa, który posiada również co najmniej 4 GB pamięci RAM (najlepiej DDR4) oraz możliwość obsługi dysków typu SSD. Po raz kolejny kryteria te spełnia wspomniany już model Lenovo IdeaPad 310.
Jaki laptop dla uczestnika studiów humanistycznych?
To, że nie będzie on korzystał ze specjalistycznych programów wcale nie oznacza, że wybór laptopa okaże się łatwy i szybki. Warto bowiem zwrócić uwagę na parametry odpowiedzialne za wysoką kulturę pracy urządzenia.
To zaś sprawia, że warto zainteresować się modelami wyposażonymi w niskonapięciowe procesory typu Intel Core U. Charakteryzują się one przyzwoitymi osiągami, a do tego są energooszczędne, co również ma znaczenie. Tak jak już wspomnieliśmy, karta graficzna nie ma zbyt duże znaczenia, chyba że poszukujecie urządzenia, które poza nauką posłuży Wam również do zabawy. Mimo wszystko, karta pokroju AMD Radeon R7 M260 z pewnością okaże się wystarczająca.
Szybkie działanie laptopa zagwarantuje nam również pojemna pamięć RAM (warto zdecydować się na kości o pojemności 8 GB). Jeżeli chodzi o dysk twardy, jego wybór uzależniony jest od indywidualnych preferencji. Tym, dla których najważniejsza jest spora pojemność, polecić można dyski HDD, natomiast modele SSD ucieszą zwolenników szybkiej i bezawaryjnej pracy. Biorąc pod uwagę wszystkie opisane parametry, warto polecić laptopy pokroju Asus P2530.